KREM Z FILTREM SPF 50+ | dowiedz się pierwsza o premierze 💌
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy łupież powoduje wypadanie włosów?

2023-12-11
Czy łupież powoduje wypadanie włosów?

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.

Czy to na pewno łupież?

Zanim jednak zagłębimy się w problem łupieżu, należy precyzyjnie wyodrębnić go spośród innych potencjalnych objawów. Obecność łuszczącego się naskórka nie zawsze musi świadczyć o obecność łupieżu.

Łupież zalicza się do najczęstszych chorób skóry głowy o charakterze przewlekłym, będąc przypadłością, która dotyka co najmniej 50% populacji. Jest to powszechny stan skóry głowy, objawiający się obecnością łuszczących się, suchych lub tłustych płatków na powierzchni skóry. W kontekście tej dermatozy głównym czynnikiem prowokującym jest przerost mikroflory grzybiczej, a dokładniej Malassezia Furfur. Choć ten rodzaj grzyba jest naturalnie obecny na skórze każdego z nas, w warunkach normalnych nie powoduje on nieprawidłowych procesów. Jednakże u jednostek borykających się z łupieżem, Malassezia rozmnaża się nawet dziesięciokrotnie intensywniej. Przyczyny łupieżu w pełni nie są jeszcze zrozumiane, choć choroba ta wykazuje wyraźne podłoże genetyczne. Cykl złuszczania naskórka trwa zwykle około 28 dni, a proces ten zachodzi niepostrzeżenie.

Łupież pojawia się w przypadku zaburzonej równowagi skóry głowy:

  • zmiana składu wydzielanego sebum
  • zaburzony mikrobiom
  • zaburzona bariera naskórka

Wyodrębnić można dwa podstawowe rodzaje tej dermatozy:

  • Łupież suchy (normalny) - jest widoczny, naskórek złuszcza się w formie drobnych, białych łusek, które gromadzą się na skórze i mogą opadać na ubranie, samoistnie lub podczas czesania włosów. Takiemu łupieżowi może towarzyszyć świąd
  • Łupież tłusty - oprócz nadmiernego złuszczania skóry, zaobserwować można także wzmożone wydzielanie łoju, zauważyć można żółtawe strupy i objawy stanu zapalnego, a tym objawom może również towarzyszyć nieprzyjemny zapach. Często występuje u osób w okresie dojrzewania.

Łuszczący się naskórek, choć często kojarzony z łupieżem, stanowi jedynie wierzchołek góry problemów skórnych, których źródła warto zgłębić. Odróżnienie go od innych dermatoz może być zadaniem wymagającym, co nierzadko wymaga konsultacji ze specjalistą.

Pojawiające się łuszczenie skóry może mieć korzenie w różnorodnych schorzeniach, a także być objawem reakcji alergicznej na składniki stosowanych produktów, jak chociażby szamponu. Warto zatem, zanim przypisze się łuszczącą się skórę wyłącznie łupieżowi, zwrócić uwagę na okoliczności i obszary pojawienia się suchych płatków oraz skoncentrować się na potencjalnych dodatkowych objawach, zwłaszcza podczas procesu mycia.

Przeanalizowanie szamponu może stanowić klucz do zrozumienia problemu. Czasem detergenty o zbyt silnym działaniu, czy drażniące składniki mogą być winowajcami.

Istotne jest także odpowiednie mycie skóry głowy – wystarczy niewielka ilość szamponu, około 5 ml, by efektywnie oczyścić skalp. Unikaj bezpośredniego nakładania szamponu na skórę, a zamiast tego rozcieńcz go przed użyciem. Pierwsze mycie może nie przynieść spektakularnych piany, ale z pewnością spełnia swoją funkcję. Podwójne mycie pozwala na dokładniejsze usunięcie zanieczyszczeń i resztek produktów do stylizacji, przygotowując włosy i skórę do dalszej pielęgnacji.

Warto także zwrócić uwagę na kosmetyki do stylizacji, takie jak pianki, lakiery czy żele, które mogą wpływać na złuszczanie skóry. Przy problematycznej skórze głowy, unikaj suchej odżywki, która może nasilać przetłuszczanie, łupież i swędzenie.

