🌸 MAY SALE: -20% na wszystkie produkty, w tym na SPF50+ BUT FIRST, SUNSCREEN - Sprawdź! 🌸

Skóra sucha czy odwodniona? Jak je rozpoznać i pielęgnować

2024-01-08
Skóra sucha czy odwodniona? Jak je rozpoznać i pielęgnować

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.

Wspólną cechą skóry suchej i odwodnionej jest nasilenie zjawiska przeznaskórkowej utraty wody, czyli TEWL (z ang. Transepidermal Water Loss). Obydwa stany skóry często objawiają się uczuciem ściągnięcia, swędzeniem, podrażnieniem zwłaszcza po kontakcie z wodą lub po użyciu nieodpowiednich produktów kosmetycznych.

Niezależnie od podobieństw, istnieją także pewne różnice między skórą suchą a odwodnioną. Warto zaznaczyć, że skóra odwodniona często stanowi jedynie etap przejściowy, reagujący na zmienne warunki środowiskowe lub niewłaściwe nawyki pielęgnacyjne. Dobra wiadomość jest taka, że odpowiednią pielęgnacją można skutecznie poradzić sobie z problemem skóry odwodnionej, przywracając jej zdrowy stan.

Oba stany wymagają jednak intensywnego nawilżenia. Nawet jeśli mechanizmy są różne, zarówno skóra sucha, jak i odwodniona, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, która zadba o prawidłowo funkcjonującą barierę naskórkową, tak aby mogła ona pełnić funkcje ochronne i zapewniła zdrowy wygląd. Kluczowym elementem jest odpowiednie podejście do pielęgnacji. Stosując odpowiednie produkty i nawyki pielęgnacyjne, można poprawić kondycję zarówno skóry suchej, jak i odwodnionej, ciesząc się promiennym i zdrowym wyglądem.

Różnice między skórą suchą a odwodnioną

Skóra sucha - przyczyny i charakterystyka

Skóra sucha jest jednym z rodzajów skóry – obok normalnej, mieszanej i tłustej. Jest stanem, w którym występuje obniżona aktywność gruczołów łojowych, w związku tym produkuje się mniej sebum, co skutkuje uboższym we frakcję tłuszczową płaszczem hydrolipidowym i większą tendencją skóry do utraty nawilżenia. Główne objawy skóry suchej to szorstkość, łuszczenie się, uczucie napięcia i możliwe podrażnienia.

Skóra odwodniona - przyczyny i charakterystyka

Z kolei skóra odwodniona jest typem cery, w związku z tym może współistnieć z każdym rodzajem skóry, np. skóra tłusta albo mieszana może być jednocześnie odwodniona.

Skóra odwodniona nadmiernie traci wodę, niezależnie od ilości wyprodukowanego sebum. Wynika to z nieprawidłowo funkcjonującej bariery naskórkowej, co ma związek z jej zwiększoną przepuszczalnością. Może sprawiać wrażenie matowej, szarej, pozbawionej blasku a także być podatna na podrażnienia, może też produkować więcej sebum, a to z kolei może prowadzić do występowania zmian trądzikowych i nieestetycznego wyświecania się skóry.

Podstawy pielęgnacji skóry suchej i odwodnionej w 6 krokach

Delikatne ale dokładne oczyszczanie

Unikaj agresywnych środków myjących, które mogą dodatkowo wysuszać skórę i ją podrażniać. Wieczorem do demakijażu użyj olejku emulgującego SQUEEZE AN ORANGE a jako drugi etap zastosuj emulsje MAKE IT CLEAR albo żel CLEANING ME SOFTLY. W porannym myciu skóry wystarczy sama emulsja lub żel. W przypadku skór suchych i odwodnionych rezygnujemy ze stosowania płatków kosmetycznych, żeby dodatkowo mechanicznie nie podrażniać skóry i nie uszkadzać bariery hydrolipidowej.

Nawilżanie i odżywianie

Stosuj kosmetyki bogate w składniki nawilżające, regenerujące, kojące takie jak ceramidy, kwas hialuronowy, wąkrota azjatycka, skwalan, niacynamid, pantenol. Do codziennej pielęgnacji skóry twarzy stosuj tonik BUILD ME UP stosowany po każdym myciu, krem CERAMIDE SKIN BARRIER lub REAPIR BY NIGHT.

Ochrona przed słońcem

Skóra odwodniona i sucha może być bardziej podatna na szkodliwe działanie promieni UV. Stosuj kremy z filtrem SPF, nawet w dni pochmurne!

