Poznaj premierowe kremy do twarzy | Zamów i odbierz prezent!

Ból skóry głowy przy dotyku - czym jest trichodynia?

2023-11-21
Ból skóry głowy przy dotyku - czym jest trichodynia?

Ten tekst przeczytasz w 7 minut.

Ból skóry głowy z medycznego punktu widzenia nazywany jest trichodynią. Niekiedy towarzyszy mu również uczucie pieczenia, swędzenie, łuszczenie się skóry i nadmierne wypadanie włosów. Ból objawia się samoistnie poprzez dotyk lub czesanie włosów. Jakie mogą być jego przyczyny?

Ból skóry głowy spowodowany nieodpowiednią fryzurą

Do najbardziej powszechnych czynników odpowiedzialnych za trichodynię jest niewygodne upięcie włosów. Mocne związanie włosów, niekomfortowa fryzura, w tym tzw. koński ogon czy ścisły warkocz często prowadzą do nieprzyjemnego uczucia bólu skóry głowy. Napięte włosy przez długi czas ciągną za skórę, wywołując jej nadwrażliwość. Takie dolegliwości nazywane są syndromem kucyka. Co istotne - przewlekłe noszenie tego typu fryzur może doprowadzić do nadmiernego wypadania i osłabienia włosów.

Przeczulica na skutek termicznego urazu

Przeczulica ma związek z nadwrażliwością sensoryczną. Ból skóry głowy może być również wywołany poprzez nadmierne przebywanie na słońcu. Wiąże się to z ryzykiem poparzenia słonecznego, a co za tym idzie - odczuwaniem bólu skóry głowy. Ze szczególną podatnością na poparzenia powinny liczyć się osoby o jasnej karnacji i niskiej gęstości włosów. Już po kilku minutach nasłonecznienia pojawia się zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie i ból. Ponadto osłabiony naskórek staje się bardziej podatny na infekcje, zarówno grzybicze jak i bakteryjne.

Mogą pojawić się przewlekłe stany zapalne skóry głowy prowadzącą do ich nadmiernego wypadania. Włosy nabierają też tendencji do przetłuszczania się. W okresie letnim warto pamiętać o stosownym nakryciu skóry głowy, aby uniknąć uszkodzeń mieszków włosowych oraz powstania i rozwoju nowotworu skóry. Czasem, z powodu nadwrażliwości nie jest również możliwe noszenie czapki w chłodne dni. I wtedy zaczyna się błędne koło — czapka przeszkadza, a niskie temperatury oraz podmuchy wiatru jeszcze bardziej potęgują ten stan.

Przeczulica na skutek alergii

Gdy skóra głowy boli, swędzi, piecze i nadmiernie się łuszczy, może to oznaczać reakcję alergiczną wywołaną w wyniku koloryzacji czy uczulenia na wybrany składnik kosmetyków do pielęgnacji lub stylizacji. Oznaki te nasilają się po zastosowaniu kosmetyku i zanikają po jego odstawieniu. Pomocne w tym przypadku mogą okazać się łagodzące produkty pielęgnacyjne wzbogacone o regenerujące prebiotyki oraz postbiotyki dbające o mikroflorę skóry takie jak wcierka HAIR THE BALANCE. Dzięki obecności składników aktywnych (3% Polyplant Hair i 3% ProRenew Complex CLR) produkt zmniejszy produkcję sebum i poprawi nawilżenie skalpu, a tym samym wyrówna pH skóry głowy.

Ból skóry głowy a stany zapalne

Kiedy odczuwamy ból skóry głowy, możemy mieć do czynienia ze stanem zapalnym, szczególnie gdy zmagamy się z nadwrażliwością, łojotokiem lub suchością. Borykając się z tymi dolegliwościami, możemy odczuwać przez receptory neuronowe efekty nadprodukcji łojotoku, gdyż włos staje się za ciężki przez ilość sebum, jaką wydziela gruczoł. Bolesność skóry głowy może również występować, gdy na skórze toczy się autoimmunologiczny proces zapalny, np. przy zmianach łuszczycowych, które wywołane są obecnością limfocytów T. Łojotokowe zapalenie skóry głowy objawia się nadmiernym złuszczaniem naskórka, swędzeniem oraz zaczerwienieniem.

