Zrób zakupy za min. 249 PLN i odbierz peelingującą maskę SILKY SMOOTH BODY w prezencie 🎁

Trądzik różowaty latem, jak sobie radzić? Czy należy unikać słońca?

2023-07-10
Trądzik różowaty latem, jak sobie radzić? Czy należy unikać słońca?

Ten tekst przeczytasz w 7 minut.

Jak objawia się trądzik różowaty?

Trądzik różowaty (Rosacea) należy do przewlekłego zapalenia skóry twarzy. Pierwsze symptomy to wzmożona nadreaktywność naczyń krwionośnych skóry twarzy, objawiaja się napadowym rumieniem i występuje zazwyczaj między 20 a 25 rokiem życia (tzw. prerosacea). W tym czasie nie występują jeszcze utrwalone zmiany skórne - łatwo można pomylić to stadium choroby z cerą naczynkową i wrażliwą. Zazwyczaj po 35. roku życia choroba przechodzi w drugie stadium, kiedy na skórze zaczynają pojawiać się wykwity grudkowe i krostkowe, powstające na podłożu rumieniowym oraz łojotokowym. Co istotne - nie występują zaskórniki - jest to ważnym objawem, który odróżnia trądzik różowaty od pospolitego. Zmiany umiejscawiają się głównie na twarzy – brodzie, okolicach nosa i policzkach. Sporadycznie na szyi i dekolcie mogą pojawić się czerwone plamki powstające na skutek silnych emocji, stresu. Choroba częściej dotyka kobiety, w tym z jasną karnacją, jednak cięższy przebieg choroby występuje u mężczyzn. Niestety, trądzik różowaty zostaje na całe życie, a okres letni może wpłynąć na ostrzejszy przebieg choroby. 

Czy z trądzikiem różowatym należy unikać słońca?

Koniecznie! Trądzik różowaty nasila się szczególnie latem z uwagi na zwiększenie ekspozycji na promieniowanie UV. Niekorzystnie działa tu zarówno samo słońce, jak i niesprzyjające warunki pogodowe. Upał, wilgotne, bądź bardzo suche powietrze i klimatyzacja znacznie nasilają rumień i przebieg choroby.

Czy słońce leczy trądzik różowaty?

Absolutnie nie! Można spotkać się z takim stwierdzeniem, bądź terminem Helioterapia (leczenie słońcem), jednak straty znacznie przewyższają zyski. W pierwszej fazie, podczas opalania, skóra złudnie może poprawić swoją kondycję, ponieważ w reakcji obronnej pogrubia się warstwa rogowa naskórka. Jednak zwiększona ilość martwego naskórka będzie nasilać powstawanie niedoskonałości, szczególnie w połączeniu ze zwiększoną przez upały ilością sebum. 

Promieniowanie UVB (B - burn, ang. oparzenie) wywołuje w skórze reakcję obronną, czyli rumień, oparzenie. Jest on niezbędny do uzyskania opalenizny, ale nasila i utrwala istniejący już rumień, rozszerza naczynia krwionośne i przyczynia się do powstawania teleangiektazji (tzw. pajączków, widocznych żyłek). 

Ekspozycja na promieniowanie UV to również powstawanie przebarwień i utrwalanie tych już istniejących. Pomijając krem z filtrem, nie pozbędziesz się przebarwień pigmentacyjnych oraz pozapalnych. Ważne jest stosowanie kremu z filtrem SPF 50, który posiada bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Krem z SPF ma określony  czas działania, np. SPF 50 oznacza, że 50-krotnie zwiększa się czas ochrony przed promieniowaniem UV. Istotne jest więc dokładanie kremu z filtrem kilkukrotnie w ciągu dnia.

W trakcie leczenia dermatologicznego niektóre z przyjmowanych leków mogą reagować na skórze z promieniowaniem słonecznym. W przypadku kontaktu ze słońcem mogą nasilać poparzenie słoneczne, wywoływać reakcje zapalne oraz przyczyniać się do powstawania przebarwień. Promieniowanie UVA (A - aging, ang. starzenie) przyczynia się również do starzenia skóry. Słońce degraduje DNA naszych komórek, utrwala zmarszczki i negatywnie wpływa na elastyczność skóry. 

