Kosmetyki dla kobiet w ciąży

Ten tekst przeczytasz w 8 minut.
Ciąża jest wyjątkowym, niekiedy trudnym czasem dla każdej kobiety. Zachodzi w niej wiele zmian, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz organizmu. Oprócz zmiany diety, wyeliminowaniu z niej wielu produktów, istotne jest również przyjrzenie się stosowanej pielęgnacji. Skóra wymaga wsparcia bezpiecznych dla mamy i dziecka kosmetyków. W tym czasie warto zwracać uwagę na składy INCI, szukając produktów delikatnych, neutralnych bądź dedykowanych dla kobiet w ciąży.
Jakie zmiany zachodzą w skórze w okresie ciąży?
1. Suchość, podrażnienie, wypryski
W wyniku zwiększonej reaktywności immunologicznej oraz nadmiernej suchości w przebiegu ciąży, skóra całego ciała może być zaczerwieniona i podrażniona, co nierzadko skutkuje uczuciem uciążliwego świądu. Dodatkowo, z powodu zmiany flory bakteryjnej, pH skóry, a także wzmożonej pracy gruczołów łojowych i potowych oraz początkowej pracy gruczołów piersiowych, może także dojść do pogorszenia stanu skóry i występowania wyprysków.
W tym wypadku wymagane jest wyjątkowo łagodne oczyszczanie skóry, nie naruszając naturalnego płaszcza lipidowego skóry i łagodzące objawy drażliwości.
Delikatne kosmetyki do oczyszczania:
- Olejek do zmywania makijażu i SPF SQUEEZE AN ORANGE
- Mleczna emulsja MAKE IT CLEAR
- Nawilżająco-łagodzący żel do mycia twarzy CLEANING ME SOFTLY
- Oczyszczająco - odświeżający żel do mycia twarzy CLEAN ME UP
Toniki do twarzy:
- Nawilżająco-odbudowujący tonik z ceramidami i kwasem hialuronowym BUILD ME UP
- Oczyszczający tonik do twarzy GIVE pH A CHANCE
Regenerujący balsam pod oczy:
- Balsam pod oczy z kompleksem aktywnych kwasów KEEP AN EYE ON IT
Nawilżające kremy do twarzy:
- Krem do twarzy na dzień dogłębnie nawadniający HAVE A NICE FACE
- Regenerująco-odbudowujący krem z ceramidami NP, AP i EOP, cholesterolem i kwasami tłuszczowymi CERAMIDE SKIN BARRIER
- Krem na noc z ochroną lipidową “Second Skin” REPAIR BY NIGHT
Produkty wygładzające:
- Wygładzający peeling do twarzy z pestkami truskawek ERASE THE PAST
- Maseczka oczyszczająca z efektem rozświetlającym FEED AND ROLL
Sera do twarzy o sprecyzowanych właściwościach:
- Serum nawilżające z kwasem hialuronowym 0,6% FOCUS HYDRATION GEL. Serum jest idealne dla skóry przesuszonej, cienkiej, poszarzałej, napiętej z wyraźnym dyskomfortem. Nie tylko niezawodnie zmiękcza skórę, głęboko ją odżywia i dodaje blasku, ale również działa lipowypełniająco.
- Serum do twarzy z roślinnym Retinolem i Fision® Instant Lift FOCUS LIFTING MILK. Serum jest idealne dla skóry, która zmaga się z utratą jędrności, elastyczności, z widocznymi zmarszczkami, wymagającej natychmiastowego liftingu i poprawy owalu twarzy. Zawiera w składzie bakuchiol, który nie wykazuje działania teratogennego. Działa przeciwzmarszczkowo, odmładzająco, a także wyrównuje koloryt.
