Truskawkowa skóra - jak pozbyć się tego problemu?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut.
Sezon na truskawki pomału dobiega końca. Oczywiście te z krzaka. Te na nogach nie przemijają tak szybko! Choć sama nazwa brzmi całkiem słodko, to jest to jeden z najczęściej występujących problemów skórnych wielu kobiet. Jeżeli Twoja skóra jest również pokryta nieestetycznymi, czerwonymi krostkami - przeczytaj poniższy wpis i dowiedz się, jak możesz temu zapobiec.
Potoczna nazwa „truskawkowych nóg” odnosi się do dolegliwości znanej w medycynie pod terminem keratosis pilaris czyli rogowacenie mieszkowe. W tym przypadku odnosi się do charakterystycznego zaczerwienienia skóry nóg po depilacji.
Depilacja, to zabieg po którym oczekujemy gładkiej, lśniącej skóry. Niestety, w wielu przypadkach to właśnie po nim pojawiają się nieestetyczne kropki lub plamki łudząco podobne do ziarenek truskawek - tych małych, słodkich i uwielbianych owoców.
Truskawkowe nogi - skąd bierze się ten problem?
Ciemne kropki na nogach to efekt zapchania otwartych porów przez zanieczyszczenia, bakterie lub sebum. Nie należą do groźnych zmian, niemniej prezentują się mało estetycznie. Dla wielu kobiet mogą być dość poważnym problemem i powodować liczne kompleksy.
Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania truskawkowej skóry na nogach jest zapalenie mieszków włosowych. Bardzo często dochodzi do niego po depilacji nóg woskiem lub tradycyjnie przy użyciu maszynki do golenia. To efekt starcia ochronnego płaszcza lipidowego ze skóry, który chroni ją przed drobnoustrojami czy bakteriami. Gdy zostanie on naruszony, zanika naturalna ochrona, wskutek czego łatwo może dojść do wniknięcia i rozwoju bakterii w mieszkach włosowych.
Częstą przyczyną jest również zbyt agresywna depilacja - w efekcie naczynia krwionośne ulegają uszkodzeniu. Gdy skóra jest nieodpowiednio przygotowana do depilacji, również można nabawić się nieestetycznych, czerwonych kropek.
W jaki sposób możemy zaradzić powstawaniu truskawkowych nóg?
Kluczem do prewencji i rozwiązania problemu jest regularność w pewnych czynnościach pielęgnacyjnych oraz unikanie powtarzania błędów podczas golenia, które prowadzą do tworzenia się truskawkowej skóry. Podstawowym sposobem na walkę z truskawkową skórą jest …. uzbrojenie się w cierpliwość!
Nie należy nastawiać się, że problem zniknie w bardzo krótkim czasie. Potrzeba przynajmniej kilku tygodni, aby zauważyć pierwsze efekty. Jednak pamiętaj, że każde ciało i skóra są inne. Działają na nie odmienne metody. Nie musisz stosować każdej z nich - dobierz tą, która najbardziej dopasuje się do Twoich potrzeb. Co należy zrobić? Oto najważniejsze rady.
1. Peeling ciała
Ta przyjemna czynność pozwala na złuszczenie martwego naskórka i uzyskanie idealnie gładkiej skóry. Regularne powtarzanie tego zabiegu korzystnie wpływa na dalsze etapy pielęgnacji, na przykład wchłanianie składników aktywnych z balsamu. Idealnie wygładzona skóra nóg jest też znacznie lepiej przygotowana do depilacji. Ostrze maszynki zdecydowanie łatwiej będzie przesuwać się na gładkiej skórze, nie powodując podrażnień.
Wygładzająco-nawilżająca maska do ciała w formie peelingu SILKY SMOOTH BODY, dzięki bogatej formule — 3% betainy zapewnia uczucie nawilżenia skóry, a połączenie naturalnych składników peelingujących oczyszcza ciało, usuwając zrogowaciałe komórki naskórka, dzięki czemu skóra odzyskuje młodzieńczy blask. Mieszanka kwasów mlekowego, glikolowego, cytrynowego, migdałowego i salicylowego ma właściwości złuszczające i normalizujące, dobroczynnie wpływa na stopień wygładzenia i miękkość skóry. Polecamy, zwłaszcza jeśli borykasz się z problemem suchości i szorstkości.
