HAPPY LONG WEEKEND: -20% na całą pielęgnację! SKORZYSTAJ.

Zrozum trądzik różowaty: Jakie są przyczyny, objawy i najlepsza pielęgnacja dla Twojej skóry?

2025-05-02
Zrozum trądzik różowaty: Jakie są przyczyny, objawy i najlepsza pielęgnacja dla Twojej skóry?

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, która dotyka przede wszystkim kobiet. Jak ją leczyć i pielęgnować? Czy można się z nim trwale uporać? Dowiedz się, jak dbać o taką skórę i nie popełniać podstawowych błędów!

Ten tekst przeczytasz w 5 minut.

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to choroba skóry o podłożu zapalnym ma charakter przewlekły i nawrotowy, charakteryzuje się występowaniem rumienia, teleangiektazji (poszerzonych naczyń krwionośnych), grudek i krostek. Kobiet dotyka nawet 3-4 razy częściej, niż mężczyzn, u których przebieg dermatozy jest cięższy. Pierwsze objawy, takie jak przewlekły rumień w centralnej części twarzy pojawiają się zazwyczaj po 30-40 roku życia, rzadko przed 20 r.ż.

Trądzik różowaty cechuje się wysoką nawrotowością, bardzo rzadko ustępuje całkowicie, więc leczenie i pielęgnacja skupia się na sprowadzeniu go do remisji. Może się okazać, że leczenie w aktywnej fazie trzeba będzie podjąć kilkukrotnie w trakcie życia.

Choć objawy mogą brzmieć całkiem podobnie, trądzik różowaty znacznie różni się od trądziku pospolitego. Mimo że w obu przypadkach obecne mogą być krosty, grudki, czy wzmożona nadwrażliwość, jest między nimi też wiele różnic. Co ciekawe, przy trądziku różowatym nie występują zaskórniki, co jest istotną cechą odróżniającą te dwie choroby. Przygotowałam małą tabelkę, która ułatwi Ci porównanie tych dwóch dermatoz.

Trądzik różowaty (rosacea)

Trądzik pospolity (acne vulgaris)

Wiek zachorowania

30–50 lat

12–25 lat (okres dojrzewania)

Płeć

Częściej kobiety

Równie często kobiety i mężczyźni

Zaskórniki

Brak

Obecne (zaskórniki otwarte i zamknięte)

Typ zmian skórnych

Rumień, grudki, krosty, teleangiektazje

Zaskórniki, grudki, krosty, cysty

Rozmieszczenie zmian

Centralna część twarzy (nos, policzki, czoło, broda)

Twarz, plecy, klatka piersiowa

Czynniki wyzwalające

Alkohol, ciepło, stres, pikantne potrawy, UV

Hormony, nadmiar sebum, bakterie (Cutibacterium acnes)

Objawy dodatkowe

Uczucie pieczenia, szczypania skóry, zmiany oczne

Zaskórniki, torbiele ropne

Przebieg choroby

Przewlekły, nawrotowy

Zazwyczaj ustępuje z wiekiem

Leczenie

Antybiotyki, ochrona UV, unikanie wyzwalaczy

Leczenie przeciwłojotokowe, antybiotyki, retinoidy

Całość zaczyna się od napadowego rumienia, który sprawia dyskomfort, uczucie szczypania, pieczenia. Z czasem, zaczerwienienie w centralnej części twarzy utrwala się. Na jego podłożu tworzą się drobne grudki i krostki. Jeśli zauważasz u siebie podobne objawy, zgłoś się na kontrolę do dermatologa, im szybciej zareagujesz, tym łatwiej sprowadzisz chorobę do stanu remisji i pozbędziesz się uczucia dyskomfortu.

Jak pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym? Czego należy unikać?

Poza samym procesem leczenia ważne jest, aby wyeliminować błędy pielęgnacyjne i wdrożyć dobre nawyki, to wspomoże utrzymać trądzik różowaty w ryzach.

Unikaj tego, co nasila rumień! Skrajne temperatury, zarówno mróz, jak i upał będą Ci szkodzić, warto chronić skórę także przed wiatrem, niewskazane jest korzystanie z sauny. Podobnie jest z posiłkami - gorące i pikantne potrawy mogą utrwalać rumieniec.

Jednym z największych wrogów trądziku różowatego jest promieniowanie słoneczne. UVB nasila rumień (który zawsze pojawia się przy opaleniźnie), natomiast podczerwień prowadzi do rozgrzania tkanek. Bardzo ważne, aby krem z filtrem był obecny w Twojej codziennej pielęgnacji, koniecznie szukaj szerokopasmowych SPFów z ochroną IR - czyli właśnie przed podczerwienią. W codziennej pielęgnacji doskonale sprawdzi się BUT FIRST, SUNSCREEN, który nie tylko chroni przed skutkami promieniowania słonecznego, podczerwieni i światła niebieskiego, ale jednocześnie koi skórę i zastępuje krem w porannej rutynie.

