Chat with us, powered by LiveChat
Bezpłatna dostawa dla zamówień od 159 zł | Mamy bardzo dużo zamówień i ich wysyłka może się wydłużyć!
Bezpłatna dostawa dla zamówień od 159 zł
Bezpłatna dostawa od 159 zł
Strona główna Cera wrażliwa – jak ją rozpoznać? Charakterystyka i pielęgnacja

Cera wrażliwa – jak ją rozpoznać? Charakterystyka i pielęgnacja

Cera wrażliwa – masz taką? A może nie jesteś pewna? Taki typ skóry ma kilka cech charakterystycznych, po których łatwo ją rozpoznać. A następnie, jak najszybciej należy dopasować do niej odpowiednią pielęgnację i zachowania, dzięki którym skuteczniej można zachować ją w dobrej kondycji. I co najważniejsze – nie zaszkodzić jej. Co warto wiedzieć?
Cera wrażliwa – masz taką? A może nie jesteś pewna? Taki typ skóry ma kilka cech charakterystycznych, po których łatwo ją rozpoznać. A następnie, jak najszybciej należy dopasować do niej odpowiednią pielęgnację i zachowania, dzięki którym skuteczniej można zachować ją w dobrej kondycji. I co najważniejsze – nie zaszkodzić jej. Co warto wiedzieć?
Przy cerze wrażliwej występuje nadreaktywność naczyń krwionośnych, w wyniku czego skóra nadmiernie się rumieni, oraz zwiększona przepuszczalność skóry. Sprawia to, że czynniki drażniące łatwiej i szybciej wnikają do jej wnętrza. Najczęstsze problemy cery wrażliwej to: rumień, wysypka, suchość, obrzęk, pieczenie, swędzenie, ściągnięcie skóry oraz uczucie mrowienia. Pamiętaj, cerę wrażliwą mogą mieć posiadaczki skóry tłustej, suchej, jak i mieszanej.
Rumień i uczucie ściągnięcia w przypadku cery wrażliwej mogą być wywołane np. przez niekorzystne warunki atmosferyczne oraz klimatyzację. Zaczerwienienie, mrowienie i uczucie ściągnięcia skóry powodowane są m.in. stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków i zawartych w nich substancji.

Cera wrażliwa – jak pielęgnować?

Demakijaż i oczyszczanie skóry wrażliwej

Mając skórę wrażliwą, najlepiej stosować dwuetapowe oczyszczanie,
w pierwszym kroku sięgając po delikatny produkt do demakijażu, np. olejek albo płyn micelarny, a w drugim – żel, emulsję lub piankę, by usunąć resztki makijażu oraz zabrudzeń. Ważne, aby produkty do oczyszczania cery wrażliwej nie miały w składzie silnych środków myjących, szczególnie SLS oraz jego pochodnych. Istotne jest też, żeby nie pocierać skóry na tym etapie pielęgnacji – skutkuje to naruszeniem lipidów ochronnych skóry, a w efekcie podrażnieniem. 

Tonizowanie cery wrażliwej

Po dokładnym oczyszczeniu zawsze należy stosować łagodny bezalkoholowy tonik w celu wyrównania pH oraz złagodzenia ewentualnego podrażnienia, zaczerwienienia, zredukowania, napięcia i przyjemnego odświeżenia. Pamiętaj, że właściwy odczyn skóry jest lekko kwaśny (to pH w granicach 4,7-5,5), a produkty do mycia, jak i sama woda, osłabiają bakteryjną warstwę ochronną skóry i czynią ten odcień zasadowym. Dlatego tak ważne jest użycie toniku, w przypadku skóry wrażliwej – delikatnego, nie zawierającego alkoholu etylowego oraz sztucznych barwników w składzie, za to sporo substancji łagodzących i kojących. 

Peelingowanie skóry wrażliwej

Peelingi do cery wrażliwej powinny być bardzo delikatne, aby jej nie podrażnić i nie uszkodzić. Najbezpieczniejszy będzie peeling enzymatyczny, gdyż nie będzie powodował nadmiernego zaczerwienienia i reaktywności cery wrażliwej. Najlepiej stosować go raz w tygodniu. 

Jaki krem do cery wrażliwej wybrać?

Krem do cery wrażliwej powinien przede wszystkim skutecznie łagodzić
i neutralizować podrażnienia, zapewniać jej ukojenie, nawilżenie, regenerować oraz wzmacniać właściwości ochronne skóry. Obowiązkowy przy skórze wrażliwej jest krem z filtrem SPF, gdyż ten typ cery jest szczególnie narażony na negatywne skutki promieniowania słonecznego. Przy wyborze kremu do cery wrażliwej kieruj się koniecznie składem oraz unikaj parabenów, nienaturalnych substancji zapachowych, silikonów i PEG.

Kremy na dzień powinny nawilżać skórę i chronić ją przed negatywnymi czynnikami środowiska zewnętrznego. Zaś produkty na noc mogą być nieco cięższe, bardziej tłuste, aby skutecznie odżywiać i regenerować skórę w trakcie snu. Nie zapominaj też o pielęgnacji okolicy oczu – przy cerze wrażliwej jest to sfera wyjątkowo delikatna i pięć razy cieńsza niż skóra twarzy! Zapewnij jej ukojenie, nawilżenie i delikatne napięcie, wybierając produkty bezzapachowe z formułami opartymi na naturalnych składnikach. 

O czym warto pamiętać przy cerze wrażliwej?

Skóra wrażliwa wymaga szczególnej opieki. Czasami, chcąc dla niej jak najlepiej, możemy niestety zadziałać na jej niekorzyść. Dlaczego? Cera wrażliwa nie przepada za eksperymentowaniem z produktami. Kieruj się więc zasadą less is more i stosuj możliwie najmniej produktów pielęgnacyjnych, a trzymaj się tych sprawdzonych. 

Brak produktów w koszyku.