💥 2+1 SALE: CO TRZECI PRODUKT ZA 1PLN. Tylko do czwartku 💥

Wszystko, co musisz wiedzieć o kremie z filtrem SPF

2024-02-28
Wszystko, co musisz wiedzieć o kremie z filtrem SPF

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.

Wraz z rosnącą świadomością związaną z promieniowaniem słonecznym coraz więcej osób zaczyna doceniać znaczenie stosowania kremów z filtrem i widzi konieczność ochrony przed ich szkodliwym działaniem, by jak najdłużej zachować zdrowy i piękny wygląd skóry. Jednakże wybór idealnego kremu może być zadaniem skomplikowanym z uwagi na różnorodność dostępnych produktów i ich oznaczeń. Odpowiedzmy sobie na pytanie, jakie cechy powinna posiadać idealna formuła z filtrem oraz jak interpretować oznaczenia SPF, PPD, UVB, UVA, HEV i IR?

Kremy z filtrem są nieodłącznym elementem codziennej pielęgnacji skóry, szczególnie gdy mówimy o ekspozycji na słońce. Kluczową cechą tych produktów jest szerokopasmowa ochrona przed promieniowaniem UVA, UVB, światłem niebieskim HEV oraz czerwonym IR, które mogą prowadzić do oparzeń, przedwczesnego starzenia się skóry, a nawet raka. Dlatego też idealny krem z filtrem powinien łączyć w sobie kilka istotnych cech, które gwarantują skuteczną ochronę i pielęgnację skóry.

Co oznaczają poszczególne symbole zamieszczane na kremach z filtrem?

SPF (Sun Protection Factor) – ochrona przed promieniowaniem UVB

SPF określa stopień ochrony przed promieniowaniem UVB, które jest odpowiedzialne za opaleniznę i oparzenia słoneczne. Wartość SPF oznacza się poprzez porównanie czasu, po jakim na naszej skórze pojawi się rumień przy zastosowaniu produktu z SPF i bez niego. Należy pamiętać, że SPF nie zapewnia ochrony przed promieniowaniem UVA, które może prowadzić do przyspieszonego starzenia się skóry i zwiększonego ryzyka wystąpienia nowotworów.

PPD (Persistent Pigment Darkening) – ochrona przed promieniowaniem UVA

Wartość PPD stanowi wskaźnik skuteczności kremu z filtrem w ochronie przed promieniowaniem UVA, które jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do fotostarzenia. Wartość PPD mówi nam o tym, ile razy zmniejszy się dawka promieniowania UVA absorbowanego przez skórę.

Dodatkowo, w kosmetykach produkowanych poza UE, odpowiednikiem PPD jest PPA. Ten ostatni określa się za pomocą plusów — im jest ich więcej, tym wyższa i skuteczniejsza ochrona.

Stosunek PPD do PPA wygląda następująco:

  • PA+ = PPD od 2 do 4 - niska ochrona
  • PA ++ = PPD od 4 do 8 - średnia ochrona
  • PA +++ = PPD od 8 do 16 - wysoka ochrona
  • PA ++++ = PPD 16 lub większym — bardzo  wysoka ochrona

Aby zapewnić kompleksową ochronę przed skutkami promieniowania słonecznego, krem z filtrem powinien oferować zabezpieczenie przed różnymi rodzajami promieniowania UVA i UVB.

HEV (High Energy Visible Light) - światło niebieskie

Badania naukowe jednoznacznie pokazują, że regularne wystawianie się na promieniowanie HEV, które emitowane jest przez różnego rodzaju sprzęty elektroniczne (m.in. smartfony i komputery) oraz w jakiejś części przez słońce szkodzi naszej skórze. Podczas korzystania z urządzeń mobilnych niebieskie światło wnika w głąb skóry, co skutkuje tworzeniem się nadmiaru wolnych rodników odpowiedzialnych za przyspieszone starzenie się skóry.

IR (Infrared Radiation) - światło czerwone

Światło czerwone, bezpośrednio emitowane przez słońce, oddziałuje na nas na co dzień. Promieniowanie IR, już nawet po kilku minutach przebywania na słońcu, ma zdolność do ocieplania cząsteczek wody w naskórku, co powoduje odczuwalny wzrost temperatury naszego ciała. Skutkiem promieniowania IR-A jest nadprodukcja wolnych rodników, które przyczyniają się do przyspieszenia procesów starzenia.

Cechy idealnego kremu z filtrem

Idealny krem z filtrem cechuje wysoka skuteczność zarówno w ochronie przed promieniowaniem UVB i UVA (wyrażonej odpowiednio wysoką wartością SPF i PPD) jak i przed światłem HEV i IR. Produkt powinien być dostosowany do rodzaju skóry i warunków klimatycznych oraz charakteryzować się stabilną i niekomedogenną formułą, by zapobiegać powstawaniu niedoskonałości. Dodatkowo wskazana jest obecność antyoksydantów neutralizujących wolne rodnik, co przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu się skóry. Ważna jest również lekka konsystencja niepozostawiająca efektu bielenia. Dzięki temu krem łatwo się wchłania i nie wywołuje uczucia ciężkości oraz lepkości, a sama reaplikacja nie jest uciążliwa.