Twoim kolejnym wrogiem jest wszelkiego rodzaju pocieranie! Zrezygnuj z płatków kosmetycznych, które mogą znacznie nasilać zaczerwienienie, a jednocześnie mechanicznie uszkadzać barierę hydrolipidową. Z łatwością usuniesz makijaż za pomocą oleju zawierającego emulgator. Nie obawiaj się zapychania, działa to na zasadzie „podobne rozpuszcza się w podobnym”, sebum, makijaż i zanieczyszczenia połączą się z tłuszczem, a zawarty w kosmetyku emulgator sprawi, że całość z łatwością zmyje się już samą wodą. Po latach udzielania konsultacji kosmetologicznych uważam, że to najbardziej efektywny model oczyszczania twarzy! Soczysta marakuja, czy otulający zapach pomarańczy? Sama wybierz, który umili Ci wieczorną rutynę, postaw na MELT WITH PASSION, lub SQUEEZE AN ORANGE.

Nie zatrzymuj się na tym etapie - ważne jest dokładne usunięcie resztek zanieczyszczeń i oleju preparatem na bazie wody. Absolutnie nie decyduj się na mydło, które ma znacznie podwyższone pH, pozostawia osad i narusza barierę hydrolipidową, to zaburzy równowagę Twojej skóry. Podobnie z preparatami opartymi na mocnych detergentach, np. Sodium Laureth Sulfate.

Wybierz delikatną emulsję lub żel, które w łagodny sposób oczyszczą Twoją skórę i przygotują ją na dalszą pielęgnację. Emulsja MAKE IT CLEAR będzie doskonała dla ultrawrażliwych skór, a żel CLEAN ME UP sprawdzi się cerom podczas aktywnej fazy dermatozy oraz nadmiernym wydzielaniu sebum.

Wracając do pocierania - peelingi mechaniczne mogą w znacznym stopniu nasilić zaczerwienienie, jeśli na Twojej półce wciąż stoi produkt złuszczający z drobinkami, zużyj go na ciało. Twoim największym sprzymierzeńcem są kwasy PHA, które działają dość powierzchownie, ale tym samym są łagodne dla skóry, łagodzą ją i zmniejszają rumień. Jeśli to Twoje pierwsze kroki w pielęgnacji z kwasami, możesz postawić na TRIPLE ACID DERMOSOLUTION, forma toniku jest łagodna i pozwala na kontrolowanie poziomu złuszczania. Zacznij od stosowania co trzeci dzień, a po trzech tygodniach zdecyduj, czy przydałoby się zbliżyć do siebie aplikacje. Wklep go dłońmi i nałóż ulubiony krem na noc.

Sprawdzą się także kwasy AHA o większej cząsteczce, np. mlekowy, który dodatkowo nawilża, co czyni go istnym pogromcą suchych skórek. Znajdziesz go w GLASS SKIN POWER PEEL, w towarzystwie kwasu traneksamowego, który wywodzi się z medycyny, gdzie służy jako substancja przeciwkrwotoczna - choć brzmi bardzo poważnie, w kosmetyce również odnosi się do obszaru naczyń krwionośnych, pięknie rozjaśniając skórę.

Unikaj wysokich stężeń kwasu salicylowego, który może nasilać rumień i działać drażniąco - świetnie sprawdza się w przypadku trądziku pospolitego, ale przy różowatym najprawdopodobniej nasili problem. Twoim sprzymierzeńcem nie zostanie również kwas glikolowy, który ma najmniejszą cząsteczkę spośród kwasów AHA, może zwiększać zaczerwienienie i zwiększać podrażnienie, co może jednocześnie prowadzić do wysypu niedoskonałości.

Świetnym rozwiązaniem może okazać się również kwas azelainowy lub jego pochodna - azeloglicyna.

Jednym z Twoich największych sprzymierzeńców jest również witamina C, która wspomaga zmniejszanie widoczności teleangiektazji, szczególnie we wczesnym stadium trądziku różowatego. Unikaj kwasowej formy, która wymaga niskiego pH i posiada dość wysoki potencjał drażniący - możesz uzyskać efekt odwrotny efekt od zamierzonego, a nawet skończyć z wysypem niedoskonałości.

