BLACK WEEKS = HOT DEALS. Do -40% na wszystko! Sprawdź teraz

Masaż skóry głowy - sprawdź jak poprawnie go wykonać

2023-11-20
Masaż skóry głowy - sprawdź jak poprawnie go wykonać

Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Skóra głowy jest niezwykle mocno unerwiona, pokryta gęstą siatką receptorów oraz zakończeń włókien nerwowych, stąd dotyk oraz masaż często przynosi relaks i odprężenie. Masaż często też okazuje się rozwiązaniem dla napiętej skóry głowy, podczas migreny, bólu głowy oraz napięć mięśniowych karku i szyi. Masowanie dodatkowo pobudza ukrwienie, dzięki czemu może prowadzić do odżywienia mieszków włosowych, a co za tym idzie - zmniejszenia wypadania włosów.

Jak masować skórę głowy?

Masaż wykonuj regularnie i delikatnie. Aby przynosił zadowalające efekty, kluczem jest wykonywanie go systematycznie. Czynność nie musi trwać dłużej niż kilka minut, na przykład podczas wieczornej kąpieli. Zabieg możesz wykonywać samymi dłońmi, jednak warto włączyć ulubione preparaty do skóry głowy - wcierki stymulujące wzrost włosów, wcierki kojące, zarówno w formie wodnej jak i olejowej, które dodatkowo wzmocnią kosmyki i dostarczą skórze cennych substancji pielęgnujących. Podczas masażu składniki zawarte w kosmetykach działają na skórę z większą skutecznością, dzięki czemu odrastające włosy będą błyszczące, sprężyste i pięknie odbite od nasady.

Ponieważ skóra głowy jest bardzo mocno unerwiona, jej głaskanie, masowanie i niezbyt intensywne uciskanie doskonale stymuluje mikrokrążenie, pobudza ukrwienie tkanek, dotlenia skórę oraz mieszki włosowe.

Techniki masażu głowy

Technik masażu skóry głowy jest wiele. Najbardziej praktyczna i jednocześnie najszybsza to ta wykonywana samymi dłońmi, w trakcie kąpieli lub pod prysznicem. Do zabiegu wystarczą ulubione wcierki dedykowane potrzebom skóry głowy.

  1. Masaż skóry głowy zawsze zaczynaj od czoła, stopniowo przesuwając dłonie w kierunku karku.
  2. Delikatnie uciskaj głowę opuszkami palców, kolistymi ruchami, nie odrywając ich od powierzchni skalpu. Zwróć uwagę, by nacisk nie był zbyt mocny i nie wywoływał bólu.
  3. Następnie wymasuj głowę całą dłonią dużymi kulistymi ruchami, dzięki czemu pobudzisz skalp.
  4. Masaż zakończ delikatnym głaskaniem głowy.

Inną, coraz częściej wykorzystywaną techniką masażu jest tzw. masaż ajurwedyjski, podczas którego, oprócz skalpu, uciska się punkty energetyczne na twarzy, szyi, barkach i ramionach. Masaż ten to zaawansowana technika przywracająca równowagę organizmu, redukująca bóle głowy, stres, złość i negatywne emocje, pozwalająca się wyciszyć i zrelaksować. Do masażu ajurwedyjskiego wykorzystywane są produkty olejowe, bogate w składniki pielęgnujące.

Czym wykonywać masaż?

Podstawowym narzędziem do masażu skóry głowy są nasze palce. Jeśli chcesz, możesz wykorzystać do masażu szczotkę z naturalnego włosia, która usunie z kosmyków resztki produktów do stylizacji, a ze skalpu martwe komórki naskórka i nadmiaru sebum. W sklepach dostępne są również pomocne masażery z wypustkami, które działaniem przypominają uciskanie palcami. Tu jednak zalecamy ostrożność, ponieważ używając masażera, zmniejsza się stopień wyczucia siły nacisku, przez co łatwiej o podrażnienie skóry. Jeśli więc dopiero zaczynasz swoją przygodę z masażem głowy, zalecamy stosować opuszki palców. 