Regularne złuszczanie

Aby pozbyć się martwych komórek naskórka, który ogranicza wchłanianie składników odżywczych i nawilżających regularnie złuszczaj skórę, najlepiej 1-2 razy w tygodniu. Wybieraj produkty o łagodnym działaniu, aby nie drażnić skóry. W tym celu wystarczy zastosować peeling MATCHA POWER PEEL, który skutecznie ale delikatnie oczyści i złuszczy martwe komórki naskórka.

W przypadku stosowania retinoidów, które przyspieszają odnowę komórkową i w niektórych przypadkach mogą doprowadzić do zaburzenia bariery hydrolipidowej powinniśmy zmniejszyć częstotliwość stosowania np. co 4-5 dni, żeby nie stracić tolerancji ale przede wszystkim powinniśmy skupić się na odbudowaniu bariery hydrolipidowej za pomocą odpowiednich produktów.

Unikanie drażniących substancji

Ogranicz kontakt skóry z potencjalnie drażniącymi substancjami, takimi jak alkohol, agresywne złuszczanie czy mydła o silnym działaniu. Zwracaj uwagę na etykiety kosmetyków i unikaj składników, które mogą wysuszać skórę.

Działanie od środka

Regularne picie odpowiedniej ilości wody jest kluczowe dla utrzymania równowagi w organizmie. Aby wspomóc jakość płaszcza hydrolipidowego skóry, istotne jest utrzymanie właściwego poziomu kwasów Omega 3, 6 i 9. Choć kwasy Omega 6 z łatwością dostarczamy z dietą, rozważenie suplementacji kwasów Omega 3 może być korzystne dla skóry. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami, witaminę D3 warto suplementować przez cały rok, a przed rozpoczęciem suplementacji zawsze warto skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniej dawki. Te składniki odgrywają istotną rolę zarówno w przypadku dermatoz o podłożu autoimmunologicznym, jak i w utrzymaniu zdrowej skóry, szczególnie w przypadku skłonności do silnego przesuszenia, jak i odwodnienia.

Rola ceramidów w pielęgnacji

Ceramidy są składnikiem, który doskonale sprawdzi się w pielęgnacji skóry suchej, odwodnionej, podrażnionej z zaburzoną warstwą hydrolipidową. Ceramidy są lipidami, które stanowią istotną część cementu międzykomórkowego w warstwie rogowej skóry. Działa to na zasadzie utrzymania komórek naskórka razem, tworząc spójną barierę ochronną. Gdy ta bariera jest silna, skóra jest zdolna do zatrzymywania wody, a także chroni się przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zanieczyszczenia czy zmiany temperatury. Badania laboratoryjne potwierdziły, że już po 3 tygodniach regularnego stosowania ceramidów, poprawa nawilżenia wzrasta o około 60%. Najlepiej, jeśli ceramidy stosowane w kosmetykach dostarczane są razem z cholesterolem i kwasami tłuszczowymi, tak jak występują w naszej skórze - właśnie ta proporcja jest zachowana w kremie CERAMIDE SKIN BARRIER, jak i toniku BUILD ME UP.

Jak działają na skórę?

  • wzmacniają barierę ochronną skóry i ją odbudowują
  • tworzą cement międzykomórkowy – ograniczają ucieczkę wody z naskórka
  • chronią skórę przed czynnikami zewnętrznymi
  • regenerują skórę i przywracają jej równowagę, wspomagają odbudowę uszkodzeń
  • łagodzą podrażnienia, zmniejszają zaczerwienienia
  • działają przeciwzmarszczkowo, spowalniają pojawienie się pierwszych oznak starzenia

Wybierając kosmetyki i składniki pielęgnacyjne, warto kierować się potrzebami swojej skóry, by zapewnić jej kompleksową opiekę. Pamiętajmy, że skóra to nasza wizytówka, a odpowiednia pielęgnacja to inwestycja we własny komfort oraz zdrowy i promienny wygląd na długie lata. Zanim jednak zaczniemy eksperymentować z różnymi produktami, zaleca się konsultację z kosmetologiem, który pomoże dostosować pielęgnację do indywidualnych potrzeb naszej skóry.

 

Autorka wpisu: Katarzyna Leoniak 
Kosmetolożka
Ekspertka ds. pielęgnacji
konsultacje@veolibotanica.pl

tel. +48 782 200 653

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 4842 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-30
Bardzo szybka i dobrze zabezpieczona przesyłka:)
2024-04-30
Wszystko super
pixel