Bariera hydrolipidowa – naturalna ochrona skóry
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Bariera hydrolipidowa – czym jest?
Bariera hydrolipidowa, nazywana również płaszczem hydrolipidowym, zbudowana jest z wody i lipidów – głównie z ceramidów, cholesterolu oraz wolnych kwasów tłuszczowych. Woda pochodzi z gruczołów potowych, natomiast lipidy to sebum pochodzące z gruczołów łojowych.
Funkcje bariery hydrolipidowej
Chroni naskórek i głębsze warstwy skóry przed utratą wody, będącej niezbędnym składnikiem dla prawidłowego przebiegu wszelkich procesów zachodzących w skórze.
Chroni skórę przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak:
- wiatr
- mróz
- zanieczyszczenia
- promieniowanie UV
Zabezpiecza skórę przed wnikaniem w jej strukturę drobnoustrojów (grzybów, bakterii, wirusów) i substancji drażniących, a także utrzymuje prawidłowe pH.
Jak rozpoznać uszkodzoną barierę hydrolipidową?
Do najczęstszych objawów uszkodzenia bariery hydrolipidowej należą:
- suchość oraz uczucie ściągnięcia po myciu twarzy
- zaczerwienienie, uczucie swędzenia i pieczenia
- szary, ziemisty koloryt, będący efektem utraty wody
- silna aktywacja gruczołów łojowych, prowadząca do nadprodukcji sebum i mogąca powodować występowanie zmian zapalnych
- częste alergie oraz podrażnienia na sprawdzone i znane kosmetyki
- nadwrażliwość na warunki atmosferyczne (wiatr, mróz, promieniowanie UV)
- zaburzenia mikrobiomu skórnego*
Co niszczy barierę hydrolipidową?
Bariera hydrolipidowa ulega uszkodzeniu poprzez zbyt intensywne i częste tarcie – stosowanie szczoteczek, gruboziarnistych peelingów mechanicznych, pocieranie skóry wacikami i ręcznikiem.
Nie złuszczaj skóry częściej niż dwa razy w tygodniu, a ręcznikiem osuszaj ją, oklepując twarz. Pamiętaj, że złuszczanie to również działanie zawartych w kosmetykach składników aktywnych.
Nie nadużywaj więc produktów zawierających kwasy i retinol. Wybieraj natomiast kosmetyki, które odżywią i zregenerują Twoją skórę, czyli mające w swoim składzie emolienty.
Zadbaj również o prawidłowe oczyszczanie. Nie myj twarzy kosmetykami na bazie alkoholu denaturowanego ani silnymi środkami myjącymi (np. SLS, SLES).
Zwróć też uwagę na to, co ląduje w twoim żołądku. Wprowadź do swojego jadłospisu nienasycone kwasy tłuszczowe – omega-3 i omega-6 np. w postaci ryb i tłuszczów roślinnych. Jeśli możesz, ogranicz zażywanie leków zawierających retinoidy. Pij dużo wody każdego dnia!
Jak odbudować płaszcz hydrolipidowy?
Postaw na minimalizm w pielęgnacji – im mniej produktów, tym lepiej. Używaj zatem tego, co w pielęgnacji niezbędne – produktu oczyszczającego, tonizującego i nawilżającego.
Ogranicz lub całkowicie zrezygnuj ze stosowania peelingów, kwasów, retinolu, silnych środków do mycia, alkoholu, szczoteczek, wacików.
Wprowadź do swojej codziennej rutyny delikatne produkty, takie jak mleczna emulsja oczyszczająca MAKE IT CLEAR z panthenolem i alantoiną.
W kolejnym kroku postaw na regenerację z ceramidami. To naturalne substancje lipidowe, które stanowią do 50% cementu międzykomórkowego. Razem z kwasami tłuszczowymi i cholesterolem występują w barierze skórnej i wpływają na jej prawidłowe funkcjonowanie. Znajdziesz je w nawilżająco-odbudowującym toniku BUILD ME UP, który warto zastosować zaraz po umyciu emulsją. Doskonałym wyborem będzie także regenerująco-odbudowujący krem CERAMIDE SKIN BARRIER. To bogata kompozycja trzech rodzajów ceramidów: Ceramide NP; Ceramide AP; Ceramide EOP, a także cholesterolu pochodzenia roślinnego, wolnych kwasów tłuszczowych i fitosfingozyny, które razem znakomicie odbudowują barierę lipidową naskórka oraz poprawiają nawilżenie i gładkość skóry.
Poza ceramidami warto również pomyśleć o tzw. kremach re-natłuszczających, bogatych w skwalan, fitosterole, kwasy tłuszczowe, kompleksy NMF (kwas mlekowy, mleczan sodu, sól sodowa kwasu piroglutaminowego, mocznik, cukry i aminokwasy). Idealnie się tu sprawdzi otulający krem na noc REPAIR BY NIGHT. Jego bogata formuła z aktywnymi ekstraktami i olejami naturalnymi intensywnie regeneruje, odżywia i nawilża skórę, zwłaszcza odwodnioną i wrażliwą. Produkt tworzy na jej powierzchni warstwę okluzyjną, zapobiegając utracie wody i składników aktywnych przez naskórek.
Nie zapomnij również o fotoprotekcji, która stworzy na Twojej skórze film ochronny przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym! Przy zaburzonej barierze hydrolipidowej warto postawić na wysokie faktory i szerokie spektrum ochrony przed różnymi rodzajami promieniowania. Znajdziesz je w naszym szerokopasmowym, lekkim kremie nawilżająco-łagodzącym przeciw fotostarzeniu BUT FIRST, SUNSCREEN SPF50+, UVA, UVB, PA++++, HEV/IR. Produkt doskonale nawilża i koi dzięki naturalnemu kompleksowi z bazylii azjatyckiej (tulsi), ostropestu plamistego i zielonej algi. Już po 4 tygodniach stosowania aż 95% osób zauważyło widoczną poprawę nawilżenia, a 90% odnotowało gładkość skóry. Oprócz tego idealnie nadaje się pod makijaż.
Przedstawiony rytuał pielęgnacyjny stosowany codziennie powinien skutecznie odbudować Twoją powłokę hydrolipidową. A jeśli potrzebujesz indywidualnego wsparcia, umów się na bezpłatną konsultację z naszą kosmetolożką, która stworzy dla Ciebie spersonalizowany program regeneracyjny, odpowiadający na konkretne potrzeby Twojej skóry.
*Skóra to największy organ człowieka, który chroni organizm przed działaniem szkodliwych patogenów. W ochronie tej pomagają mikroorganizmy, które żyjąc w równowadze, chronią ją przed pojawieniem się objawów wywołujących dyskomfort oraz przed chorobami skóry. Te mikroorganizmy to właśnie mikrobiom skóry.
Redakcja merytoryczna: Karolina Kowalczyk
Ekspertka ds. pielęgnacji
konsultacje@veolibotanica.pl