Co jest najlepsze do zmywania makijażu?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut.
Prawidłowy demakijaż i oczyszczanie skóry są podstawą oraz nieodłącznym elementem codziennej rutyny. Zastanawiasz się, jaki produkt do demakijażu wybrać? Najlepiej taki, który skutecznie oczyszcza i pielęgnuje skórę już od pierwszego etapu. Poznaj wskazówki kosmetolożki, dzięki którym wybierzesz najlepszy produkt do zmywania makijażu.
Jako kosmetolożka, doborem domowej pielęgnacji zajmuję się od blisko dekady. Choć obserwuję trendy i znam niemal każdy — z bestsellerami włącznie, to właśnie praktyka i wieloletnie testowanie na samej sobie pozwala mi na najbardziej efektywny dobór kosmetyków. Niezależnie od tego, czy testuję największy bestseller, czy zupełną nowość na rynku weryfikuje je jeden czynnik — skuteczność.
Podczas konsultacji kosmetologicznych, kieruję się niezłomnymi zasadami. Jeśli dotychczas korzystałaś z konsultacji ze mną, to zapewne wiesz, że gdybym miała wprowadzić do Twojej pielęgnacji tylko dwie rzeczy, byłyby to: dwuetapowe oczyszczanie oraz dobry krem z filtrem — bez tego, każdy kolejny krok pielęgnacyjny nie ma szansy na powodzenie.
Mogę polecić Ci setki kremów, serum, peelingów, ampułek czy zabiegów — ale gwarantuję, że żadne z nich nie przyniesie oczekiwanych efektów, jeśli nie zadbasz o podstawy.
Dlaczego oczyszczanie twarzy jest tak ważne?
Z pewnością zastanawiasz się, dlaczego tak pozornie błaha czynność, jak oczyszczanie twarzy jest aż tak istotna?
Oto dwa główne powody.
- Nawet najdroższe i najlepsze serum nie zadziała na źle oczyszczonej skórze. Jeśli Twoja skóra jest pokryta warstwą sebum, zanieczyszczeń, martwego naskórka, to składniki aktywne nie będą miały szansy dotrzeć do miejsca, w którym mogą skutecznie działać, a wszelkie starania technologów nad zwiększeniem penetracji substancji wgłąb skóry - pójdą na marne.
- Nie możesz uzyskać oczekiwanych efektów ani poprawić stanu swojej skóry mając ciągle uszkodzoną barierę hydrolipidową. Żel na bazie SLS (INCI: Sodium Lauryl Sulfate, czy SLES (INCI: Sodium Laureth Sulfate) szybko poradzi sobie z zanieczyszczeniami, tyle tylko, że sieje spustoszenie w równowadze lipidowej i mikrobiomie Twojej skóry. Ściągnięcie i suche skórki, a jednocześnie skóra wydziela więcej sebum i pojawiają się drobne krostki… brzmi znajomo? A może po demakijażu na Twoich policzkach pojawiają się wielkie rumieńce od tarcia? Czekasz, aby nałożyć krem, który już sama nie wiesz, czy poprawia sytuację? Niezależnie od tego, czy Twoja skóra ma dość zbyt mocnych detergentów, czy ciągłego pocierania i mechanicznego uszkadzania bariery hydrolipidowej — wiedz, że jest na to lepszy sposób!
Dlaczego powinnaś oczyszczać skórę dwuetapowo?
Model dwuetapowego oczyszczania twarzy, od lat uważam za najskuteczniejszy — niezależnie od formy. Jeśli pracuję z podopieczną, która do tej pory w swojej pielęgnacji nie stosowała dwuetapowego oczyszczania, to wiem, że będzie zachwycona zmianami już w około 3 tygodnie!
Podstawowy model dwuetapowego oczyszczania
Skóra w ciągu doby wydziela różne substancje, część z nich to składniki rozpuszczalne w wodzie (pot, czy naturalny czynnik nawilżający dbający o równowagę) — z ich usuwaniem z powierzchni skóry nie ma problemu — oraz sebum, które jest łojem i bazuje na tłuszczach.