2. Dezynfekcja narzędzi do golenia
Higiena akcesoriów do golenia to podstawa. Niestety wiele osób bagatelizuje tę czynność. Tymczasem jest ona kluczowym przeciwdziałaniem dla truskawkowych nóg. Przed każdym użyciem maszynki porządnie zdezynfekuj ją środkiem z wysoką zawartością alkoholu. Zrób to nie tylko przed goleniem, ale również po. Ta sama porada tyczy się również stosowania depilatora. Zmieniaj maszynkę lub ostrza co najmniej co trzy tygodnie i zawsze dokładnie spłukuj zgolone włoski z ostrzy. Jeśli użyjesz maszynki, na której zdążyły się rozwinąć drobnoustroje (np. jeśli przechowujemy ją w wilgotnym miejscu, pod prysznicem czy na wannie) ryzyko pojawienia się krostek jest bardzo prawdopodobne. Nie należy zapominać o higienie akcesoriów, których używamy do ciała, w tym częsta zmiana ręcznika, a także oczyszczanie szczotki, czy rękawicy peelingującej - jest tak samo ważne jak nasza higiena.
PS. Jeśli truskawkowe nogi ściśle wiążą się z goleniem, to skuteczną metodą zapobiegania im może okazać się trwała depilacja laserowa.
3. Kąpiel - ciepła, czy zimna?
Przed depilacją zalecana jest kąpiel w ciepłej wodzie, ponieważ pozwala świetnie przygotować skórę i włos poprzez ich zmiękczenie. Pamiętaj również, aby użyć produktu do golenia - pianki bądź żelu - który zapewnia odpowiedni poślizg maszynce, będzie zapobiegać powstawaniu podrażnień po depilacji.
Natomiast tuż po goleniu, gdy produkt do depilacji został dokładnie zmyty, a pory skóry są jeszcze dość mocno "rozpulchnione" warto schłodzić ciało. Ten rytuał obkurcza naczynia krwionośne i tym samym zmniejsza zaczerwienienie na skórze. Skóra staje się też bardziej jędrna dzięki wzmocnieniu włókien kurczliwych. Zimne prysznice wpływają także na obkurczenie porów. Przez to wnikanie zanieczyszczeń do skóry zostaje ograniczone.
4. Nawilżenie skóry ciała
Odpowiednia pielęgnacja ciała tuż po skończonej depilacji jest niezwykle istotna, ponieważ ona również ma wpływ na wygląd skóry. W zabieganej codzienności bardzo wiele osób zapomina o nawilżeniu skóry po depilacji, co jest dużym błędem.
Stosowanie maszynki - nawet tej z najdelikatniejszymi ostrzami - zawsze w pewnym stopniu, negatywnie wpłynie na naskórek. Dlatego zawsze trzeba złagodzić objawy po domowym zabiegu. Po osuszeniu ciała ręcznikiem nałóż na nie odpowiednią ilość balsamu, który koi i regeneruje skórę. Warto wybierać produkty bogate w natłuszczające lipidy, wzmacniające ceramidy, a także łagodzący ekstrakt z aloesu.
Warto wybierać produkty bogate w natłuszczające lipidy, wzmacniające ceramidy, a także łagodzący ekstrakt z aloesu. Nawilżająco-regenerujący balsam do ciała LIPID SOLVE BODY bogaty w naturalne lipidy, kwasy omega 3 i omega 6, skwalan, kompleks ceramidów (Ceramide AP, Ceramide NP, Ceramide EOP) oraz polisacharydy zapewni Twojej skórze kompleksowe uczucie nawilżenia i odżywienie skóry.
Starannie dobrane składniki aktywne o właściwościach kojących, regenerujących oraz antyoksydacyjnych, takie jak ekstrakt z aloesu, alantoina i hydrolat z zielonej herbaty pielęgnują skórę, dając uczucie gładkiej i aksamitnej w dotyku. Wzbogacony o witaminę E, która jest sprzymierzeńcem w walce z wolnymi rodnikami.
5. Pielęgnacja złuszczająca
Jeżeli problem truskawkowych nóg jest szczególnie dokuczliwy, wzbogać swoją codzienną pielęgnację o produkty do mycia ciała z kwasem salicylowym. Jest to sposób na skuteczne i jednocześnie niedrażniące złuszczenie martwego naskórka, a przy tym oczyszczenie mieszków włosowych, zapobieganie wrastania włosków, a także redukcja niedoskonałości i zaskórników pojawiających się na ciele.
Oczyszczająco-złuszczający żel do mycia ciała SALIC HERO BODY zawiera 2% kapsułkowanego kwasu salicylowego, który dzięki stopniowemu uwalnianiu zapewnia delikatne złuszczanie. Pomaga oczyścić i odblokować pory, a także wygładzić skórę bez uczucia suchości i podrażnień. Kompleks kwasów AHA zmiękcza skórę, a sok z aloesu nawilża i wspomaga elastyczność ciała. Żel wspomaga redukcję niedoskonałości oraz stymuluje procesy odnowy skóry.
Produkty z kwasami należy stosować w te dni, kiedy nie wykonujemy depilacji.
Pozbądź się truskawkowych nóg z baszym zestawem do ciała
Redukcja niedoskonałości, wygładzenie i nawilżenie
Redakcja merytoryczna: Karolina Kowalczyk
Ekspertka ds. pielęgnacji
konsultacje@veolibotanica.pl