Doskonałą odpowiedzią na wymienione wcześniej potrzeby jest nasz szerokopasmowy lekki krem ochronny przeciw fotostarzeniu BUT FIRST, SUNSCREEN o działaniu nawilżająco-łagodzącym SPF 50+ UVA, UVB, PA++++, HEV/IR.

Produkt posiada wysokie filtry ochronne, o czym świadczą współczynniki SPF 50+ oraz PPD 28.9, zapewniając szerokie spektrum ochrony zarówno przed promieniowaniem UVA i UVB, jak i przed podczerwienią (IR) oraz światłem niebieskim (HEV) emitowanym przez słońce i monitory. Zawarte w nim takie składniki jak: trehaloza i witamina E znakomicie przeciwdziałają fotostarzeniu skóry. Podobnie jak wyciąg z rdestu ptasiego, który chroni włókna skóry przed globalnymi uszkodzeniami słonecznymi (UV, HEV, IR). Dzięki naturalnemu kompleksowi z bazylii azjatyckiej (tulsi), ostropestu plamistego i zielonej algi produkt doskonale nawilża i łagodzi skórę. Już po 4 tygodniach stosowania aż 95% osób zauważyło widoczną poprawę nawilżenia, a 90% odnotowało gładkość skóry. Świetnie sprawdza się również pod makijażem, nie pozostawiając efektu bielenia, co potwierdza 100% badanych, a 95% probantów deklaruje, że nie pozostawia na skórze tłustej warstwy. Regularnie stosowany wyrównuje koloryt skóry — z czym zgodziło się 90% osób biorących udział w badaniach.

Uwaga - należy unikać słońca przy trądziku różowatym! Stosowanie fotoprotekcji i dbanie o nakładanie odpowiedniej ilości kremu z filtrem, noszenie kapelusza i unikanie bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie - to klucze do utrzymania prawidłowego stanu skóry. Trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą, co oznacza, że zostaje na całe życie, aby doprowadzić do jego remisji i utrzymać dobry wygląd skóry, zmiana nawyków jest konieczna.

Składniki aktywne istotne w pielęgnacji trądziku różowatego

Jednym z istotnych składników przy złagodzeniu objawów jest glukonolakton, który należy do grupy kwasów poli-hydroksylowych (PHA). Kwasy PHA posiadają większe cząsteczki, przez co nie mają możliwości szybkiego wnikania w głąb skóry. Glukonolakton posiada niski potencjał drażniący - większy rozmiar cząsteczki jest wolniej przyswajalny przez skórę, dzięki czemu nie powoduje podrażnienia, zaczerwienienia, pieczenia skóry. Dlatego polecane są dla osób borykających się z problemami skórnymi, takimi jak trądzik różowaty, łojotok, łuszczyca, egzema oraz wrażliwa skóra, skłonna do reakcji alergicznych.

Właściwości glukonolaktonu:

 • Złuszczające - delikatnie usuwa zrogowaciały naskórek, przyspiesza odnowę komórkową, dzięki czemu poprawia się koloryt oraz struktura skóry.
 • Nawilżające - pomaga odżywić oraz nawilżyć suchą skórę, sprzyja odbudowie uszkodzonej bariery hydrolipidowej, wygładza oraz zmniejsza szorstkość cery.
 • Przeciwzapalne - pomaga w leczeniu trądziku, bez drażniących skutków ubocznych.
 • Łagodzące - zmniejsza skłonność do zaczerwienień oraz występowania rumienia napadowego w przypadku cer naczyniowych.

Glukonolakton odnajdziesz w stężeniu 10% w Aktywnym multikwasowym Toniku do twarzy TRIPLE ACID DERMOSOLUTION. Jest produktem do stosowania w wieczornej pielęgnacji. Łagodnie i jednocześnie skutecznie pomaga usuwać martwy naskórek, normalizować wydzielanie sebum oraz zwalczać niedoskonałości. Zawarte w toniku kwasy są całoroczne, co oznacza, że nie wywołują negatywnych reakcji skórnych przy kontakcie ze słońcem. Jednak poprzez działanie złuszczające, które pocienia naskórek, skóra staje się bardziej podatna na poparzenia słoneczne, powstawanie przebarwień oraz fotostarzeniem. Podczas stosowania kwasów, w tym również całorocznych należy pamiętać o aplikacji kremów z filtrem przeciwsłonecznym.

