🌸 MAY SALE: -20% na wszystkie produkty, w tym na SPF50+ BUT FIRST, SUNSCREEN - Sprawdź! 🌸

Czy łupież powoduje wypadanie włosów?

2023-12-11
Czy łupież powoduje wypadanie włosów?

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.

Czym tak naprawdę jest ten powszechny i uciążliwy łupież?

Łupież zalicza się do najczęstszych chorób skóry głowy o charakterze przewlekłym i dotyka co najmniej 50% populacji. Objawia się łuszczącymi, suchymi lub tłustymi płatkami na powierzchni skóry. Polega na przeroście mikroflory grzybiczej, zwanej Malassezia Furfur. Jest naturalnie obecny na skórze każdego człowieka, jednak gdy zaczynają się procesy chorobowe, potrafi rozmnażać się nawet dziesięciokrotnie intensywniej. Przyczyny tego zjawiska nie są w pełni znane, choć często wskazuje się podłoże genetyczne.

Łupież związany jest z zaburzoną równowagą skóry głowy, kiedy mamy do czynienia ze zmianą składu wydzielanego sebum, zaburzonym mikrobiomem, zaburzoną barierą naskórka.

Wyróżniamy 2 podstawowe odmiany łupieżu:

  • łupież suchy — uwidacznia się jako złuszczony naskórek, który osypuje się w formie drobnych, białych płatków na włosy i ubrania. Często towarzyszy mu świąd.
  • łupież tłusty — objawia się złuszczonym naskórkiem, żółtawymi strupami, nadprodukcją łoju oraz nieprzyjemnym zapachem. Najczęściej występuje w okresie dojrzewania.

Obecność łuszczącego się naskórka nie zawsze jednak musi świadczyć o łupieżu. Może również być objawem innych schorzeń lub reakcji alergicznych spowodowanych stosowaniem konkretnych produktów. Warto zatem zwrócić uwagę na okoliczności i obszary nasilania się tego zjawiska i skonsultować je ze specjalistą, by odpowiednio zdiagnozować problem.

Jak pozbyć się łupieżu?

Pierwszym podstawowym krokiem, jaki musisz zrobić, jest przeanalizowanie składu Swojego szamponu, by wyeliminować ewentualne składniki drażniące.

Druga kwestia, to odpowiednie mycie głowy. Wystarczy niewielka ilość produktu (ok. 5 ml), by efektywnie oczyścić skalp. Unikaj też bezpośredniego nakładania go na skórę, a przed użyciem najlepiej rozcieńcz z wodą. Pamiętaj o podwójnym myciu oraz dokładnym spłukaniu — dzięki temu skutecznie usuniesz zanieczyszczenia i resztki produktów do stylizacji.

Zwróć uwagę na składniki zawarte w piankach, lakierach czy żelach — one także mogą powodować łuszczenie się naskórka. Warto również z ostrożnością podchodzić do sypkich produktów stylizacyjnych, które mają tendencje do zapychania porów i mogą powodować łuszczenie, przetłuszczanie i swędzenie skóry.

Jeśli po kąpieli owijasz włosy ręcznik, ogranicz czas trzymania go na głowie do 5 minut. Wskazane jest również używanie suszarki, ponieważ mokre włosy tworzą wilgotne środowisko, które sprzyja rozwojowi mikroflory grzybiczej, w tym Malassezia Furfur.

W przypadku długotrwałego i uciążliwego łupieżu warto zwrócić się do dermatologa, aby zidentyfikował przyczynę i wskazał odpowiednie leczenie.

Co ma wspólnego łupież z łysieniem?

Nie ma przekonujących dowodów wskazujących jednoznacznie, że łupież sam w sobie wywołuje łysienie.

Na pewno pogarsza kondycję skóry, zapycha ujście mieszków włosowych, co w konsekwencji prowadzi do osłabienia włosów, które mają gorsze warunki wzrostu. Może to w sposób pośredni prowadzić do ich wypadania. Podobnie zresztą jak uszkodzenia mechaniczne spowodowane drapaniem swędzącej, łuszczącej się skóry głowy.

Jako że łupież jest schorzeniem przewlekłym, to dogłębne oczyszczanie skóry głowy staje się konieczne, by historia się nie powtarzała. Regularne stosowanie peelingu FEEL THE PEEL jest tutaj idealnym rozwiązaniem. Zawarte w nim kwasy AHA i BHA (3,2%) skutecznie usuną martwy naskórek, nadmiar sebum i zanieczyszczenia, poprawiając kondycję skóry.

Warto również do rutyny pielęgnacyjnej wprowadzić wcierkę normalizująco— łagodzącą HAIR THE BALANCE, która, poza oczyszczeniem skóry, zadba również o odpowiednie pH. Dzięki obecności składników aktywnych takich jak - 3% Polyplant Hair i 3% ProRenew Complex CLR — zmniejszy się produkcja sebum i poprawi nawilżenie skalpu, a po 28 dniach powinny nawet pojawić się nowe włoski.

Staranna pielęgnacja skóry głowy odgrywa ogromną rolę zarówno w walce z łupieżem, jak i łysieniem. Każdą z tych przypadłości warto również skonsultować z lekarzem bądź kosmetologiem. A jeśli chciałabyś poczytać jeszcze trochę na ten temat, to zajrzyj do artykułu, Dlaczego wypadają mi włosy? Przyczyny wypadania włosów. I pamiętaj zdrowa skóra głowy to fundament, na którym opiera się piękno włosów.

Linia Trychologiczna Veoli Botanica

Autorka wpisu: Zuzanna Panuszewska 
Kosmetolożka
Ekspertka ds. pielęgnacji
konsultacje@veolibotanica.pl

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 4871 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-04
Super. Polecam
2024-05-03
Sprawnie, szybko, bezpiecznie zapakowane
pixel