Zrób zakupy za min. 249 PLN i odbierz peelingującą maskę SILKY SMOOTH BODY w prezencie 🎁

Sebum - co to jest, skąd bierze się jego nadmiar i jak redukować nadprodukcję?

2021-11-26
Sebum - co to jest, skąd bierze się jego nadmiar i jak redukować nadprodukcję?

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.

Sebum – co to jest?

Sebum to wytwór gruczołów łojowych i element płaszcza hydrolipidowego skóry, który chroni ją przed różnego rodzaju zagrożeniami: bakteriami, zarazkami czy działaniem promieni UV.

W składzie sebum znajdują się: glicerydy (50%), woski (20%), skwalen 10%), cholesterol (1,5%) oraz inne substancje (20%), np. estry cholesterolu czy węglowodory.

Dzięki sebum naskórek dobrze reaguje na zmiany temperatury, jest zabezpieczony przed chorobami i zachowuje się prawidłowo. Najwięcej sebum znajduje się na twarzy, plecach, klatce piersiowej, najmniej na kolanach i przedramionach, zaś w ogóle nie wstępuje na wewnętrznej powierzchni dłoni i stóp.

Nadmierne wydzielanie sebum – skąd się bierze?

Problem związany z sebum to jego nadmierne wydzielanie. A przyczyny tego zjawiska można podzielić na czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Do tych pierwszych zaliczają się przede wszystkim uwarunkowania genetyczne oraz gospodarka hormonalna i jej różnego rodzaju zaburzenia. Przez niską zawartość estrogenów oraz duże stężenie progesteronu produkcja sebum zwiększa się. Wpływ na nadmierną aktywność gruczołów łojowych ma również nieodpowiednia dieta, a zwłaszcza brak witamin A, B2 oraz B6.

To, co również zalicza się do powodów nadmiernej produkcji sebum, to nieodpowiednia pielęgnacja, powodująca naruszenie bariery hydrolipidowej skóry, a w rezultacie jej przesadne przesuszenie. Nie bez wpływu są również czynniki zewnętrzne. Latem, gdy temperatury są wysokie, a powietrze suche, produkcja sebum wrasta. Doskonale wiedzą to posiadaczki cery tłustej i mieszanej, które borykają się z problemem nadmiernego wydzielania sebum zwłaszcza w tzw. strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie.

Jak zmniejszyć wydzielanie sebum? Postaw na właściwą pielęgnację!

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji możesz ograniczyć ilość wydzielanego sebum. W jaki sposób?

  • Stosuj dokładne, a jednocześnie delikatne oczyszczanie twarzy, najlepiej dwuetapowe, przy użyciu lekkich emulsji i pianek. Ważne, aby w środkach myjących nie znajdowały się silne detergenty SLS czy alkohol denaturowany, które mogą podrażniać skórę, a tym samym wzmagać aktywność gruczołów łojowych.
  • W uregulowaniu nadmiaru sebum niezawodny będzie peeling, najlepiej enzymatyczny, stosowany raz w tygodniu. Usunie martwy naskórek i zalegające zanieczyszczenia oraz pozostawi skórę zmatowioną. Brak peelingu w pielęgnacji cery z problemem nadmiernego wydzielania sebum może spowodować, że obumarłe komórki zablokują pory, co doprowadzi do powstania zaskórników oraz ropnych wykwitów.
  • Nie zapominaj o tonizowaniu skóry nadmiernie przetłuszczającej się i zadbaj o to, aby w składzie toniku nie było alkoholu. W przeciwnym razie może on zadziałać na skórę drażniąco i przyczynić się do nasilenia łojotoku.
  • Kluczem do utrzymania dobrej kondycji skóry z problemem nadmiernego wydzielania sebum jest odpowiednie nawilżanie. Pamiętaj, że skóra, która jest odwodniona – może to być także skóra tłusta, produkuje jeszcze więcej sebum, gdyż tym sposobem broni się przed nadmierną utratą wody z naskórka.
  • Na noc nie ograniczaj się, jeśli chodzi o zapewnienie swojej cerze porządnego odżywienia i regeneracji. Skóra mająca problem z większą aktywnością gruczołów łojowych potrzebuje skutecznego wzmocnienia bariery hydrolipidowej naskórka.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 5428 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-11
Przepięknie zapakowane, produkty zabezpieczone. Polecam
2024-06-11
Wszystko sprawnie i szybko, produkty rewelacja.
pixel