Choć wygodnym sposobem na masaż jest wykonanie go podczas mycia włosów, to nic nie stoi na przeszkodzie, by podarować sobie odrobinę relaksu również w innych okolicznościach, np. w trakcie wieczornego seansu z ulubionym filmem. Aby bardziej zadbać o skórę i uzyskać lepsze efekty warto wykonać masaż podczas aplikacji ulubionej wcierki lub peelingu do skóry głowy.

Ile powinien trwać masaż skóry głowy?

Przy masażu nie liczy się jego długość, lecz systematyczność. Masaż warto wykonywać codziennie, może trwać 3, 5 lub 10 minut - w zależności ile czasu jesteś w stanie wygospodarować. Pamiętaj, aby podczas masażu unikać drapania skóry paznokciami, ponieważ może to wywołać podrażnienia prowadzące do stanu zapalnego lub infekcji. Masując skórę możesz zauważyć większą liczbę wypadających włosów - nie ma powodu do obaw, jest to zupełnie normalne. Nawet podczas masażu wykonanego delikatnie pozbywamy się włosów obumierających - w fazie telogenowej. Telogen to dla naszych mieszków włosowych chwila odpoczynku, a dla nas najgorszy moment cyklu. W tej fazie włosy wypadają, zostając na szczotce, poduszce, pod prysznicem czy na ubraniu. Przez kilka tygodni nowe włosy nie rosną, a mieszek jest pusty. Nawet około 20% ogólnej liczby naszych włosów może na co dzień pozostawać w fazie telogenowej, szykując się do ponownego rozpoczęcia cyklu.

Jakie rezultaty przynosi masowanie skóry głowy?

  • Stymuluje mikrokrążenie i pobudza ukrwienie tkanek
  • Odżywia skórę głowy i mieszki włosowe
  • Odpręża i relaksuje
  • Wzmacnia włosy, które zyskują blask, sprężystość i zdrowy wygląd
  • Przyspiesza porost włosów

Jednak to nie wszystkie efekty masażu. Kilkuminutowy zabieg sprawia, że składniki odżywcze zawarte w kosmetykach i produktach pielęgnacyjnych lepiej wnikają w głąb skóry, co przekłada się na wzmocnienie zarówno cebulki, jak i łodygi włosów, a także samej skóry. Co więcej, dotykanie, głaskanie i masowanie głowy to cudowny zabieg relaksujący i odprężający organizm. 

Czy masaż głowy powstrzymuje łysienie?

Niestety, nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ łysienie ma różnorodne podłoże i sam masaż nie sprawi, że włosy przestaną wypadać. Pewne jest natomiast, że masaż pozytywnie wpłynie na kondycję skóry, odżywi mieszki włosowe i zadziała wspomagająco, stwarzając lepsze środowisko dla wzrostu kosmyków.

Masowanie skóry głowy to nieskomplikowany zabieg, który przynosi szereg korzyści. Nie tylko wpływa na poprawę samopoczucia, ale też poprawia kondycję skalpu i włosów. Dla najlepszych i najbardziej widocznych efektów warto masować głowę codziennie przez kilka minut. Jeśli włączysz do zabiegu odpowiednie produkty odżywcze i wzmacniające, skutki pielęgnacyjne będą jeszcze bardziej spektakularne. Nie masz czasu na dodatkowe czynności? Masaż skóry głowy możesz wykonywać nawet pod prysznicem lub podczas kąpieli.

Autorka wpisu: Karolina Kowalczyk 
Ekspertka ds. pielęgnacji
konsultacje@veolibotanica.pl

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 8373 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-17
Super produkt
2024-11-17
ZAMÓWIENIE ZOSTAŁO ZREALIZOWANE BARDZO DOBRZE I SZYBKO. TOWAR DOBRZE ZABEZPIECZONY.
pixel