Jak czytać etykiety kremów z filtrem?

SPF 50 zapewnia ochronę przed promieniowaniem UVB. Mówi o tym, o ile więcej promieniowania musi dostać się do skóry, żeby pojawił się rumień i pieczenie w stosunku do skóry niepokrytej filtrem. W związku z tym SPF 50 wskazuje, że 50 razy więcej promieniowania musi się przedostać do skóry, aby wywołać taki sam efekt jak na skórze bez filtra.

PPD 20 oznacza, że krem zapewnia ochronę przed promieniowaniem UVA. Im wyższa wartość PPD, tyle mniej razy promieniowania UVA zostanie zaabsorbowane przez Twoją skórę. W przypadku PPD 20 możemy założyć, że skóra pochłonie 20 razy mniej promieniowania UVA w stosunku do tej niepokrytej produktem z filtrem.

Pamiętajmy, że aby uzyskać dobrą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, oprócz stosowania odpowiedniego kremu z filtrem i reaplikacji co 2-3 godziny, zaleca się także używanie innych środków ochrony, takich jak unikanie ekspozycji na słońce w godzinach największego nasilenia, noszenie ubrań ochronnych i nakryć głowy!

Wybór odpowiedniego kremu z filtrem jest kluczowy dla zachowania zdrowia i piękna skóry na długi czas. Produkty o wysokim SPF i PPD oraz zawierające składniki chroniące przed światłem HEV i IR zapewniają kompleksową ochronę przed szkodliwym działaniem słońca i czynnikami środowiskowymi.

Regularne ich stosowanie oraz świadomość oznaczeń SPF, PPD i znaczenia filtracji UVA, UVB, HEV i IR są niezbędne, by osiągnąć ten cel. Dlatego warto dokładnie dobierać produkty do własnych potrzeb i typu skóry, zapewniając sobie w ten sposób najlepsze możliwe zabezpieczenie.

Aby Twoja skóra otrzymała to, co najlepsze, intensywnie pracowaliśmy nad doskonałą recepturą kremu przeciwsłonecznego, który spełnia wszystkie wspomniane warunki idealnego kosmetyku z filtrem. Takiego, który zapewni jej zarówno skuteczną ochronę, jak i odpowiednią pielęgnację. 

W ten sposób powstał nasz szerokopasmowy lekki krem ochronny przeciw fotostarzeniu BUT FIRST, SUNSCREEN o działaniu nawilżająco-łagodzącym SPF 50+ UVA, UVB, PA++++, HEV/IR. Produkt posiada wysokie filtry ochronne, o czym świadczą współczynniki SPF 50+ oraz PPD 28.9, zapewniając szerokie spektrum ochrony zarówno przed promieniowaniem UVA i UVB, jak i przed podczerwienią (IR) oraz światłem niebieskim (HEV) emitowanym przez słońce i monitory.

Zawarte w nim takie składniki jak: trehaloza i witamina E znakomicie przeciwdziałają fotostarzeniu skóry. Podobnie jak wyciąg z rdestu ptasiego, który chroni włókna skóry przed globalnymi uszkodzeniami słonecznymi (UV, HEV, IR). Dzięki naturalnemu kompleksowi z bazylii azjatyckiej (tulsi), ostropestu plamistego i zielonej algi produkt doskonale nawilża i łagodzi skórę. Już po 4 tygodniach stosowania aż 95% osób zauważyło widoczną poprawę nawilżenia, a 90% odnotowało gładkość skóry. Świetnie sprawdza się również pod makijażem, nie pozostawiając efektu bielenia, co potwierdza 100% badanych, a 95% probantów deklaruje, że nie pozostawia na skórze tłustej warstwy. Regularnie stosowany wyrównuje koloryt skóry — z czym zgodziło się 90% osób biorących udział w badaniach.

Korzystaj z kremu fotoprotekcyjnego przez 365 dni w roku, bez wyjątku, by Twoja skóra jak najdłużej mogła cieszyć się młodym, zdrowym i pięknym wyglądem.

 

Autorka wpisu: Katarzyna Leoniak 
Kosmetolożka
Ekspertka ds. pielęgnacji
konsultacje@veolibotanica.pl

tel. +48 782 200 653

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 4713 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-22
Dostawa w szybkim tęmpie a produkty mega zdecydowanie polecam i na pewno to nie ostatnie zakupy
2024-04-22
Zamówienie doszło bez problemów. Wszystkie produkty były zabezpieczone i doszłu w stanie nienaruszonym.
pixel