Chat with us, powered by LiveChat

Promocja! do końca dnia 05.02 do każdego zamówienia powyżej 199 zł dokładamy Tonik za 1 zł. Skorzystaj

Do każdego zamówienia powyżej 199 zł dokładamy Tonik za 1 zł.

Do każdego zamówienia powyżej 199 zł dokładamy Tonik za 1 zł

 

 

Strona główna Cera wrażliwa – jak ją rozpoznać? Charakterystyka i pielęgnacja
Cera wrażliwa charakterystyka i pielęgnacja

Cera wrażliwa – jak ją rozpoznać? Charakterystyka i pielęgnacja

Cera wrażliwa – masz taką? A może nie jesteś pewna? Taki typ skóry ma kilka cech charakterystycznych, po których łatwo ją rozpoznać. Gdy już to zrobisz, zadbaj o jej odpowiednią pielęgnację oraz wprowadzenie nawyków, dzięki którym zachowasz ją w dobrej kondycji. I co najważniejsze – nie zaszkodzisz jej. Co warto wiedzieć?
Cera wrażliwa – masz taką? A może nie jesteś pewna? Taki typ skóry ma kilka cech charakterystycznych, po których łatwo ją rozpoznać. Gdy już to zrobisz, zadbaj o jej odpowiednią pielęgnację oraz wprowadzenie nawyków, dzięki którym zachowasz ją w dobrej kondycji. I co najważniejsze – nie zaszkodzisz jej. Co warto wiedzieć?
Przy cerze wrażliwej występuje nadreaktywność naczyń krwionośnych, w wyniku czego twarz nadmiernie się rumieni, oraz zwiększona przepuszczalność skóry, która sprawia, że czynniki drażniące łatwiej i szybciej wnikają do jej wnętrza. Najczęstsze problemy cery wrażliwej to: rumień, wysypka, suchość, obrzęk, pieczenie, swędzenie, ściągnięcie skóry oraz uczucie mrowienia. Pamiętaj, że cerę wrażliwą mogą mieć zarówno posiadaczki skóry tłustej, suchej, jak i mieszanej.
Rumień i uczucie ściągnięcia w przypadku cery wrażliwej mogą być wywołane np. przez niekorzystne warunki atmosferyczne oraz klimatyzację. Zaczerwienienie, mrowienie i uczucie ściągnięcia skóry powodowane są m.in. stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków i zawartych w nich substancji.

Cera wrażliwa – jak pielęgnować?

Demakijaż i oczyszczanie skóry wrażliwej

Mając skórę wrażliwą, najlepiej stosować dwuetapowe oczyszczanie,
w pierwszym kroku sięgając po delikatny produkt do demakijażu, np. olejek albo płyn micelarny, a w drugim – żel, emulsję lub piankę, by usunąć resztki makijażu oraz zabrudzeń. Ważne, aby produkty do oczyszczania cery wrażliwej nie miały w składzie silnych środków myjących, szczególnie SLS oraz jego pochodnych. Istotne jest też, żeby nie pocierać skóry na tym etapie pielęgnacji – skutkuje to naruszeniem lipidów ochronnych, a w efekcie podrażnieniem. 

Tonizowanie cery wrażliwej

Po dokładnym oczyszczeniu zawsze należy stosować łagodny bezalkoholowy tonik. Pomoże to wyrównać pH, złagodzić ewentualne podrażnienia i zaczerwienienia, zredukować napięcie, a przy okazji zapewni przyjemne odświeżenie. Pamiętaj, że właściwy odczyn skóry jest lekko kwaśny (to pH w granicach 4,7-5,5), a produkty do mycia, jak i sama woda, osłabiają bakteryjną warstwę ochronną skóry i czynią ten odcień zasadowym. Dlatego tak ważne jest użycie toniku, w przypadku skóry wrażliwej – delikatnego, nie zawierającego alkoholu etylowego oraz sztucznych barwników, za to bogatego w substancje łagodzące i kojące.

Peelingowanie skóry wrażliwej

Peelingi do cery wrażliwej powinny być bardzo delikatne, aby jej nie podrażnić i nie uszkodzić. Najbezpieczniejszy będzie peeling enzymatyczny, gdyż nie będzie powodował nadmiernego zaczerwienienia i reaktywności cery wrażliwej. Najlepiej stosować go raz w tygodniu. 

Jaki krem do cery wrażliwej wybrać?

Krem do cery wrażliwej powinien przede wszystkim skutecznie łagodzić
i neutralizować podrażnienia, zapewniać jej ukojenie i nawilżenie, regenerować oraz wzmacniać właściwości ochronne skóry. Obowiązkowo krem musi posiadać filtr SPF, gdyż ten typ cery jest szczególnie narażony na negatywne skutki promieniowania słonecznego. Przy wyborze produktu do cery wrażliwej kieruj się koniecznie składem oraz unikaj parabenów, nienaturalnych substancji zapachowych, silikonów i PEG.

Kosmetyki na dzień powinny nawilżać skórę i chronić ją przed negatywnymi czynnikami środowiska zewnętrznego. Zaś produkty na noc mogą być nieco cięższe, bardziej tłuste, aby skutecznie odżywiać i regenerować skórę w trakcie snu. Nie zapominaj też o pielęgnacji okolicy oczu – przy cerze wrażliwej jest to sfera wyjątkowo delikatna i pięć razy cieńsza niż skóra twarzy! Zapewnij jej ukojenie, nawilżenie i delikatne ujędrnienie, wybierając produkty bezzapachowe z formułami opartymi na naturalnych składnikach. 

O czym warto pamiętać przy cerze wrażliwej?

Skóra wrażliwa wymaga szczególnej opieki, czasami jednak, chcąc dla niej jak najlepiej, możemy zadziałać na jej niekorzyść. Dlaczego? Cera wrażliwa nie przepada za eksperymentowaniem z produktami. Kieruj się więc zasadą less is more i stosuj możliwie najmniej produktów pielęgnacyjnych, trzymając się tych sprawdzonych. 

Skóra wrażliwa – jakie produkty do pielęgnacji Veoli Botanica będą odpowiednie?

Brak produktów w koszyku.