Czym się różni czysty peptyd od kompleksu?
Ten tekst przeczytasz w 8 minut.
Ten surowiec kosmetyczny zachwycił rynek swą wyjątkową niebieską barwą i doskonałym działaniem. Z pewnością słyszałaś już o peptydzie miedziowym, ale czy wiesz jak wybrać preparat, który sprosta Twoim oczekiwaniom?
Peptyd miedziowy niesie za sobą ogrom korzyści i bardzo szerokie spektrum działania, w dodatku może być stosowany u każdego rodzaju skóry. Sprawdzi się zarówno w celu działania przeciwzmarszczkowego, jak i prewencji oraz antyoksydacji, a także jako substancja wyciszająca skórę. Jeśli nie wiesz jeszcze, jak działa i czym tak właściwie jest peptyd miedziowy, koniecznie przeczytaj wpis: Jak działają peptydy miedziowe?
Peptyd miedziowy — właściwości
Peptyd miedziowy będzie zarówno świetnym składnikiem przewodnim w Twojej pielęgnacji, jak i dodatkiem wznoszącym ją na wyższy poziom.
- Remodeluje skórę — przebudowuje i zwiększa jej grubość (dodatkowo degraduje stare komórki, które ustępują miejsca nowym). Wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe i poprawia gęstość skóry.
- Stymuluje procesy naprawcze i regeneracyjne skóry — poprawia gojenie się urazów i funkcjonowanie bariery skórnej.
- Jest doskonałym przeciwutleniaczem — detronizuje wolne rodniki i wspiera poranną aplikację kremu z filtrem.
- Ma charakterystyczny niebieski kolor, którego nadaje również masie, co będzie istotne w dalszej części tego wpisu.
Nie da się ukryć, że jest to bardzo drogi surowiec kosmetyczny, zatem produkty zawierające peptyd miedziowy będzie cechowała wyższa cena. Jednocześnie możesz zauważyć, że producenci chwalą się — wydawałoby się — niskimi stężeniami tego surowca. Jest to jednak błędne założenie, niskie stężenia wykazują aktywne działanie — już 0,1% będzie niosło pozytywne działanie na skórze (odnosi się to jedynie do peptydów miedziowych, które nie zostały umieszczone w kapsułkach, w tym przypadku wygląda to inaczej). Tutaj właśnie zaczynają się odwieczne wyścigi marek kosmetycznych — kto da więcej — a także wewnętrzna walka konsumenta, który produkt wybrać.
Czym się różni czysty peptyd miedziowy od kompleksu?
Poznanie odpowiedzi na to pytanie może pomóc dokonać świadomego wyboru podczas zakupów. Podczas czytania tego wpisu, pamiętaj, że producent kosmetyczny nie ma absolutnie obowiązku wskazywania użytych stężeń kosmetycznych — jest to wyłącznie jego dobra wola. Wiele firm decyduje się na ten krok, z uwagi na wzrost świadomości konsumentów, ale również dla podkreślenia transparentności marki, czy w celach marketingowych.
Nie oznacza to jednak, że kosmetyki bez podawanych stężeń są gorsze, niż te z widocznym procentem na etykiecie. Moim zdaniem jednak warto się pochwalić wykorzystanym stężeniem tak drogiego i efektywnego surowca! Z kolei klientów warto i należy edukować, że dawki terapeutyczne często są dużo niższe, niż może się to wydawać.
Czysty peptyd miedziowy to czysty surowiec bez dodatków, którego stężenie można bezpośrednio wskazać na opakowaniu. Peptyd miedziowy w czystej postaci jest proszkiem o granatowej barwie. Jeśli poszukujesz serum o określonym stężeniu tego składnika, możesz zauważyć, że na wielu produktach umieszczony jest procent czystych peptydów miedziowych.
Czym jest kompleks peptydów miedziowych?
Tu już nie mówimy o stężeniu czystego peptydu miedziowego, a takiego umieszczonego w kompleksie, w towarzystwie innych składników kosmetycznych. Takie kompleksy mogą zawierać najróżniejsze składniki i są powszechnym działaniem w świecie kosmetycznym — zawierają inne składniki aktywne, a czasami wodę, czy stabilizatory.
Podając procent kompleksu, nieoczywiste jest już stężenie danego składnika aktywnego. Jeśli na sklepowej półce widzisz serum z ceramidami (również drogi składnik) z 5% stężeniem ceramidów, czy nawet 10% w podejrzanie niskiej, dwucyfrowej cenie — mogę Ci zagwarantować, że jest tam kompleks, którego łączne stężenie to 5-10%, a stężenie czystego ceramidu będzie wynosić np. 0,1%.
Podkreślam, że niskie stężenie składnika aktywnego wcale nie musi oznaczać niskiej aktywności gotowego produktu — chodzi jedynie o podkreślenie, że przykładowo 0,5% czystych peptydów miedziowych nie równa się 0,5% kompleksu peptydów miedziowych.
Ponownie chcę zaznaczyć, że surowce w kapsułkach, nośnikach, liposomach — są poza tą kategorią i porównywaniem stężeń, ponieważ można uzyskać dużo silniejsze działanie przy niższym stężeniu czystego surowca, dzięki umieszczeniu w nośniku.
Jak wybrać najlepsze serum z peptydami — wskazówki kosmetolożki
Warto, aby peptydowi miedziowemu towarzyszyły inne składniki, np. kompleksy innych peptydów, składniki nawilżające, czy stymulujące.
Twoją cenną wskazówką przy wyborze produktu o wysokim stężeniu czystego peptydu miedziowego będzie także kolor gotowej masy. Peptyd miedziowy ma ciemnoniebieski kolor, który barwi również kosmetyk. Ten kolor będzie się różnił w zależności od towarzyszących składników czy konsystencji (zupełnie inny kolor uzyska wodne serum, niż emulsja), ale finalnie jest niemożliwe, aby produkt zawierający 0,5% czystego peptydu miedziowego był biały, czy zupełnie przezroczysty.
Zwróć uwagę jeszcze na drugi koniec tej skali, czyli surowce podkręcające kolor kosmetyku. W składzie INCI wypatruj barwników — ich rozpoznanie jest bardzo proste, będzie to zapis CI oraz ciąg liczb. CI to Color Index, a numery przypisane są do konkretnych kolorów. Przykładowo kolor niebieski może być zapisany jako CI 42090, żółty CI 15985, czy CI 47005, a czerwony CI 15850. Nie musisz pamiętać tych liczb po wpisaniu w wyszukiwarkę, z łatwością znajdziesz nazwę koloru.
PS Jest to również wskazówka dla alergików podczas poszukiwania innych kosmetyków, nie tylko tych z peptydami miedziowymi. Jeśli borykasz się z licznymi reakcjami na różne kosmetyki, zwróć uwagę, czy nie ma w nich barwników — to jedne z częstych alergenów.
Dodatkowo w składzie mogą występować inne surowce barwiące masę, które nie są barwnikami. W składzie INCI szukaj ekstraktu z malachitu, który również ma charakterystyczny niebieski kolor i jest stosowany właśnie w celu podbicia barwy gotowej masy.
Redakcja merytoryczna: Zuzanna Panuszewska
Kosmetolożka
Ekspertka ds. pielęgnacji
konsultacje@veolibotanica.pl