PREMIERA!: KREM POD OCZY by Sandra Kubicka + Co 2 PRODUKT ZA POŁOWĘ CENY!

Trądzik - co to jest i jakie są jego przyczyny?

2021-12-15
Trądzik - co to jest i jakie są jego przyczyny?

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.

Trądzik – co to jest?

Aby wiedzieć, jak radzić sobie z tak mocnym przeciwnikiem jak trądzik, należy poznać wszystkie jego mocne strony i źródło pochodzenia. Trądzik to choroba dermatologiczna, która charakteryzuje się pojawiającymi na skórze wykwitami zapalnymi (krosty, torbiele, grudki) i niezapalnymi (zaskórniki otwarte i zamknięte) o różnym natężeniu. Dotyka aż 80% populacji/ osób w wieku dojrzewania. Trądzik jest, niestety, chorobą przewlekłą i nawracającą. Istnieje więc spora szansa, że jeśli mamy z nim do czynienia w wieku nastoletnim, może on powrócić również po dwudziestce, a nawet trzydziestce.

Trądzik – jak powstaje?

Trądzik może zaatakować z wielu stron z uwagi na różnorodność jego przyczyn. Jednak samo jego wystąpienie zaczyna się generalnie w jednym miejscu i jest nim ujście gruczołu łojowego. Kiedy dochodzi do nadmiernego rogowacenia, czyli zbyt dużego wytwarzania komórek naskórka i ich szybszego obumierania, zrogowaciałe komórki nie złuszczają się prawidłowo, lecz gromadzą i blokują ujścia mieszków włosowych. W połączeniu z nadmiernym wytwarzaniem sebum, łatwo o powstawanie zaskórników, zaś warunki beztlenowe (spowodowane zaczopowaniem ujścia gruczołu) sprzyjają namnażaniu się bakterii (Cutibacterium acnes, dawniej Propionibacterium acnes) i wywoływaniu stanów zapalnych. Najnowsze badania wskazują, że trądziku nie wywołują same bakterie, a jest to przewlekła choroba zapalna.

Trądzik i jego przyczyny

Wiesz już, jak tworzą się na skórze zmiany trądzikowe. Warto także mieć świadomość czynników sprzyjających pojawianiu się tej choroby. Z pewnością, nieubłagane są szalejące hormony, czynnikiem nasilającym trądzik jest też nieodpowiednia dieta, w której dominują produkty przetworzone i o wysokim indeksie glikemicznym. Trądzik nasilać mogą także nabiał i produkty mleczne (wzrost hormonu IGF-1, który powoduje nadmierne wydzielanie sebum, co ważne, dotyczy także produktów bez laktozy, wzrost IGF-1 dotyczy białka mleka) oraz używki (alkohol i papierosy). Bywa, że zmiany skórne mogą być zaostrzone po zjedzeniu czekolady, cytrusów lub ostrej potrawy. Dlatego w przypadku osób z trądzikiem niezwykle ważna jest wnikliwa obserwacja zachowań skóry, która pozwoli wyeliminować lub ograniczyć te potrawy czy przekąski, które nie mają korzystnego wpływu na organizm. Wprowadzenie diety bogatej w świeże, sezonowe warzywa i owoce, a także dieta o niskim indeksie glikemicznym, jest w stanie bardzo korzystnie wpłynąć na zmniejszenie nasilenia trądziku.
Przy problemach z trądzikiem, również tym nasilonym przez hormony płciowe, ważne, by dbać o równowagę kwasów omega 3, 6 i 9. Ich odpowiedni poziom i proporcja, zmniejsza wydzielanie sebum, jednocześnie dbając o nawilżenie skóry i zmniejsza ilość wyprysków.

Stres Twoim wrogiem

Powodem powracającego trądziku może być również stres. I tutaj ponownie, nie bez znaczenia są hormony. Gdy się stresujemy, dochodzi do wyrzutu kortyzolu, co oddziałuje na całą gospodarkę hormonalną, w tym hormony płciowe, wiąże się to ze zwiększoną ilością wydzielanego sebum i nasilenia stanu zapalnego.

Na pewno spotkałaś się także ze zjawiskiem, jakim jest stres oksydacyjny.  Jest to zaburzenie równowagi między utleniaczami, czyli wolnymi rodnikami, a przeciwutleniaczami w organizmie. Nadmiar utleniaczy usuwany jest za pomocą antyoksydantów, którymi są m.in. witaminy A, C i E, a także polifenole i karotenoidy. Jeśli jednak dochodzi do zaburzenia równowagi między poziomem przeciwutleniaczy a wolnymi rodnikami, dochodzi do uszkodzenia komórek. Generatorem wolnych rodników jest np. smog, używki, wysoko przetworzona żywność, grillowane i wędzone potrawy, długie przebywanie na słońcu i krótki sen.