Pamiętaj, że do tego dochodzą produkty pielęgnacyjne, ochronne, czy upiększające. Jedną z najważniejszych cech kremu z filtrem jest trwałość, im lepsza, tym skuteczniejsza ochrona, ale jednocześnie będzie trudniejszy do usunięcia. Podobnie wygląda sprawa w przypadku makijażu, doskonale, jeśli podkład wytrzymuje od rana do wieczora, ale możesz mieć większy problem z demakijażem…
Co jest zatem najlepsze do zmywania makijażu?
Kierując się zasadą „podobne rozpuszcza się w podobnym”, uważam, że najlepiej sięgnąć po produkty na bazie tłuszczu, a kluczowym składnikiem takiego produktu powinien być emulgator. Pozwala on na usunięcie zanieczyszczeń i oleju już samą wodą, z pozostałościami spokojnie poradzi sobie łagodny środek myjący.
Masz skórę tłustą, mieszaną, bądź tendencję do niedoskonałości i nie przekonuje Cię formuła na bazie oleju? Być może zachęci Cię jeden powód — walka z zaskórnikami.
Zaskórnik to nic innego jak mieszanina martwego naskórka i sebum. Podczas krótkiego masażu takich zaskórników, ich wierzchnia warstwa zacznie się upłynniać i łączyć z Twoim produktem do demakijażu — z każdym kolejnym krótkim masażem będziesz je spłycać.
Emulgujące masełko do zmywania makijażu i SPF MELT WITH PASSION będzie idealnym pierwszym krokiem dwuetapowego oczyszczania skóry.
Formuła masełka sprawia, że pod wpływem ciepła rozpływa się, aksamitnie otulając skórę, a po kontakcie z wodą zamienia się w mleczną emulsję. Skutecznie usuwa wodoodporny makijaż i SPF, nadmiar sebum oraz resztki zanieczyszczeń, które zgromadziły się na skórze w ciągu dnia.
Jestem przekonana, że zachwyci Cię delikatny zapach egzotycznej marakui oraz innowacyjne opakowanie z wygodnym mechanizmem, który pozwala na idealne dozowanie odpowiedniej porcji produktu. Dzięki niemu, podczas dozowania produkt nie ma kontaktu z wodą, a to sprawia, że nie emulguje.
Masełko stosuj jako pierwszy etap oczyszczania twarzy. W drugim etapie oczyszczania wybierz ulubiony żel lub emulsję.
- dla każdego rodzaju skóry, zwłaszcza suchej i dojrzałej - MAKE IT CLEAR
- dla skóry normalnej i mieszanej - CLEAN ME UP
- dla skóry suchej i wrażliwej CLEANING ME SOFTLY
- dla skóry trądzikowej, tłustej i mieszanej DEEPLY PORE CLEANSING GEL
ZOBACZ TAKŻE: Demakijaż: olejek czy masełko?
Jeśli przechodziłaś już różne mieszanki i czujesz, że ta metoda nie jest dla Ciebie, to wciąż zachowaj dwuetapowość — niezależnie od produktów, których używasz.
W Twojej pielęgnacji musi być płyn micelarny? Zachęcam Cię do stosowania wielorazowych płatków kosmetycznych i zminimalizowania tarcia. Pamiętaj, aby następnie obowiązkowo zmyć go żelem lub emulsją. Zawsze. Nawet jeśli producent pisze na opakowaniu, że nie trzeba — uwierz mi, trzeba. Tak, jak po spienieniu szamponu na włosach, nie wychodzisz spod prysznica bez spłukania, tak samo zawsze umyj twarz po płynie micelarnym.
Możesz również zastosować model emulsja i żel oczyszczający lub dwukrotnie oczyścić skórę żelem na bazie łagodnych składników myjących.
Redakcja merytoryczna: Zuzanna Panuszewska
Kosmetolożka
Ekspertka ds. pielęgnacji
konsultacje@veolibotanica.pl