Aktywny multikwasowy Tonik do twarzy TRIPLE ACID DERMOSOLUTION

Podczas leczenia dermatologicznego skóry, istotne jest jej wzmocnienie. Ceramidy są jednym z najważniejszych składników, które wpływają na kondycję skóry. Naturalnie występują w warstwie rogowej naskórka. Odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry, a także w ochronie przed uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem czynników zewnętrznych. Wchodzą w skład bariery lipidowej skóry, która odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu jej wilgotności i elastyczności. Razem z cholesterolem i kwasami tłuszczowymi uszczelniają przestrzenie między keratynocytami, czyli komórkami naskórka i wspólnie tworzą fizjologiczną barierę lipidową. Stosowanie kosmetyków na trądzik z ceramidami pozwala na odbudowę bariery ochronnej skóry, co przekłada się na odżywienie, regenerację i nawilżenia skóry. 

Funkcje ceramidów:

 • Ochrona przed utratą wody -  tworzą warstwę ochronną na powierzchni skóry, która zapobiega utracie wody z organizmu i utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia skóry.
 • Ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi - tworzą barierę ochronną, która chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zanieczyszczenia, bakterie i szkodliwe promieniowanie UV.
 • Wspomaganie procesu regeneracji skóry - pomagają w procesie regeneracji skóry, poprawiając jej elastyczność i sprężystość.
 • Poprawa kondycji skóry w różnych chorobach skóry -  są szczególnie ważne w przypadku chorób skóry, ponieważ mogą pomóc wzmocnić barierę hydrolipidową skóry, co przyczynia się do poprawy kondycji skóry.

Kompleks 3 ceramidów (Ceramide NP, Ceramide AP, Ceramide EOP)  oraz cholesterolu pochodzenia roślinnego, wolnych kwasów tłuszczowych i fitosfingozyny odnajdziesz już na etapie oczyszczania w odświeżającym żelu CLEAN ME UP, przechodząc do odbudowującego toniku BUILD ME UP oraz kończąc na regenerującym kremie CERAMIDE SKIN BARRIER.

Kolejny składnik - witamina C - to jeden z najskuteczniejszych antyoksydantów neutralizujących działanie wolnych rodników. Ponadto wzmacnia działanie filtrów SPF i chroni skórę przed negatywnymi skutkami promieniowania. Witamina C wykazuje działanie uszczelniające naczynia krwionośne, dlatego też zalecana jest osobom cierpiącym na trądzik różowaty oraz dla skór wrażliwych, ze względu na zminimalizowanie występującego rumienia. Należy jednak zwracać uwagę na formę witaminy C, która znajduje się w produkcie. Najbardziej popularny kwas askorbinowy (Ascorbic Acid), czyli czysta witamina C,  działa w pH bardzo niskim, przez co posiada wysoki potencjał drażniący i jest możliwość zwiększenia ilości wykwitów skórnych. Warto wybierać stabilne pochodne witaminy C o niskim potencjale drażniącym.

Właściwości witaminy C:

 • Uszczelniające ściany naczyń włosowatych - jest niezastąpiona w dbaniu o kondycję naczyń krwionośnych, uszczelnia je i zapobiega ich kruchości. Dzięki temu skutecznie walczy z rumieniem i niweluje widoczność rozszerzonych naczynek. Chroni je przed pękaniem i przeciwdziała powstawaniu obrzęków.
 • Rozjaśniające - hamuje nadmierną produkcję barwnika (melaniny) w skórze, dzięki czemu działa depigmentacyjnie, rozjaśnia przebarwienia pigmentacyjne i hamuje proces powstawania nowych.
 • Przeciwzapalne - zmniejsza poziom cytokin prozapalnych, redukując stany zapalne.
 • Antyoksydacyjne - neutralizuje wolne rodniki tlenowe, spowalnia procesy zewnętrznego starzenia się skóry, wywołane np. promieniowaniem UV lub dymem papierosowym. 