2. Skłonność do przebarwień
W wyniku podwyższonego poziomu estrogenu skóra będzie miała znacznie większą skłonność do przebarwień. Ostuda, czyli ciemne przebarwienie posłoneczne, którego szczyt rozwoju przypada na okres ciąży. Ostuda pojawia się zwykle pomiędzy II, a III trymestrem. Przybiera postać nieregularnych, ale symetrycznie ułożonych plam o zabarwieniu brunatnym, żółtobrunatnym, jasnobrązowym lub ziemistym. Są one wyraźnie odgraniczone od reszty skóry i przypominają łaty. Aby ochronić skórę warto stosować preparaty przeciwsłoneczne i reaplikować je nawet kilka razy dziennie. Warto w tym okresie postawić na filtry fizyczne, które odbijają promieniowanie słoneczne o faktorze minimum SPF 20.
Kremy BB z SPF 20:
- Rozświetlająco-nawilżający krem BB LET'S GLOW
- Wygładzająco-kryjący krem BB DROP OF PERFECTION
Produktem idealnie uzupełniającym makijażową rutynę jest nawilżająco-kojący primer do twarzy CHAGA MOOD BOOSTER. Nałożony pod krem BB dodatkowo wzmocni jego nawilżające działanie, sprawiając, że makijaż będzie wyglądał jeszcze bardziej świeżo i promiennie. Nie ma właściwości kryjących, jednak niewielka zawartość naturalnych pigmentów mineralnych powoduje delikatne wyrównanie kolorytu i upiększenie skóry.
Jeżeli przebarwienia pojawiły się już w obszarze twojej twarzy oraz szyi, produktem, który jest bezpieczny do stosowania oraz skuteczny w walce z przebarwieniami jest antyoksydacyjny koncentrat rozjaśniający z ultrastabilną witaminą C 15% GOOD TO C YOU. Zastosowanie dwóch najwyższej jakości witamin w wysokich stężeniach gwarantuje nawilżenie oraz skuteczne działanie antyoksydacyjne chroniące skórę przed działaniem wolnych rodników i fotostarzeniem. Dodatkowo wspomaga syntezę kolagenu, przywraca jędrność i elastyczność skóry, niwelując widoczność zmarszczek. Przypominamy, że najlepszym sposobem zapobiegającym przebarwieniom jest systematyczne stosowanie produktów z ochroną przeciwsłoneczną.
3. Opuchnięcia
Jeśli w trakcie ciąży borykasz się z opuchlizną, najczęściej w obszarze łydek oraz stóp, możesz wybrać spośród dwóch produktów - ENJOY THE CALMNESS to suchy olejek, który szybko się wchłania, nawilża i wygładza skórę. Z kolei AROMA BODY THERAPY to serum olejowe, pozostawiające lekką powłokę na skórze, mające przede wszystkim działanie ujędrniające i odbudowujące barierę lipidową. Suchy olejek świetnie sprawdzi się do pielęgnacji porannej, natomiast olejowe serum sprawdzi się idealnie do wieczornego masażu, który pomoże Ci zredukować zastoje limfy. Olejki możesz zakupić osobno, jak również w zestawie do pielęgnacji ciała.
Jakie składniki NIE są bezpieczne do stosowania w ciąży?
- Retinol i jego pochodne
Kosmetyki zakazane w ciąży to przede wszystkim - i bezwzględnie - kosmetyki z retinolem i jego pochodnymi (retinol, retinyl palmitate, retinal palmitate, retinal). Nadmiar witaminy A wykazuje działanie teratogenne i może powodować u płodu liczne zaburzenia rozwojowe. Retinol w ciąży jest kategorycznie zakazany zarówno pod postacią aptecznych maści (stosowanych na wysuszone usta, dłonie, pięty, łokcie i kolana), jak produktów pielęgnacyjnych typu kremy, serum, esencje i inne. Retinol w ciąży można natomiast zastąpić inną substancją, która działa przeciwstarzeniowo - czyli roślinnym bakuchiolem.
