PREMIERA!: KREM POD OCZY by Sandra Kubicka + Co 2 PRODUKT ZA POŁOWĘ CENY!

Trądzik różowaty - charakterystyka i pielęgnacja

2022-03-11
Trądzik różowaty - charakterystyka i pielęgnacja

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Trądzik różowaty (rosacea) to przewlekła choroba dermatologiczna o podłożu zapalnym, która dotyczy do 10% populacji. Występuje wyłącznie u osób dorosłych, a najwięcej przypadków rozpoznaje się u kobiet około 40. roku życia. Osoby ze skórą naczynkową są szczególnie narażone na rozwój tej dolegliwości. Trądzik różowaty objawia się charakterystycznym zaczerwienieniem skóry twarzy w okolicy czoła, policzków, nosa i brody, a także zmianami w postaci krostek i grudek.

Przyczyny pojawiania się trądziku różowatego

Przyczyny trądziku różowatego nie są do końca poznane. Wiadomo, że na jego pojawienie się wpływa kilka czynników:

  • predyspozycje genetyczne
  • nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego
  • zaburzenia naczynioruchowe (wzmożona reaktywność naczyń krwionośnych skóry twarzy)
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej – choroba częściej dotyka kobiety z chorobami tarczycy i stosujące antykoncepcję hormonalną

A także czynniki środowiskowe:

  • długotrwały stres
  • nieprawidłowa dieta
  • spożywanie alkoholu
  • przyjmowanie niektórych leków, głównie maści zawierających glikokortykosteroidy
  • nieprawidłowa pielęgnacja

Objawy trądziku różowatego

Początkowo trądzik różowaty objawia się zaczerwienieniem centralnej części twarzy (czoło, nos, policzki i broda). Towarzyszy temu napięcie skóry, umiarkowany świąd, szczypanie, pieczenie i miejscowe podwyższenie temperatury. Na skórze widoczne są również tzw. teleangiektazje, czyli poszerzone drobne naczynia krwionośne.

Objawy trądziku różowatego pojawiają się pod wpływem promieni słonecznych, wysokiej temperatury, wody z chlorem i niektórych posiłków (tłustych, ciężkostrawnych, pikantnych). Początkowo utrzymują się przez kilkanaście minut, jednak za każdym razem trwają coraz dłużej i stopniowo się utrwalają.

W kolejnym etapie choroby do objawów trądziku różowatego dochodzą grudki, krosty i obrzęk twarzy, które pojawiają się w miejscu wcześniejszego zaczerwienienia. Skóra staje się sucha, chropowata i nadwrażliwa.

Trądzik różowaty – pielęgnacja

Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym powinna być taka sama jak w przypadku skóry naczyniowej i wrażliwej. Należy stosować kosmetyki łagodzące, ochronne, odbudowujące barierę hydrolipidową skóry oraz wzmacniające kruche naczynia włosowate.

1. Delikatne oczyszczanie twarzy (bez mydła, silnych środków drażniących, alkoholu) oraz używanie ciepłej wody (ważne żeby nie była zbyt gorąca ani za zimna). Sięgnij po delikatne olejki do demakijażu np. SQUEEZE AN ORANGE oraz mleczne emulsje do mycia twarzy, jak MAKE IT CLEAR.

2. Peeling enzymatyczny wykonuj raz na 2 tygodnie, aby pobudzić stymulację komórek do odnowy. Nasz peeling MATCHA POWER PEEL idealnie nadaje się do skóry pozbawionej blasku, z widocznymi nierównościami i przebarwieniami, w tym do wrażliwej.

3. Minimalizm w pielęgnacji – stosuj łagodne balsamy nawilżające. Na dzień nakładaj produkty zawierające pantenol, np. HAVE A NICE FACE. Natomiast wieczorem sięgnij po krem REPAIR BY NIGHT z wyciągiem z nagietka, który ma działanie gojące, łagodzące i antyseptyczne.

4. Stosuj filtr przeciwsłoneczny, ponieważ promienie słoneczne nasilają objawy trądziku różowatego. Wybierając DROP OF PERFECTION z mineralnym filtrem SP 20 zapewnisz sobie zarówno o ochronę przed promieniowaniem, jak i poprawisz wygląd skóry. Dodatkowo nasz krem BB nie zawiera substancji zapachowych, które również nie są wskazane przy pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym.

5. Żadnego tarcia – nie pocieraj skóry ręcznikiem, nie używaj również szczoteczek elektrycznych i sonicznych.

W pozbyciu się problemu trądziku różowatego pomoże również:

  • ograniczenie cukrów prostych i tłuszczy
  • dieta bogata w antyoksydanty (np. jagody), Omega 3
  • tosowanie probiotyków i prebiotyków (kiszonki, kefir, sok z buraków)
  • odstawienie zimnych, bardzo gorących i ciężkostrawnych potraw oraz kofeiny
  • unikanie spożywania ostrych przypraw, ostrych sosów, papryki oraz produktów zawierających aldehyd cynamonowy – pomidorów, cytrusów i czekolady
  • osoby z trądzikiem różowatym nie powinny także pić alkoholu ani palić papierosów
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 9629 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-21
Dostawa w okresie przedświątecznym w mniej niż 20h - brawo i jak zawsze błyskawiczna realizacja!
2024-12-21
Jestem bardzo zadowolona z realizacji zamówienia szybko i z niespodzianką kremu do rąk
pixel