Dedykowaną szczególnie skórom naczyniowym formą jest glukozyd askorbylu (Ascorbyl Glucoside), który jest bardzo łagodny dla skóry, jednocześnie zachowując właściwości rozjaśniające czystego kwasu askorbinowego. W serum C THE GLOW znajdziesz nie tylko ten składnik, ale też trokserutynę, która wspomoże uszczelnienie naczyń krwionośnych. Z pewnością kojarzysz dokładnie to połączenie z doustnej suplementacji - witamina C i rutyna!

Oczywiście możesz sięgnąć po inne formy witaminy C, sprawdzą się również dwie najbardziej efektywne i stabilne — etylowany kwas askorbinowy obecny w GODESS SKIN oraz olejową “tetrę”, czyli tetraizopalmitynian askorbylu w ELIXIR OF YOUTH, albo ich połączenie w GOOD TO C YOU.

To działanie możesz podkręcić arniką, która swoje zastosowanie znalazła przy zmniejszaniu siniaków i popękanych naczyń krwionośnych, znajdziesz ją w HYDRA SOOTHING EXPERT. Dzięki 15% stężeniu kwasu hialuronowego Twoja skóra będzie doskonale nawilżona, bez ryzyka zapychania i obciążenia.

Pamiętaj jednak, że ciężko będzie walczyć z utrwalonym już rumieniem, szczególnie jeśli jest na Twojej twarzy latami - koniecznie zdecyduj się także na laseroterapię. Widocznych pajączków nie usuniesz domowymi sposobami i żaden kosmetyk nie ma takiej mocy, aby zamknąć takie naczynko. Kosmetykami możesz zmniejszyć widoczność i napadowość rumienia, a także podtrzymywać efekty zabiegu. Raz zamknięte naczynko nie otworzy się ponownie, ale przy tej tendencji, rozszerzyć mogą się te sąsiadujące. Przy laseroterapii konieczne będą zabiegi przypominające, ale z pewnością są one warte efektów!

Co wspólnego ma trądzik różowaty z przewodem pokarmowym?

Czy wiedziałaś, że przy trądziku różowatym warto przyjrzeć się nie tylko skórze? Jeśli zmagasz się z problemami przewodu pokarmowego, zgagą, przelewaniem, wzdęciami - koniecznie zbadaj ten obszar. Trądzik różowaty “lubi się” z bakterią Helicobacter Pylori, która odpowiada za dolegliwości trawienne, ale jednocześnie zaostrza dermatozę. Przy zaostrzeniu objawów żołądkowych, możesz jednocześnie zaobserwować pogorszenie się stanu skóry, zatem ważne jest, aby wykonać badania w tym kierunku.

Kolejną nieoczywistą dolegliwością przy trądziku różowatym jest nietolerancja histaminy. Objawia się m.in. w postaci czerwonych plam na twarzy, czy dekolcie w momencie wypicia alkoholu, czy spożycia konkretnych produktów spożywczych. Objawy mogą być także podobne do innych nietolerancji pokarmowych, takich jak laktoza, gdzie nasilają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Powodem jest niedobór enzymu DAO w nabłonku jelit, gdzie rozkłada histaminę z pożywienia. Duża zawartość histaminy znajduje się w długodojrzewających wędlinach, serach, niektórych produktach fermentowanych, a nawet warzywach i owocach, takich jak pomidory, bakłażan, szpinak, awokado, truskawki, cytrusy, banany. Często najsilniejsza reakcja pojawia się przy spożyciu alkoholu, ale w przypadku nietolerancji konieczne jest wdrożenie diety niskohistaminowej. Jeśli zauważasz u siebie niepokojące dolegliwości - koniecznie zgłoś to lekarzowi, aby wykonać odpowiednie badania.

Chcesz skorzystać z bezpłatnej porady ekspertki?

Dbaj o swoją skórę holistycznie! Niezależnie od tego, czy zmagasz się z trądzikiem różowatym, czy ultrawrażliwą skórą naczyniową, zadbaj o nią na każdym kroku, od oczyszczania, po skoncentrowane składniki aktywne. Jeśli nie wiesz, co będzie najlepsze dla Twojej skóry, zgłoś się na bezpłatną konsultację kosmetologiczną, aby otrzymać indywidualny plan pielęgnacyjny.

Redakcja merytoryczna: Zuzanna Panuszewska 
Kosmetolog
Ekspertka ds. pielęgnacji
konsultacje@veolibotanica.pl

Redakcja merytoryczna: Katarzyna Leoniak 
Kosmetolog
Ekspertka ds. pielęgnacji
konsultacje@veolibotanica.pl

Pokaż więcej wpisów z Maj 2025
pixel