W GOOD TO C YOU - antyoksydacyjnym koncentracie rozjaśniającym z ultrastabilną witaminą C, zostało użyte połączenie dwóch jej form o łącznym stężeniu 15%. Pierwsza z nich - tetraizopalmitynian askorbylu cechuję się jedną z najwyższych skuteczności, kolejna zaś - etylowana witamina C odznacza się najniższym ryzykiem do podrażnień skóry.  Skóra po kuracji nabiera zdrowego kolorytu, jest lśniąca i pozbawiona zmian przebarwieniowych. Witamina C na trądzik różowaty może więc wzmocnić kruche i pękające naczynia krwionośne, a także zniwelować widoczność uciążliwego rumienia.

Antyoksydacyjny koncentrat rozjaśniający z ultrastabilną witaminą C 15% GOOD TO C YOU

Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta przy trądziku różowatym?

Jedna z najważniejszych zasad - należy unikać potraw ostrych i pikantnych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że przyprawy takie jak papryka chilli, pieprz cayenne i inne mogą bardzo negatywnie wpływać na stan ich układu pokarmowego i dawać się we znaki właśnie na skórze. Spożywanie takich potraw może rozgrzewać organizm, powodując zwiększenie rumienia.

Należy zwrócić również uwagę, czy rumień nie nasila się podczas spożywania niektórych, być może nieoczywistych pokarmów. Owoce morza, pomidory, długodojrzewające sery i wędliny, niektóre ryby i oczywiście alkohol - to produkty, które zawierają duże ilości histaminy, na którą organizm może reagować nietolerancją. Podobnie jak przy nietolerancji laktozy w żołądku brakuje enzymu laktaza, tak w przypadku nietolerancji histaminy, brakuje odpowiedniej ilości enzymu DAO. W przypadku osób z trądzikiem różowatym, reakcja na nietolerancję histaminy jest częsta i może wyraźnie nasilać przebieg choroby.

Na liście żywności zalecanej znajdują się przede wszystkim świeże warzywa i owoce dostarczające dużo witamin i minerałów, w tym również cennych antyoksydantów. W jadłospisie powinny pojawić się: brokuły, marchew, czerwona papryka, dynia, szpinak, jarmuż, warzywa kapustne, awokado, śliwki, brzoskwinie, morele, pomarańcze, cytrusy. Produkty te zawierają witaminę C oraz prowitaminę A, czyli beta karoten, które zapewniają prawidłową kondycję i zdrowy wygląd skóry oraz łagodzą stan zapalny. W diecie optymalnej na trądzik nie powinno zabraknąć również naturalnych źródeł witaminy E, do których należą: oleje roślinne, pestki dyni, nasiona słonecznika, kiełki zbóż, orzechy, żółtka jaj. Na liście zalecanych produktów znajduje się również żywność dostarczająca dużych ilości błonnika pokarmowego, czyli pełnoziarniste produkty zbożowe. Warto również wprowadzić suplementację witaminą c i rutynozydem pod okiem lekarza, dla wzmocnienia organizmu.

Jeśli zastanawiasz się, jak aktualna pielęgnacja wpływa na stan Twojej cery z trądzikiem różowatym - zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej konsultacji kosmetologicznej online, w której nasi Kosmetolodzy przeanalizują zawartość Twojej kosmetyczki, podpowiedzą, co warto zostawić, a jakie produkty lepiej wymienić. Poznasz również przyczynę ewentualnego problemu skórnego oraz jak sobie z nim radzić.

Konsultacje kosmetologiczne Veoli Botanica

Autorka wpisu: Karolina Kowalczyk 
Ekspertka ds. pielęgnacji
konsultacje@veolibotanica.pl

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 5428 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-11
Wczoraj otrzymałam zamówienie, zapakowane w bardzo estetyczny sposób, robi wrażenie, opakowanie biodegradowalne, oryginalne zamknięcie kartonika, jest ok
2024-06-11
Realizacja zamówienia przebiegła bardzo sprawnie, zamówienie złożone w piątek a dostawa w poniedziałek.
pixel