PREMIERA!: KREM POD OCZY by Sandra Kubicka + Co 2 PRODUKT ZA POŁOWĘ CENY!

Stężenie ma znaczenie. Kwas mlekowy — jakie ma właściwości i zastosowanie?

2024-08-21
Stężenie ma znaczenie. Kwas mlekowy — jakie ma właściwości i zastosowanie?

Ten tekst przeczytasz w 7 minut.

Dobór kwasów do rodzaju skóry, jej potrzeb i niedoskonałości czasami bywa nie lada wyzwaniem. AHA, BHA, czy PHA? Każda z tych grup ma ciekawych przedstawicieli, a jedną z pozycji jest kwas mlekowy, o szerokim zastosowaniu. Jeśli kwas mlekowy do tej pory kojarzył Ci się jedynie z jogurtem i zakwasami, ten wpis jest dla Ciebie!

Kwas mlekowy — co powinnaś o nim wiedzieć?

Kwas mlekowy (INCI: Lactic Acid) należy do grupy alfa-hydroksykwasów (AHA), czyli takich, które występują naturalnie, np. w owocach. Jest otrzymywany podczas tzw. glikolizy, naturalnego procesu fermentacji cukrów z udziałem bakterii mlekowych z rodzaju Lactobacillus (Lactobacillus casei i Lactobacillus bulgaricus), w warunkach beztlenowych, zatem ten sam składnik znajdziesz również w kiszonkach, jogurcie, czy kefirze.

Jednocześnie należy on do składników NMF (ang. Natural Moisturising Factor — Naturalny Czynnik Nawilżający), czyli mieszany rozpuszczalnych w wodzie substancji nawilżających obecnych w najbardziej powierzchownej, rogowej warstwie naskórka, które odpowiadają za utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. Ma małą cząsteczkę i łączy ze sobą wiele właściwości, które warunkowane są stężeniem oraz pH produktu.

Jak działa kwas mlekowy zależności od stężenia?

  • Poniżej 10% — działa nawilżająco, stosowany może być we wszystkich formulacjach kosmetycznych od żelów i toniki, po kremy, balsamy, a nawet odżywki do włosów.
  • 10-30% — znajduje się przede wszystkim w peelingach, produktach złuszczających, również do użytku domowego.
  • Powyżej 30% — preparaty z tym stężeniem są zarezerwowane do stosowania profesjonalnego w gabinetach.

Jednak w przypadku kwasów, nie tylko stężenie ma znaczenie — ważnym czynnikiem jest również pH produktu. Im niższe pH, tym „mocniejszy” preparat, zatem 15% kwasu o pH 5 będzie miało słabsze działanie złuszczające, niż 10% kwasu o pH w okolicach 3 — nie oznacza to, że dany produkt jest lepszy, bądź gorszy, wszystko zależy od potrzeb skóry i oczekiwań.

Działanie kwasu mlekowego w zależności od stężenia w kosmetyku.

Nie bez powodu w nawilżająco-rozświetlającym żelowym peelingu do twarzy z kwasem mlekowym 10%, traneksamowym 2,5% i ektoiną 1% GLASS SKIN POWER PEEL wykorzystana została taka kompozycja.

10% kwasu mlekowego zachowuje silne właściwości nawilżające, natomiast obniżenie pH powoduje delikatne złuszczanie. To połączenie gwarantuje efektywne działanie — jednocześnie usuwa martwe komórki naskórka, dogłębnie nawilża i stymuluje skórę do produkcji glikozaminoglikanów i ceramidów.

Peeling z kwasem mlekowym jest skuteczny, a zarazem delikatny, co umożliwia stosowanie go również przez skóry wrażliwe.

Kto powinien sięgnąć po kwas mlekowy?

Jest to kwas kojarzony przede wszystkim z cerami suchymi, dojrzałymi oraz wrażliwymi, jednak spektrum jego działania jest na tyle szerokie, że pokochają go również skóry tłuste i mieszane, szczególnie te, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kwasami i mają tendencję do sezonowego odwodnienia spowodowanego np. ogrzewaniem i klimatyzacją.

Jakie właściwości ma kwas mlekowy?

  • Nawilża skórę — nie tylko ze względu na swoje właściwości wiązania wody w wierzchnich warstwach naskórka, ale również stymulując produkcję ceramidów i glikozaminoglikanów, co wpływa na długotrwałe nawodnienie głębszych warstw naskórka.
  • Delikatnie złuszcza — luzuje połączenia międzykomórkowe i usuwa uszkodzone lub martwe komórki skóry, które zostają zastąpione nowymi, na drodze mechanizmów fizjologicznych skóry.
  • Może pomóc w regulacji pH skóry i utrzymaniu jej naturalnego, kwaśnego środowiska. To z kolei sprzyja utrzymaniu integralności hydrolipidowego płaszcza skóry, który pomaga w zatrzymywaniu wilgoci i zapobieganiu utracie wody przez skórę.
  • Wykazuje działanie przeciwbakteryjne.
  • Niweluje zaskórniki i drobne niedoskonałości.

Regularne aplikowanie preparatów z kwasem mlekowym sprzyja podniesieniu poziomu glikozoaminoglikanów. Są to związki, które odpowiadają za prawidłowe nawodnienie skóry, a ich głównym przedstawicielem jest kwas hialuronowy. Zapewnia to trwałą poprawę poziomu nawilżenia skóry, a nie jedynie doraźne nawilżenie.

W składzie peelingu GLASS SKIN POWER PEEL znajdziesz również mieszankę składników nawilżających i łagodzących, które dodatkowo wzmacniają działanie preparatu, np. trehalozę, pantenol i ektoinę.

Ektoina to aminokwas produkowany przez kilkanaście gatunków bakterii. Skutecznie i długotrwale zwiększa poziom nawilżenia skóry. Ma działanie przeciwświądowe oraz zapewnia skórze ochronę immunologiczną. Do niedawna wykorzystywana była głównie w preparatach farmaceutycznych, kroplach do oczu na alergię, dziś stanowi doskonałe uzupełnienie formuł kosmetycznych, w peelingu z kwasem mlekowym znajduje się 1% tego składnika.

Nie można w tym zestawieniu pominąć działania kwasu traneksamowego, który w GLASS SKIN POWER PEEL ma stężenie aż 2,5%. W medycynie stosowany jest jako składnik przeciwkrwotoczny, w kosmetyce mniej drastycznie, ale niedaleko od naczyń krwionośnych, gdyż składnik ten kochają skóry naczyniowe. Daje szybki efekt rozbielenia skóry, który jest niezastąpiony w działaniu bankietowym. Dzięki wyciszeniu rumienia i czerwonych przebarwień potrądzikowych pozwala na zbliżenie się do szklanej skóry. Surowiec ten również hamuje proces tyrozynazy, czyli powstawania przebarwień zawierających pigment.

Jeden produkt skomponowany tak, aby łączyć ze sobą szerokie spektrum działania, sprawdzi się u każdego rodzaju cery, przybliżając ją do upragnionego efektu „szklanej skóry”.

Redakcja merytoryczna: Zuzanna Panuszewska 
Kosmetolożka
Ekspertka ds. pielęgnacji
konsultacje@veolibotanica.pl

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 9641 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-21
Jak zwykle wszystko ekspresowo i idealnie
2024-12-21
Super produkt
pixel