Zaburzenia rytmu okołodobowego mają znaczenie

Nieodpowiednia ilość oraz jakość snu to także powód problemów z trądzikiem. Jeśli się nie wysypiasz, sypiasz nieregularnie albo masz nieodpowiednie warunki do snu (niewygodny materac i niewłaściwa poduszka, duszne pomieszczenie), na Twojej twarzy będą pojawiać się nieproszeni goście. Jak możesz się domyślać, za wszystko odpowiedzialny jest nasz układ hormonalny, a dokładnie zaburzenie wydzielania melatoniny - hormonu snu.

Dbaj o higienę snu:

  • urządzenia emitujące niebieskie światło (telefon, ekran komputera, tablet) odłóż minimum godzinę przed snem, ten rodzaj światła hamuje prawidłowe wydzielanie melatoniny, zmniejsz też ekspozycję na sztuczne światło w pomeszczeniu;
  • przewietrz pokój, co zwiększy dostęp tlenu i pozwoli wyrównać temperaturę (unikaj zarówno tych zbyt niskich, jak i upałów);
  • dbaj o aktywność fizyczną, już umiarkowane zmęczenie fizyczne (np. 30 minutowy spacer) pogłębia i wydłuża sen;
  • unikaj nadmiaru kofeiny, szczególnie w godzinach wieczornych, nie spożywaj też bardzo obfitych kolacji, które mogą utrudniać zasypianie.

Nieprawidłowa pielęgnacja też szkodzi

I tak dobrnęliśmy do końca. Co nie oznacza, że ostatnia przyczyna, jaką wymieniamy w kontekście trądziku, jest najmniej istotna. Pielęgnacja skóry trądzikowej jest kluczowa w dbaniu o cerę z niedoskonałościami.
Sięgając po nieodpowiednie produkty, mając często dobre intencje, niestety pogarszamy sytuację. Dlaczego tak się dzieje? Bo kosmetyki mają drażniące skórę składniki, np. alkohol lub substancje komedogenne (zwiększające ilość zaskórników), powszechnie nazywane “zapychaczami” skóry. Mając cerę trądzikową nie można też przesadzić z nadmiernym złuszczaniem oraz z odwodnieniem skóry, co przyczynia się do uszkodzenia bariery hydrolipidowej. Poznaj zasady, którymi warto się kierować, aby uchronić się przed błędami w pielęgnowaniu skóry trądzikowej.

Trądzik przyczyny i pielęgnacja

Co spośród oferty Veoli Botanica warto wypróbować w walce z trądzikiem?
Z myślą o cerze z niedoskonałościami rozbudowaliśmy naszą linię roślinnych dermokosmetyków, którą uzupełniły cztery produkty:

  • żel do mycia twarzy DEEPLY PORE CLEANSING GEL - nie zawiera silnych detergentów takich jak SLES (INCI: Sodium Laureth Sulfate), skutecznie oczyszcza i wygładza skórę bez uczucia ściągnięcia,
  • multikwasowy tonik TRIPLE ACID DERMOSOLUTION - starannie dobrana mieszanka kwasów z różnych grup, skutecznie oczyszcza skórę, bez widocznego złuszczania i suchych skórek, redukuje niedoskonałości i ślady po wypryskach,
  • krem na dzień OIL-FREE SEBUM CONTROL MOISTURIZER - nawilżający krem na dzień, który trwale ogranicza wydzielanie sebum i wyrównuje koloryt,
  • krem na noc OVERNIGHT BHA TREATMENT - krem na bazie kwasu salicylowego, który doskonale zmniejsza aktywne wykwity i najlepiej radzi sobie z zaskórnikami otwartymi.

Jeśli włączysz je do swojej codziennej pielęgnacji, możesz mieć pewność, że nadprodukcja sebum będzie pod kontrolą, wypryski i zaskórniki zredukowane, a blizny po trądziku rozjaśnione.

 

POZNAJ PRZYCZYNY, PRZEANALIZUJ DOTYCHCZASOWĄ PIELEGNACJĘ I POŻEGNAJ TRĄDZIK NA ZAWSZE!Konsultacje z kosmetologiem Veoli Botanica

 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 9627 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-21
Dostawa w okresie przedświątecznym w mniej niż 20h - brawo i jak zawsze błyskawiczna realizacja!
2024-12-21
Łatwo i szybko, tak się robi zamówienia u Was
pixel