Jeśli owijasz włosy w ręcznik, ogranicz czas trzymania go na głowie do 5 minut. Suszenie skóry głowy suszarką to kluczowy element, ponieważ ciepłe i wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi mikroflory grzybiczej. Dlatego ważne jest, aby dokładnie osuszyć przynajmniej skórę, uniemożliwiając niekontrolowany rozwój Malassezia Furfur.

Czy łupież powoduje wypadanie włosów?

Łupież, choć często uciążliwy, zazwyczaj nie stanowi bezpośredniej przyczyny wypadania włosów. Niemniej jednak, niektóre schorzenia skórne, które prowokują łupież, mogą wywrzeć wpływ na zdrowie skóry głowy, co z kolei może mieć konsekwencje dla kondycji naszych włosów.

Brak przekonujących dowodów na to, by łupież sam w sobie wywoływał procesy łysienia. W rzeczywistości, obserwuje się, że zmniejszenie skłonności do łupieżu może korzystnie wpływać na redukcję utraty włosów. Niemniej jednak, intensywne swędzenie, drapanie skóry głowy oraz ogólne podrażnienie mogą prowadzić do osłabienia włosów, zwiększając ich utratę. Osoby borykające się z łupieżem często doświadczają także skłonności do intensywnego drapania skóry głowy, co dodatkowo potęguje problem utraty włosów.

W przypadku uciążliwego łupieżu, który utrzymuje się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z dermatologiem, aby zidentyfikować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Ponieważ łupież to schorzenie przewlekłe o tendencji do nawrotów, pielęgnacja skóry głowy staje się kluczowym elementem. Regularne stosowanie peelingu pomaga usunąć martwy naskórek, nadmiar sebum i zanieczyszczenia, poprawiając jednocześnie kondycję skóry. To nie tylko aspekt estetyczny, ale także istotny krok w walce z łupieżem, umożliwiający łatwe usunięcie złuszczającego się naskórka.

Wprowadzenie do rutyny pielęgnacyjnej wcierki normalizującej może dodatkowo złagodzić świąd, minimalizując dyskomfort i przywracając równowagę procesom skórnym. Warto więc zadbać nie tylko o kondycję włosów, lecz również o zdrowie skóry głowy, aby cieszyć się kompleksowymi efektami pielęgnacyjnymi.

Staranna pielęgnacja naszego skalpu odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu nasilaniu się problemu łupieżu. Jeśli równocześnie borykasz się z utratą włosów, warto precyzyjnie przyjrzeć się swojej rutynie pielęgnacyjnej, nawykom oraz wynikom badań krwi. Dodatkowe informacje na temat wypadania włosów znajdziesz we wpisie Dlaczego wypadają mi włosy? Przyczyny wypadania włosów. Pamiętaj, że zdrowy i zrównoważony skalp stanowi fundament pięknych włosów. Zanim zainwestujesz w działania mające na celu pobudzenie wzrostu nowych włosów, konieczne jest ustanowienie harmonii w pracy skóry.

Stosowanie preparatów stymulujących może okazać się mniej skuteczne, gdy skóra głowy boryka się z problemem łuszczącego się naskórka i zatkanymi mieszkami włosowymi. Przed przystąpieniem do działań mających na celu poprawę kondycji włosów, istotne jest znormalizowanie funkcjonowania skóry. Staraj się unikać rutynowego zaniedbywania pielęgnacji skóry głowy, ponieważ zdrowy skalp to fundament, na którym opiera się piękno włosów. Przemyśl swoje nawyki pielęgnacyjne, a podejście do problemu łupieżu może okazać się kluczowe w osiągnięciu oczekiwanych rezultatów.

Linia Trychologiczna Veoli Botanica

Autorka wpisu: Zuzanna Panuszewska 
Kosmetolożka
Ekspertka ds. pielęgnacji
konsultacje@veolibotanica.pl

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 3492 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-26
Obsługa szybka. Polecam
2024-02-26
Najlepsze kosmetyki, jakich kiedykolwiek używałam. I bardzo mnie cieszy, że VB to polska marka, bo lubię wspierać polski kapitał.
pixel