Ból skóry głowy przy dotyku oraz czesaniu wywołuje również stan zapalny mieszków włosowych. Mogą pojawić się wykwity skórne – krostki wypełnione białawą treścią ropną, które dają wrażenie bolących cebulek włosów.

Dalsza część tekstu pod infografiką.

Przyczyny bólu skóry głowy, czyli trichodynii.

Ból skóry głowy a stres

Intensywny tryb życia, silne emocje sprzyjają wzmożeniu napięcia mięśniowego, co dotyczy również mięśni czaszki - długotrwale działające stresory mogą być przyczyną powstania bólu włosów, bólu skóry głowy. Ponadto organizm reaguje na stres, aktywując wiele reakcji biochemicznych. Za nieprzyjemne objawy odpowiadają bodźce bólowe, które są wysyłane do mózgu przez zakończenia nerwowe oplatające pusty mieszek włosowy, a dokładniej neuropeptyd P powodujący nadwrażliwość, przeczulicę skóry głowy i bolesność cebulek włosów.

Ból w przedniej części głowy lub w okolicy skroni

Do innych potencjalnych czynników wywołujących ból głowy w tym obrębie zaliczamy:

  • ból skóry głowy wywołany wyrywaniem włosów – w przypadku stosowania niewłaściwych szczotek lub w przebiegu tzw. trichotillomanii , czyli zaburzenia polegającego na niekontrolowanym i uporczywym przymusie wyrywania sobie włosów.
  • bruksizm – czyli zgrzytanie, tarcie zębami najczęściej podczas snu. Prowadzi ono do nadmiernego ścierania i niszczenia zębów. Dodatkowo silne zaciskanie mięśni biorących udział w zamykaniu żuchwy może doprowadzić do trichodynii i bólów głowy.
  • podłoże psychosomatyczne - silne negatywne emocje powodują wzmożone napięcie mięśniowe, a nieprawidłowo funkcjonujący układ nerwowy, szczególnie u osób zmagających się z depresją, nerwicą czy innymi zaburzeniami emocjonalnymi, może także sprzyjać występowaniu trichodynii.

Jak radzić sobie z bólem skóry głowy - trichodynią?

Osoby cierpiące na ból skóry głowy powinny zadbać o właściwą pielęgnację skalpu. Należy korzystać z delikatnych kosmetyków, aby dodatkowo nie podrażniać skóry. Tutaj doskonale sprawdzają się lotiony o właściwościach wygładzających, odżywczych, natłuszczających i kojących. Dobrym wyborem będzie łagodząca wcierka HAIR THE BALANCE, która dzięki swoim składnikom aktywnym (3% Polyplant Hair i 3% ProRenew Complex CLR) przyczyni się do poprawy naturalnej flory skóry głowy. W domowych sposobach kojących sprawdzą się peelingi oraz produkty łagodzące do skalpu, a także delikatne masaże. Dowiedz się, jak je wykonywać tutaj.

Wybierając peeling, należy dostosować go do indywidualnych potrzeb skóry głowy. W przypadku łupieżu czy łojotoku nie powinien zawierać mikrogranulek mogących podrażniać skórę głowy. Efektem peelingu jest także zwiększone mikrokrążenie, które przekłada się na wzmocnienie cebulek i przyspieszenie wzrostu włosów. Peeling FEEL THE PEEL to doskonały produkt delikatnie oczyszczający wskazany przy każdym typie skóry głowy. Zawarty w nim ekstrakt z szałwi tonizuje, a 0,5% inuliny (naturalnego prebiotyku) wspiera równowagę skóry. Dodatkowo 1% soku z aloesu oraz betaina poprawiają nawilżenie i regenerują.

Aby zwiększyć efektywność domowej kuracji, warto wprowadzić również pielęgnujące wcierki do skóry głowy o działaniu normalizującym, łagodzącym oraz wzmacniającym. Szczególnie polecamy produkty wzbogacone o składniki dbające o naturalną barierę skóry oraz prebiotyki i postbiotyki, które pomagają zapobiegać zaczerwienieniom, łupieżowi i swędzeniu skóry głowy.

 Darmowe konsultacje kosmetologiczne z Veoli Botanica

Autorka wpisu: Karolina Kowalczyk 
Ekspertka ds. pielęgnacji
konsultacje@veolibotanica.pl

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 10304 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2025-01-21
Szybko, profesjonalnie i estetycznie.
2025-01-20
Błyskawiczna dostawa.
pixel