SUMMER SALE: -20 na wszystko 🌞 Lato nie będzie czekać

Stężenie ma znaczenie: Dlaczego liposomy w kosmetykach działają?

2024-01-17
Stężenie ma znaczenie: Dlaczego liposomy w kosmetykach działają?

Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Skóra jest największym organem i jedną z jej funkcji jest ochrona naszego organizmu. Choć może się wydawać, że dużo korzystniejsze byłoby dla niej doskonałe wchłanianie składników kosmetycznych, czy leków, w rzeczywistości, naraziłoby to organizm ludzki na wiele niebezpieczeństw. Gdyby skóra chłonęła wszystko niczym gąbka, byłoby tak również z potencjalnie szkodliwymi substancjami, które szybko trafiałyby do krwiobiegu i narządów wewnętrznych. Istnieją jednak sposoby, aby zwiększyć wchłanianie korzystnych składników.

Ludzka skóra najlepiej przyjmuje składniki aktywne, które mają powinowactwo do tłuszczy, mają one lepsze przenikanie przez barierę naskórkową, niż wodne formulacje. Jednak surowce na bazie wody również niosą za sobą wiele korzyści, których nie można pominąć w pielęgnacji. W takim wypadku stosuje się różne metody poprawy przenikania, aby nie pozostawały one jedynie na powierzchni naskórka, a miały szansę zadziałać na głębszych warstwach. Jednym ze sposobów jest stosowanie tzw. promotorów przenikania, które modyfikują barierę naskórkową i zwiększają jej przepuszczalność, a jest to zabieg całkowicie odwracalny. Są to przeróżne substancje, m.in. rozpuszczalniki, np. alkohol etylowy, ale też gliceryna, mocznik, czy glikole.

Kolejnym sposobem na przenikanie składników aktywnych na bazie wody w głąb naskórka są liposomy. Należą do nanocząsteczek i są to kuliste, pęcherzykowe struktury lipidowe o wielkości od 10 do 1000 nanometrów, otoczone podwójną warstwą fosfolipidow, oznacza to, że są pęcherzykami wypełnionymi roztworem wody, a na zewnątrz mają podwójną lipidową błonę. Ich struktura jest identyczna do błon biologicznych. Cząsteczki są na tyle małe, że gołym okiem nie da się rozpoznać ich w produkcie, informacji na temat takiego składnika należy szukać na opakowaniu. Ich doskonałe wchłanianie nie jest jedynym plusem, zastosowanie liposomów poprawia stabilność i zapobiega rozkładowi składników. W przypadku umieszczenia surowców potencjalnie drażniących w liposomach, np. kwasów, ograniczone jest także uwrażliwienie skóry, ponieważ składnik aktywny działa w głębszych warstwach naskórka, zamiast na jego powierzchni.

Co można umieszczać w liposomach?

Wiele składników na bazie wody, sposób ten jest przede wszystkim stosowany przy witaminach, antyoksydantach, a także kwasach, często wykorzystuje się wtedy mniejsze stężenie surowca, gdyż działa on bardziej efektywnie. Zazwyczaj w liposomach umieszcza się składniki rozpuszczalne w wodzie, które mają niską przenikalność.

EGCG - jak działa?

Choć skrót ten brzmi tajemniczo, z pewnością znasz roślinę, z której jest pozyskiwany. EGCG czyli Galusan epigallokatechiny to bardzo silny antyoksydant, który izolowany jest z liści zielonej herbaty. Choć nie tak popularny jak witamina C, jest od niej do 100 razy silniejszy, a od witaminy E nawet do 25 razy. Surowiec ten, przede wszystkim ma działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, dodatkowo hamuje rozpad kolagenu. Jest to składnik, który wspomaga rozjaśnianie przebarwień potrądzikowych, czyli różowych i czerwonych zmian. EGCG w naszych produktach zostało zamknięte właśnie w liposomach, aby zmaksymalizować jego działanie. Aż 1% tego wyjątkowego składnika aktywnego zostało umieszczone w OVERNIGHT BHA TREATMENT oraz OIL-FREE SEBUM CONTROL MOISTURIZER, co umożliwia stosowanie EGCG regularnie.

Jeśli borykasz się z niedoskonałościami i zmianami, które po nich zostały, bądź chcesz do swojej pielęgnacji dołączyć antyoksydanty, będzie to dla Ciebie idealne rozwiązanie.

Kremu z 1,5% kwasem salicylowym OVERNIGHT BHA TREATMENT nie może zabraknąć w kosmetyczce osób, które mają skórę przetłuszczającą się, bądź mieszaną i borykają się z zaskórnikami otwartymi, nadmiernym wydzielaniem łoju oraz aktywnymi wypryskami. Kwas salicylowy jest jednym z niewielu, które można stosować na aktywne wykwity, w przypadku uporczywej zmiany, produkt można aplikować punktowo nawet codziennie. Stosowany regularnie zastąpi peeling, dzięki czemu pożegnasz suche skórki, a uregulowanie procesu rogowacenia zapobiegnie powstawaniu zaskórników i nowych niedoskonałości. Dodatek EGCG działa w tym produkcie przede wszystkim przeciwzapalnie, surowiec ten można stosować punktowo na aktywny wyprysk w celu jego redukcji, przyspieszy on także rozjaśnianie śladów po trądziku.

Aby skutecznie redukować świecenie i powstawanie niedoskonałości, rano warto dołączyć OIL-FREE SEBUM CONTROL MOISTURIZER, który sprawdzi się dla skóry skłonnej do zapychania. Jego lekka, żelowa i bezolejowa formuła zapewnia skórze natychmiastowe ukojenie, długotrwałe nawilżenie, a także złagodzenie niedoskonałości, a liposomalny EGCG, który przenika w głąb skóry, gdzie łagodzi podrażnienia i likwiduje zaczerwienienia, a także przyczynia się do poprawy kolorytu skóry, jej jędrności i elastyczności.

Połączenie natury i nauki pozwala na osiągnięcie skutecznych formulacji i doskonałych efektów. Zamknięcie cząsteczek w liposomach pozwala na ich lepszą penetrację w głąb skóry i efektywne działanie. Wiesz już, jak można poprawić wchłanianie surowców, teraz najwyższa pora dołączyć je do swojej pielęgnacji!

Źródła publikacji naukowych:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8234105/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3599573/

 

Autorka wpisu: Zuzanna Panuszewska 
Kosmetolożka
Ekspertka ds. pielęgnacji
konsultacje@veolibotanica.pl

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 5654 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-22
Szybko i sprawnie
2024-06-21
Szybko i sprawnie
pixel