💥 2+1 SALE: CO TRZECI PRODUKT ZA 1PLN. Tylko do jutra 💥

Dlaczego wypadają mi włosy? Przyczyny wypadania włosów

2023-11-09
Dlaczego wypadają mi włosy? Przyczyny wypadania włosów

Ten tekst przeczytasz w 5 minut.

Jak sprawdzić, czy włosy wypadają nadmiernie?

Czym właściwie jest nadmierne wypadanie włosów i czy da się to w jakiś sposób… zmierzyć? Otóż tak. Nadmierne wypadanie włosów to zmartwienie, które można oszacować poprzez prosty pomiar. Istnieją dwie metody, które pozwalają ocenić skalę tego problemu. Pierwsza z nich jest najprostsza. Możesz ją wypróbować nawet podczas lektury tego artykułu. Jeśli Twoje włosy są teraz rozpuszczone, przeczesz je palcami. Dwie ręce wsuń we włosy na bokach głowy, przy samej skórze, tak, by pasma były między palcami i przesuń ręce do samych końcówek. Powtórz ten ruch na czubku głowy i na potylicy. Jeżeli wyciągnęłaś teraz około 7 włosów, to możesz odetchnąć z ulgą! Jeżeli natomiast było ich powyżej 15-20, to owe obliczania będzie trzeba nieco poszerzyć. Warto pamiętać, że ilość wypadających włosów może być różna w zależności od tego, czy włosy były rozczesane wcześniej czy też były upięte. Pamiętaj, że to tylko wskazówka, nie diagnoza.

Aby dokładniej ocenić ilość wypadających włosów, warto przeprowadzić analizę podczas codziennego mycia przez kilka dni. Normalnie tracimy około 100 włosów dziennie, co, choć brzmi niepokojąco, jest naturalnym cyklem, zastępowanym nowymi włosami.
Istnieją trzy sytuacje, które mogą sprawić, że wydaje się nam, iż tracimy włosy w nadmiarze: noszenie spiętych fryzur, proces mycia włosów oraz zaniedbywanie higieny włosów. Kiedy wiążemy włosy, uniemożliwiamy im naturalne wypadanie, co sprawia, że po rozpuszczeniu gromadzą się one w rękach. Podczas mycia również wydobywa się większa ilość włosów, dlatego istotne jest codzienne monitorowanie.

Po umyciu włosów, poświęć 5 minut na policzenie wypadniętych włosów, oczyść szczotkę i monitoruj ilość wypadających włosów podczas czesania i w ciągu dnia. Jeśli przez kilka dni ilość ta utrzymuje się na poziomie około 100 włosów, sytuacja jest prawdopodobnie w normie. Jednak jeśli liczba wypadających włosów przekracza tę wartość i utrzymuje się przez dłuższy okres, konieczne jest dokładniejsze przyjrzenie się temu problemowi. Pamiętaj, że pierwszego dnia może wydobyć się więcej włosów, szczególnie jeśli odwlekałaś ich mycie. Dlatego kluczowe jest monitorowanie sytuacji przez kilka dni i unikanie przedwczesnej paniki.

Jakie mogą być przyczyny wypadania włosów?

Włosy, będąc strukturami martwymi, pełnią przede wszystkim funkcje ochronne i estetyczne dla ciała. Kiedy organizm cierpi na niedobory żywieniowe, włosy są jednymi z pierwszych elementów, które mogą zostać pozbawione niezbędnych składników odżywczych. W sytuacji ograniczonych zasobów, organizm priorytetowo dostarcza potrzebne substancje do mózgu i innych wewnętrznych organów, pozostawiając mniej zasobów dla włosów.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje włosy cierpią z powodu niedoborów żywieniowych, istotne jest przeprowadzenie odpowiednich badań krwi, zamiast niewłaściwie suplementować dietę. Dobrym krokiem jest skonsultowanie się z lekarzem, który może zlecić odpowiednie testy. Istnieje wykaz pewnych składników odżywczych, które mogą być związane z utratą włosów. Warto więc zwrócić uwagę na te aspekty, lecz zawsze pod nadzorem lekarskim.

Oto lista niezbędnych badań, które warto wykonać:

  • morfologia
  • żelazo i ferrytyna
  • witamina D - najlepiej na wizycie dobrać od razu odpowiednią dawkę
  • hormony tarczycy - TSH, FT3, FT4, ATPO
  • przy okazji zbadaj od razu cukier i lipidogram
  • jeśli są ku temu wskazania, także hormony płciowe, w porozumieniu z ginekologiem
  • w przypadku, kiedy nie spożywasz mięsa - witamina B12


Wiele kobiet, które próbowały biotyny z zamiarem poprawy stanu swoich włosów, często zastanawia się, dlaczego nie przyniosła ona oczekiwanych rezultatów. Odpowiedź tkwi w tym, że zdrowy wzrost włosów zależy od szerokiego spektrum ponad 60 składników odżywczych, z których biotyna stanowi tylko jedną z części. Jeśli nie doświadczasz konkretnych niedoborów, nadmiar tabletek, w tym przypadku biotyny, może być obciążeniem dla wątroby i nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Jeśli istnieją nieuregulowane poziomy hormonów, anemia lub inne niedobory, nie będzie możliwe skuteczne zwalczanie wypadania włosów, dopóki te podstawowe przyczyny nie zostaną wyregulowane. Istotne jest zidentyfikowanie i rozwiązanie głównych problemów, ponieważ dopiero to umożliwi skuteczną terapię w przypadku utraty włosów.

