Bariera hydrolipidowa – naturalna ochrona skóry

Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty
Bariera hydrolipidowa – czym jest?
Bariera hydrolipidowa, nazywana również płaszczem hydrolipidowym, zbudowana jest z wody i lipidów – głównie z ceramidów, cholesterolu oraz wolnych kwasów tłuszczowych. Woda pochodzi z gruczołów potowych, natomiast lipidy to sebum pochodzące z gruczołów łojowych.
Funkcje bariery hydrolipidowej:
- Chroni naskórek i głębsze warstwy skóry przed utratą wody, będącej niezbędnym składnikiem dla prawidłowego przebiegu wszelkich procesów zachodzących w skórze.
- Chroni skórę przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak: wiatr, mróz, zanieczyszczenia, promieniowanie UV.
- Zabezpiecza skórę przed wnikaniem w jej strukturę drobnoustrojów (grzybów, bakterii i wirusów) i substancji drażniących.
- Utrzymuje prawidłowe pH.
Jak rozpoznać uszkodzoną barierę hydrolipidową?
Do najczęstszych objawów uszkodzenia bariery hydrolipidowej należą:
- suchość oraz uczucie ściągnięcia po myciu twarzy
- zaczerwienienie, uczucie swędzenia i pieczenia
- szary, ziemisty koloryt, będący efektem utraty wody
- silna aktywacja gruczołów łojowych, prowadząca do nadprodukcji sebum i
- mogąca powodować występowanie zmian zapalnych
- częste alergie oraz podrażnienia na sprawdzone i znane kosmetyki
- nadwrażliwość na warunki atmosferyczne (wiatr, mróz, promieniowanie UV)
- zaburzenia mikrobiomu skórnego*
Co niszczy barierę hydrolipidową?
Bariera hydrolipidowa ulega uszkodzeniu poprzez zbyt intensywne i częste tarcie – stosowanie szczoteczek, gruboziarnistych peelingów mechanicznych, pocieranie skóry wacikami i ręcznikiem.
Nie złuszczaj skóry częściej niż dwa razy w tygodniu, a ręcznikiem osuszaj ją oklepując twarz. Pamiętaj, że złuszczanie to również działanie zawartych w kosmetykach składników aktywnych.
Nie nadużywaj więoduktów zawierających kwasy i retinol. Wybieraj natomiast kosmetyki, które odżywią i zregenerują Twoją skórę, czyli mające w swoim składzie emolienty.
Zadbaj również o prawidłowe oczyszczanie, nie myj twarzy kosmetykami na bazie alkoholu denaturowanego, ani silnymi środkami myjącymi (np. SLS, SLES).
Zwróć też uwagę na to, co ląduje w twoim żołądku. Wprowadź do swojego jadłospisu nienasycone kwasy tłuszczowe – omega-3 i c pr6, np. w postaci ryb i tłuszczów roślinnych. Jeśli możesz, ogranicz zażywanie leków zawierających retinoidy. Pij dużo wody każdego dnia!
Jak odbudować płaszcz hydrolipidowy?
Postaw na minimalizm w pielęgnacji – im mniej produktów, tym lepiej. Używaj zatem tego, co w pielęgnacji niezbędne – produktu oczyszczającego, tonizującego i nawilżającego.
Ogranicz lub całkowicie zrezygnuj z używania peelingów, kwasu, retinolu, silnych środków do mycia, alkoholu, szczoteczek, wacików.
Wprowadź do swojej codziennej rutyny delikatne produkty, takie jak mleczna emulsja oczyszczająca MAKE IT CLEAR. Pamiętaj, aby po jego użyciu spryskać osuszoną twarz tonikiem GIVE pH A CHANCE, który dodatkowo wyrówna poziom pH w skórze.
Postaw również na tzw. kremy re-natłuszczające. To te bogate w ceramidy, skwalan, fitosterole, kwasy tłuszczowe, kompleksy NMF (kwas mlekowy, mleczan sodu, sól sodowa kwasu piroglutaminowego, mocznik, cukry i aminokwasy). Proponujemy nasz krem na noc REPAIR BY NIGHT. Jego bogata formuła z aktywnymi ekstraktami i olejami naturalnymi, intensywnie regeneruje, odżywia i nawilża skórę, zwłaszcza odwodnioną i wrażliwą.
Nie zapomnij również o produkcie bogatym w filtr SPF. Zwłaszcza jeśli jest to, przyjazny dla skóry i środowiska, filtr mineralny, taki jak w naszym kremie BB DROP OF PERFECTION.
Ochrona przed promieniowaniem UV powinna stać się obowiązkowym krokiem w Twojej pielęgnacji każdego dnia!
*Skóra to największy organ człowieka, który chroni organizm przed działaniem szkodliwych patogenów. W ochronie tej pomagają mikroorganizmy, które żyjąc w równowadze, chronią ją przed pojawieniem się objawów wywołujących dyskomfort oraz przed chorobami skóry. Te mikroorganizmy to właśnie mikrobiom skóry.