Słońce, pot i sebum – jak ujarzmić tłustą cerę w upały?

Lato bywa prawdziwym wyzwaniem dla osób posiadających tłustą cerę. Wysokie temperatury, wilgotność powietrza, pot i nadmiar sebum to prosta droga do świecenia się skóry, zatkanych porów, a nawet nasilenia trądziku. Dowiedz się, jak zadbać o pielęgnację cery tłustej latem, aby cieszyć się świeżym i zdrowym wyglądem — nawet w najbardziej upalny dzień!
Dlaczego latem tłusta cera daje się we znaki?
Latem, gdy temperatura rośnie, gruczoły łojowe stają się bardziej aktywne – jest to naturalna reakcja organizmu na ciepło, mająca na celu ochronę skóry przed przesuszeniem i czynnikami zewnętrznymi. Niestety, u osób z cerą tłustą ten proces szybko wymyka się spod kontroli, co skutkuje jeszcze większą produkcją sebum.
Wilgotność powietrza sprawia, że sebum miesza się z potem i zanieczyszczeniami, tworząc na powierzchni skóry warstwę, która nie tylko bywa estetycznym wyzwaniem (błyszcząca, „ciężka” skóra), ale też przyczynia się do zapychania porów. To z kolei może prowadzić do zaostrzenia trądziku, mikrozaskórników i stanów zapalnych.
Co więcej, w wyższych temperaturach naturalne mechanizmy obronne skóry (np. bariera hydrolipidowa) mogą być osłabione, co sprzyja rozwojowi bakterii Cutibacterium Acnes – jednej z głównych przyczyn trądziku. Zmiany te często kończą się przebarwieniami pozapalnymi (PIH), które mogą utrzymywać się miesiącami.
Cel letniej pielęgnacji tłustej cery: nie wysuszaj
Powszechnym błędem w pielęgnacji cery tłustej jest stosowanie agresywnych produktów odtłuszczających, które prowadzą do... jeszcze większej produkcji sebum. Tymczasem skóra pozbawiona ochronnej warstwy lipidowej, włącza „tryb alarmowy” i broni się, wytwarzając więcej łoju. Efekt? Przebodźcowana, podrażniona i jeszcze bardziej tłusta skóra.
Zamiast walczyć z sebum, pielęgnacja powinna wspierać przywrócenie homeostazy — czyli równowagi między wydzielaniem sebum, nawilżeniem skóry a jej ochroną przed czynnikami zewnętrznymi.
Oznacza to dbałość w pielęgnacji o:
- delikatne, ale skuteczne oczyszczanie,
- regulację sebum bez podrażniania,
- łagodzenie stanów zapalnych,
- wsparcie bariery hydrolipidowej i mikrobiomu,
- wybór niekomedogennych kosmetyków, które nie zapychają porów.
Kluczowe kroki letniej pielęgnacji tłustej cery
Dwuetapowe oczyszczanie
Rano wystarczy, że sięgniesz po oczyszczający żel o lekkiej formule, która nie naruszy bariery skóry, ale skutecznie usunie nadmiar sebum i pot.
Wieczorem postaw na dwuetapowe oczyszczanie:
- Najpierw zastosuj emulgujące masełko do zmywania makijażu i SPF MELT WITH PASSION lub emulgujący olejek do zmywania makijażu i SPF SQUEEZE AN ORANGE.
- W następnym kroku wybierz głęboko oczyszczający żel do mycia twarzy z aktywnym ekstraktem z zielonej herbaty z EGCG, prebiotykiem z cykorii i agawy i ALPAFLOR® ALP®-SEBUM DEEPLY PORE CLEANSING GEL lub oczyszczająco-odświeżający żel do mycia twarzy CLEAN ME UP.

Lekki krem z SPF – ochrona i pielęgnacja w jednym
Zamiast nakładać kilka warstw — sięgnij po lekki krem z filtrem UV, który sprawdzi się również jako krem dzienny. Doskonałym wyborem jest szerokopasmowy lekki krem ochronny przeciw fotostarzeniu o działaniu nawilżająco-łagodzącym SPF 50+, UVA, UVB, PA++++, HEV/IR BUT FIRST, SUNSCREEN, który zapewnia wysokie spektrum ochrony, a formuła ochronna i pielęgnująca nie powoduje efektu „maski”.

Krem na noc – regeneracja i regulacja
Na noc sięgaj po lekkie, ale skuteczne produkty, np.:
- Krem na noc z kwasem salicylowym BHA 1,5% OVERNIGHT BHA TREATMENT – delikatne złuszczanie i regulacja sebum,
- Regenerująco-odbudowujący krem z ceramidami NP, AP i EOP, cholesterolem i kwasami tłuszczowymi CERAMIDE SKIN BARRIER – regeneracja i ochrona bariery hydrolipidowej,
- Całodzienny lekki krem nawilżający do twarzy SAY HI(DRATION) – intensywne nawilżenie bez tłustości.
Możesz je stosować zamiennie — w zależności od potrzeb skóry.

Złuszczanie – głęboki detoks skóry
Raz lub dwa razy w tygodniu zastosuj peeling enzymatyczny z kompleksem kwasów AHA Phytocomplex 10%, PHA 10%, BHA - MATCHA POWER PEEL, który usuwa martwe komórki naskórka, oczyszcza pory i odświeża skórę, bez ryzyka mikrouszkodzeń.

Czego unikać w pielęgnacji tłustej cery latem?
Latem łatwo przesadzić – z „odtłuszczaniem”, z warstwami kosmetyków, z silnym złuszczaniem.
Czego powinnaś unikać?
- Nadmiernego wysuszania – produktów z alkoholem, silnych detergentów (np. SLS/SLES).
- Ciężkich kremów i filtrów – formuły typu „rich” mogą zatykać pory.
- Zbyt agresywnego i częstego złuszczania mechanicznego lub silnymi kwasami – mogą one uszkodzić skórę.
- Nadmiaru produktów w pielęgnacji – im więcej warstw, tym większe ryzyko zapchania porów.
Mat to nie wszystko. Postaw na zdrową równowagę
Celem pielęgnacji tłustej cery latem nie jest „zamknięcie” gruczołów łojowych, czy też osiągnięcie idealnie matowej skóry za wszelką cenę. Kluczowa we współczesnej pielęgnacji cery tłustej jest równowaga: nawilżenie, wspieranie bariery skórnej, łagodna regulacja sebum i ochrona UV.
Odpowiednie kosmetyki nie tylko redukują błyszczenie, ale przede wszystkim poprawiają ogólną kondycję skóry, zmniejszają ryzyko trądziku i przebarwień oraz pozwalają poczuć się świeżo – nawet w największe upały.
Zadbana tłusta cera może wyglądać świeżo i zdrowo nawet w największe upały — wystarczy dobra rutyna i odpowiednie kosmetyki.
Redakcja merytoryczna: Katarzyna Leoniak
Kosmetolog
Ekspertka ds. pielęgnacji
konsultacje@veolibotanica.pl