Jeden z BESTSELLEROWYCH ŻELI DO CIAŁA w prezencie 🎁 Odbierz do zakupów od 259 PLN 🧼

Co kryje skład Twoich kosmetyków?

2022-04-26
Co kryje skład Twoich kosmetyków?

Ten tekst przeczytasz w 5 minut.

Co to jest skład kosmetyków INCI?

Każdy kosmetyk musi posiadać listę wszystkich zawartych w nim składników umieszczoną na opakowaniu, dołączonej ulotce lub kartoniku, w którym go kupujesz. INCI (ang. International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) to system, który ujednolica nazwy składników kosmetycznych. Skład kosmetyków jest tam podzielony na nazwy związków chemicznych w języku angielskim oraz nazw roślin po łacinie. Jest to procedura obowiązująca m.in. na terenie Unii Europejskiej, w Chinach i Stanach Zjednoczonych. Dlatego skład INCI z pewnością znajdziesz na każdym zakupionym produkcie kosmetycznym.

Składniki wymieniane są na liście zawsze w kolejności od największej zawartości procentowej w składzie produktu. Wyjątek stanowią substancje, które zostały wykorzystane w stężeniu mniejszym lub równym 1%, te mogą zostać wymienione w dowolnej kolejności. Jednak nie zawsze to, co się znajduje na dalszych miejscach listy jest mniej istotne lub nie zapewnia realnego działania. Niektóre składniki po prostu działają lepiej w mniejszej ilości. Natomiast często na pierwszym miejscu znajduje się woda (Aqua), ponieważ jest ona bazą dla reszty składników aktywnych w wielu kosmetykach.

Symbole zamieszczone na opakowaniach

Na opakowaniach kosmetyków znajduje się też wiele graficznych symboli, które mają nas informować np. o sposobie ich wytwarzania bądź stosowania.

Jednym z istotniejszych dla użytkownika jest rysunek półotwartego słoiczka, określający czas przydatności do spożycia (PAO – Period After Opening). Znajduje się przy nim litera M i liczba, np. 24M oznacza, że możesz używać produktu przez 24 miesiące od jego pierwszego otwarcia. W naszych produktach termin ten określany jest datą ważności, którą znajdziesz na spodzie opakowania.

Logo ECOCERT COSMOS ORGANIC oznacza z kolei, że produkt otrzymał certyfikat potwierdzający, że jest organiczny lub naturalny. Natomiast rysunek króliczka daje Ci pewność, że produkt nie był testowany na zwierzętach.

Dwie strzałki zamknięte w okręgu to zapewnienie, że producent wniósł wkład finansowy w budowę i funkcjonowanie systemu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych.

Na naszych opakowaniach znajdziesz także informację o naturalnym i wegańskim składzie oraz loga przyznanych naszym produktom certyfikatów. Naszą wiarygodność potwierdzają m.in. fundacje PETA oraz Viva! Chcesz wiedzieć więcej o filozofii Clean Beauty, w nurcie której tworzymy nasze kosmetyki? Przeczytaj artykuł „Co to jest Clean Beauty?”.

Dobre składniki w Twoich kosmetykach

Witamina C

Wyrównuje koloryt i zmniejsza przebarwienia, chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, poprawia elastyczność i opóźnienia proces starzenia się skóry. Odkrywamy jej tajemnice w artykule „Jak witamina C działa na skórę?”. Znajdziesz ją natomiast w intensywnie redukującym przebarwienia, zwężającym pory serum FOCUS PIGMENTATION ESSENCE.

Witamina E

Źródło młodości – nawilża, zapewnia ochronę przed działaniem wolnych rodników, spowolnienia procesy starzenia się skóry. Ponadto wzmacnia włókna kolagenowe, dodaje elastyczności i wygładza. Znajduje się w niemal wszystkich naszych produktach do codziennej pielęgnacji! W kremach HAVE A NICE FACE i REPAIR BY NIGHT, maseczce FEED AND ROLL, peelingach ERASE THE PAST i MATCHA POWER PEEL. Również w olejku do ciała ENJOY THE CALMNESS i serum FOCUS PIGMENTATION ESSENCE. Umieściliśmy ją również w produktach dla cery z niedoskonałościami – OIL-FREE SEBUM CONTROL MOISTURIZER i OVERNIGHT BHA TREATMENT.

Kwas hialuronowy

Jest znany ze swojego intensywnego działania nawilżającego. Dodatkowo ujędrnia i wzmacnia strukturę skóry. My zastosowaliśmy go w serach FOCUS LIFTING MILK, FOCUS HYDRATION GEL oraz serum pod oczy 20 SECONDS MAGIC EYE TREATMENT.

Skład kosmetyków – czarna lista

Niestety, w niektórych produktach kosmetycznych znajdują się substancje, które aplikowane na skórę przez dłuższy okres czasu mogą Ci zaszkodzić. Bardzo wielu producentów odchodzi od umieszczania ich w swoich kosmetykach.

Jeżeli jednak nie jest to wyraźnie zaznaczone na etykiecie, lepiej sprawdź w składzie INCI czy nie sięgasz właśnie po produkt, który może być dla Ciebie niebezpieczny.

Do składników niekorzystnych, takich, które nie powinny znaleźć się w kosmetykach pielęgnacyjnych należą w szczególności:

  • Parabeny: Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben
  • SLS-Y I SLES-Y: Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate Trietanolamina: występuje pod skrótem TEA
  • PEG: Polietylen, Polyethylene Glycol, Polioksyetylen, Ceteareth
  • Poliakrylamidy: Polyacrylamide
  • Talk: Talc
  • Aluminium: Aluminium chlorohydrate
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 6134 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-22
Super produkty pięknie pachną nawilżają.polecam
2024-07-22
Wszystko na czas i zgodnie z zamówieniem.
pixel