Oczyszczanie twarzy - jak robić to prawidłowo?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Dlaczego oczyszczanie twarzy jest takie ważne?
Oczyszczanie twarzy należy wykonywać systematycznie, dokładnie i tak, aby nie podrażnić skóry. Każdego dnia jest ona narażona na zanieczyszczenia i toksyny, które zbierając się na jej powierzchni powodują pogorszenie kondycji i wyglądu cery. Szkodliwe działanie wolnych rodników powoduje uszkadzanie komórek produkujących kolagen i elastynę. Efekt – utrata jędrności i elastyczności. Kurz, smog, pot czy nadmierna ilość wydzielanego sebum sprawiają, że skóra staje się przesuszona i matowa. Dodatkowo zanieczyszczenia zmieszane z resztkami kosmetyków kolorowych zatykają pory, przez co tworzą się stany zapalne prowadzące do powstawania zaskórników i wyprysków. Zanieczyszczona skóra również łatwiej ulega podrażnieniom.
Do dwóch razy sztuka
Rozumiesz już dlaczego to takie ważne, aby po całym dniu pozbyć się z twarzy, wszystkiego, co może jej zaszkodzić? Uwaga! Równie istotne jest, abyś zabieg oczyszczający wykonała też rano. Jeśli wydaje Ci się, że po wstaniu z łóżka Twoja twarz jest czysta, to musisz wiedzieć, że to mit. Po przespanej nocy na Twojej twarzy gromadzi się sebum, pot i resztki wieczornej pielęgnacji. Ponad to mogą im towarzyszyć roztocza, kurz i zanieczyszczenia znajdujące się na Twojej poduszce i pościeli. Oczyszczona skóra lepiej przyjmie produkty pielęgnacyjne, które będą ją wzmacniać w ciągu dnia. A makijaż będzie na niej wyglądał po prostu nieskazitelnie.
Etapy oczyszczania twarzy
Krok 1: Demakijaż
Pierwszym krokiem oczyszczania twarzy jest pozbycie się makijażu. Na tym etapie możesz wybrać produkty o nieco gęstszej formule, takie jak mleczka czy oleje. Możesz sięgnąć po obłędnie pachnący olejek 2w1 do demakijażu i masażu twarzy ze słodką pomarańczą SQUEEZE AN ORANGE. Olejek zmieszany z wodą tworzy delikatną emulsję, która dokładnie rozpuszcza makijaż, sebum i filtry przeciwsłoneczne. Dodatkowo nie narusza pH skóry, nawilża ją i regeneruje. Rozpuszczony pod wpływem masażu makijaż, usuń namoczonym w ciepłej wodzie ręcznikiem MAKE IT WITH gLOVE.
Krok 2: Mycie twarzy
Do mycia twarzy wybierz produkt o lżejszej formule, na przykład emulsję do twarzy, piankę lub żel. Jego podstawowym zadaniem jest dokładne usuwanie zanieczyszczeń i ochrona naturalnej warstwy hydrolipidowej. Zdecyduj się na produkt dedykowany potrzebom Twojej skóry, aby jej dodatkowo nie przesuszał lub nie zatykał porów. Wybierz uniwersalną mleczną emulsję oczyszczającą do twarzy MAKE IT CLEAR lub jeśli masz cerę problematyczną – głęboko oczyszczający żel DEEPLY PORE CLEANSING GEL. Twarz myj od linii włosów aż do obojczyków (czyli razem z szyją). Jeżeli czujesz efekt silnego ściągnięcia lub pieczenia oznacza to, że kosmetyk jest źle dobrany. Stosuj produkty o fizjologicznym pH, bez środków drażniących, alkoholu i mydła.
Krok 3: Tonizacja
To ostatni, lecz niezwykle istotny etap oczyszczania. Środki myjące zmieniają pH skóry, którego właściwy poziom pozwala zabezpieczyć barierę ochronną przed szkodliwym działaniem mikroorganizmów. Tonik ma za zadanie przywrócić skórze prawidłowy poziom pH oraz odświeżyć ją. W zależności od składników środki tonizujące mogą mieć działanie nawilżające, złuszczające, łagodzące i tutaj również warto sugerować się upodobaniami skóry. Używanie tego produktu zalecane jest do każdego typu cery, zwłaszcza suchej oraz wrażliwej, ze względu na to, że ich naturalna bariera ochronna jest dość nieszczelna. Wypróbuj nasz tonik – kojącą mgiełkę do twarzy GIVE pH A CHANCE lub multikwasowy tonik seboregulujący TRIPLE ACID DERMOSOLUTION.
Oczyszczanie twarzy – dodatkowe wskazówki
Ekstra tip: Skóra mieszana i tłusta ma tendencję do zatykania się porów i powstawania zaskórników. Może się zatem okazać, że nawet staranne, regularne mycie twarzy żelami nie wystarczy, aby dogłębnie ją oczyścić. Należy wtedy stosować żele do twarzy głęboko oczyszczające, a ich częstotliwość dopasować do potrzeb skóry – czasem warto umyć twarz jeszcze w ciągu dnia, np. po powrocie z pracy.
Ekstra tip: Wykonując demakijaż za pomocą wacika należy pamiętać, aby nie szarpać i nie ciągnąć skóry. Zwłaszcza delikatnej okolicy oczu. Jeżeli chcesz dokładnie i bezpiecznie pozbyć się makijażu, przyłóż wacik do zamkniętego oka i przyciskaj go delikatnie przez kilkanaście sekund. Wówczas makijaż ma czas rozpuścić się i wsiąknąć w wacik.
Ekstra tip: Toniki wzbogacone o kwasy AHA, BHA i PHA pomagają oczyścić skórę, złuszczając martwe komórki naskórka i regulując wydzielanie sebum.
Ekstra tip: Warto do rytuału oczyszczającego dodać systematyczne zabiegi złuszczające. Sięgaj po peelingi 1-2 razy w tygodniu, wybieraj je w zależności od potrzeb skóry:
- mechaniczne: gruboziarniste (skóra tłusta) i drobnoziarniste (skóra mieszana, normalna, bez stanów zapalnych) – złuszczają naskórek przy pomocy drobinek ścierających, np. wygładzający peeling z pestkami owoców do twarzy ERASE THE PAST.
- kwasowe (skóra trądzikowa, z niedoskonałościami) – rozpuszczają martwy naskórek oraz stymulują do produkcji kolagenu i elastyny, np. multikwasowy peeling enzymatyczny do twarzy MATCHA POWER PEEL.
Voilà! Perfekcyjne oczyszczanie twarzy masz w małym paluszku!