 

Stres, a wypadanie włosów

Pewnie masz już dosyć porad opierających się na “proszę się mniej stresować”, jednak sięgnij pamięcią do ostatnich zdarzeń. Silne, stresujące sytuacje mają znaczący wpływ na wypadanie włosów, nawet do trzech miesięcy wstecz. Być może zapomniałaś już o okolicznościach, niestety, Twoje włosy mogą być świadkiem tych stresujących wydarzeń, nawet jeśli Ty już o nich zapomniałaś.

Szampon na wypadające włosy

Unikaj wpadania w pułapki marketingowych sloganów, które obiecują natychmiastowe naprawienie problemów związanych z włosami za pomocą szamponu. Choć szampon ma ograniczony czas kontaktu ze skórą głowy, wybór odpowiedniego produktu ma znaczenie. Warto unikać szamponów zawierających silikony, które mogą obciążać włosy i skórę głowy. Trzeba również uważać na zbyt silne detergenty, takie jak Sodium Laureth Sulfate, które mogą być zbyt agresywne dla skóry głowy przy codziennym stosowaniu.

Zalecane jest wybieranie delikatniejszych szamponów do codziennego użytku oraz bardziej intensywnych, silniejszych produktów raz na tydzień lub dwa. Ważne jest dostosowanie produktu myjącego do potrzeb skóry głowy, a nie jedynie włosów. Odpowiedni dobór szamponu może przyczynić się do poprawy kondycji skóry głowy oraz zdrowia włosów.

Jak często myć włosy?

Czas na pytanie, które nasuwa się wielu z nas - dotyczące częstotliwości mycia włosów. Czy wiesz, że zbyt rzadkie mycie włosów może prowadzić do ich nadmiernego wypadania? Wiele osób, zwłaszcza podczas lockdownów i pracy zdalnej, doświadczyło tego problemu. Przesuwanie terminu mycia włosów i zbyt długie przetrzymywanie ich mogły spowodować znaczący spadek ilości włosów, wydaje się nawet bez jakiejkolwiek widocznej przyczyny. Pomimo braku chorób, niedoborów żywieniowych czy znaczących zmian w nawykach czy diecie, tak pozornie błaha kwestia, jak odpowiednia higiena, może przyczynić się do znacznego problemu.

Warto pamiętać, że włosy powinno się myć wtedy, kiedy tego potrzebują. Unikanie mycia w nadziei na "odzwyczajenie" włosów od częstego mycia może przynieść więcej szkody niż korzyści. Zaleca się mycie włosów minimum dwa razy w tygodniu, nawet jeśli nie wydają się one jeszcze nieświeże. Skóra ciągle produkuje sebum, a do tego zbieramy zanieczyszczenia z powietrza, co może negatywnie wpływać na kondycję włosów.

Jeśli Twoja skóra wymaga częstszego mycia, unikaj zbyt mocnego spinania włosów w fryzury maskujące problem. Dobór odpowiedniego szamponu i regularna pielęgnacja są kluczowe w utrzymaniu zdrowej skóry głowy i włosów już na etapie podstawowej higieny.

Włosy rozpuszczone, czy związane?

Fryzura może wydawać się nie znaczącym problemem, ale pewne style mogą negatywnie wpływać na kondycję włosów i skóry głowy. Ciasne upięcia, wysokie koki, mocno związane warkoczyki - wszystkie te fryzury mogą przyczyniać się do tzw. łysienia trakcyjnego. Stałe naciąganie włosów może prowadzić do tego typu problemów. Nocą warto zastanowić się nad wyborem luźniejszych fryzur, takich jak warkocze, swobodne kucyki czy luźne koczki, aby zapewnić włosom swobodę i uniknąć nadmiernego napięcia i dyskomfortu.

Jak stan skóry głowy wpływa na kondycję włosów?

Oprócz przyjęcia zdrowych nawyków i unikania tych, które mogą pogłębiać problem wypadania włosów, warto zadbać kompleksowo o skórę głowy. Warto zacząć używać specjalistycznych preparatów do pielęgnacji skóry głowy dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Jednakże, żadna kuracja czy pielęgnacja nie przyniesie rezultatów na skórze, która jest obciążona zanieczyszczeniami, sebum, martwym naskórkiem lub resztkami kosmetyków do stylizacji. Regularny peeling skóry głowy jest tutaj kluczowy. Jeśli dążysz do regeneracji włosów, warto wykonywać peeling skóry głowy 1-2 razy w tygodniu, aby umożliwić aktywnym składnikom pielęgnacyjnym skuteczniejsze przenikanie.

Czy masaż może pobudzić wzrost włosów?

Masaż skóry głowy stanowi istotny element pielęgnacji. Regularny masaż, nawet bez zastosowania specjalistycznych preparatów, jest w stanie pobudzić skórę głowy i wspomóc wzrost włosów. Masaż pobudza ukrwienie skóry głowy, co z kolei stymuluje wzrost włosów. Wystarczy delikatne wykonywanie okrężnych ruchów na skórze głowy, unikając tarcia czy drapania paznokciami. Dla dodatkowego odprężenia, warto również wykonywać masaż podstawy czaszki i obszaru za uszami.

W walce o zdrowe i piękne włosy, ważne jest dbanie o skórę głowy holistycznie. Warto słuchać sygnałów wysyłanych przez organizm i podejmować działania na rzecz jej zdrowia. Dbaj o siebie oraz o skórę, a odwdzięczy się ona zdrowymi i pięknymi włosami.

Autorka wpisu: Zuzanna Panuszewska 
Kosmetolożka
Ekspertka ds. pielęgnacji
konsultacje@veolibotanica.pl

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 4729 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-23
Super
2024-04-23
Szybko i bezproblemowo!!!
pixel