W okresie karmienia piersią również należy zachować ostrożność, ponieważ w tym czasie skóra jest zazwyczaj jest bardziej podatna na zaczerwienienia, ma większą skłonność do przebarwień i suchości. W okresie budowania tolerancji na retinoidy skóra jest jeszcze bardziej skłonna do wystąpienia takich dolegliwości. Jeśli koniecznie chcesz je wdrożyć do swojej pielęgnacji, koniecznie skonsultuj to ze swoim lekarzem prowadzącym oraz kategorycznie pamiętaj o codziennej aplikacji i reaplikację kremu z filtrem SPF50+
- Kwas salicylowy, kwasy AHA, BHA i inne
Powodem, dla którego odradza się stosowania kwasów, jest zwiększona wrażliwość i skłonność do reakcji alergicznych skóry, która często występuje w tym okresie. Skóra ulega podrażnieniu łatwiej, a w przypadku kwasów, które są substancjami złuszczającymi, prawdopodobieństwo wystąpienia takiej reakcji jest dużo większe. W przypadku produktów o niskim stężeniu kwasów nie ma konieczności rezygnacji z ich stosowania. Natomiast stężeń warto zrezygnować z większych, ponieważ mogą sprawić, że skóra stanie się bardziej podatna na powstawanie podrażnień czy przebarwień ze względu na większe uwrażliwienie jej na działanie słońca. Co jest istotne - kwas salicylowy należy wyeliminować całkowicie z pielęgnacji podczas ciąży, ze względu na możliwe działanie teratogenne.
Oto lista produktów, których nie należy stosować w trakcie ciąży, a podczas karmienia piersią należy je skonsultować z lekarzem, ze względu na obecność wyżej wymienionych substancji:
Stosowanie jakich produktów należy poprzedzić konsultacją z lekarzem?
1. Linia brązująca - obecność dihydoksyacetonu
Substancją aktywną w produktach samoopalających, która nadaje koloryt skórze, jest dihydroksyaceton (DHA). Jest to nietoksyczna substancja wiążąca się do aminokwasów w warstwie rogowej naskórka, w przebiegu reakcji Maillarda. Jego stężenie w produktach waha się między 1% a 15%. Przy stosowaniu takiego kosmetyku na skórę, przenikanie do organizmu jest minimalne (około 0,5%), dlatego stosowanie samoopalaczy w ciąży jest uznawane za bezpieczne. Chociaż nie ma udowodnionego ryzyka szkodliwości samoopalaczy podczas ciąży, w tym czasie u ciężarnej występuje wiele zmian hormonalnych - skóra staje się wtedy wrażliwsza i bardziej podatna na podrażnienia, więc po użyciu samoopalacza może wystąpić reakcja alergiczna. Przed każdym użyciem kosmetyku należy zrobić próbę alergiczną na małym obszarze skóry. Zalecamy również wcześniejszą konsultację z lekarzem prowadzącym.
2. 20 SECONDS MAGIC EYE TREATMENT, 20 SECONDS MAGIC EYE TREATMENT GLAM, OIL-FREE SEBUM CONTROL MOISTURIZER - zawartość kofeiny
Wymienione produkty zawierają kofeinę i choć nie jest ona szkodliwa, eksperci uważają, że kobiety w ciąży powinny ostrożnie korzystać z tego typu składnika w preparatach, stąd zalecenie konsultacji z lekarzem prowadzącym.
Jak możemy zauważyć, nie wszystkie składniki są bezpieczne dla kobiet w ciąży, istotne jest czytanie składów oraz wybieranie kosmetyków neutralnych i bezpiecznych dla was - przyszłych i obecnych mam, oraz waszych pociech.
Jeżeli zastanawiasz się jakie produkty z naszej oferty są dla Ciebie odpowiednie - zapraszamy na bezpłatną konsultację kosmetologiczną online. Jesteśmy gotowi odpowiadać na Twoje pytania, tworzyć beauty plany, edukować i doradzać. Napisz maila, zadzwoń lub umów się na konsultację video - rozwiejemy wszystkie twoje wątpliwości.
Na konsultację umówisz się przez stronę: https://veolibotanica.pl/pl/cms/-36.html
Nasze ekspertki czekają na Was!