BLACK WEEKS = HOT DEALS. Do -40% na wszystko! Sprawdź teraz

Rogowacenie okołomieszkowe. Czym jest, jakie są przyczyny, jak sobie z nim radzić?

2023-08-31
Rogowacenie okołomieszkowe. Czym jest, jakie są przyczyny, jak sobie z nim radzić?

Ten tekst przeczytasz w 4 minut.

Czym jest rogowacenie okołomieszkowe?

Rogowacenie okołomieszkowe skóry (keratosis pilaris) to łagodna jednostka chorobowa, a wręcz drobny defekt kosmetyczny, który nie niesie za sobą poważniejszych powikłań. Jego przyczyną jest nieprawidłowy proces rogowacenia, naturalnego złuszczania skóry i objawia się w formie niewielkich zaskórnikopodobnych czopów rogowych, którym często towarzyszy zaczerwienienie i szorstkość. Po mechanicznym usunięciu takiej zrogowaciałej grudki, w mieszku włosowym często można zauważyć wrastający włos. Rzadko objawia się także świądem, bądź pieczeniem. Choć estetycznie doskwiera głównie wiosną i latem, kiedy odkrywamy ciało, to może znacznie nasilać się zimą.

Jakie są przyczyny rogowacenia okołomieszkowego?

Na keratosis pilaris z pewnością bardziej narażone będą osoby, które mają problem z trądzikiem, egzemą i atopowym zapaleniem skóry, z uwagi na ogólny problem z procesem keratynizacji (wymiany naskórka). Dolegliwości mogą się wzajemnie nasilać, ważne jest zatem, aby wprowadzić odpowiednią pielęgnację i przerwać błędne koło niedoskonałości skórnych. Do przyczyn wywołujących, bądź nasilających ten defekt estetyczny, zaliczyć można także:

  • problem z nadmierną suchością i odwodnieniem,
  • zaburzenia pracy tarczycy,
  • zaburzenia naczynioruchowe.

Jak radzić sobie z rogowaceniem okołomieszkowym?

Choć wyciskanie zmian jest dużą pokusą, nie należy ich usuwać mechanicznie, ponieważ istnieje duże ryzyko nadkażenia obszaru. Dodatkowo, wyciskanie może pozostawiać trudne do usunięcia ślady, szczególnie, jeśli wystawimy skórę na działanie promieniowania słonecznego. Jak zatem usunąć ten problem estetyczny? Z uwagi na to, że problem jest z rogowaceniem - skórę należy regularnie złuszczać i dogłębnie nawilżać. W Veoli Botanica wiemy, że pielęgnacja skóry nie kończy się na podbródku, czy szyi, wyszliśmy więc naprzeciw potrzeb naszych klientów tworząc linię BODY.

Jeśli borykasz się z tym problemem, wybierz oczyszczająco-złuszczający żel do mycia ciała z 2% BioGenic Sallic-210 kapsułkowanym kwasem salicylowym SALIC HERO BODY. Kwas salicylowy zamknięty w mikrokapsułkach, o kontrolowanym uwalnianiu, skutecznie i jednocześnie bez podrażnień złuszcza martwy naskórek, a także reguluje proces rogowacenia, zapobiegając tworzeniu się czopów rogowych w przyszłości. Jest to doskonały element pielęgnacji ciała u osób zabieganych, które nie mają dużo czasu na długie rytuały. Podczas prysznica, wmasuj żel w skórę i pozostaw na kilka minut, aby zintensyfikować jego działanie.
Żeby wzmocnić codzienne działanie żelu, dodaj do swojej pielęgnacji wygładzająco-nawilżającą maskę do ciała w formie peelingu SILKY SMOOTH BODY. Okrężnymi ruchami masuj problematyczne obszary i pozostaw maskę na kilka minut, aby zadbać o równowagę wodno-lipidową. Już po pierwszym użyciu doznasz uczucia aksamitnej skóry.
Zadbaj o ciało kompleksowo, swoją pielęgnację wykończ nawilżająco-regenerującym balsamem LIPID SOLVE BODY. Bogaty w naturalne lipidy, kwasy omega 3 i omega 6, skwalan, kompleks ceramidów (Ceramide AP, Ceramide NP, Ceramide EOP) oraz polisacharydy zapewnia kompleksowe uczucie nawilżenia i odżywienia skóry.

Jak działa kwas salicylowy?

To kwas o cząsteczce lipofilowej, rozpuszczającej się w tłuszczach, dzięki czemu doskonale penetruje, przenika przez warstwę sebum i dociera do wnętrza ujść mieszków włosowych, gdzie rozpuszcza zalegające zanieczyszczenia tłuszczowe. Jest to najlepszy kwas na zaskórniki otwarte. Kwas salicylowy w SALIC HERO BODY jest kapsułkowany. Proces ten zwiększa jego stabilność i aktywność, a jednocześnie, dzięki kontrolowanemu uwalnianiu, substancja nie drażni naskórka. BioGenic Sallic-210, jest rozpuszczalny w wodzie, co pozwala na zwiększenie jego stężenia w żelu i zmaksymalizowanie efektów.

Jak kwas salicylowy działa na skórę? 

  • złuszcza martwy naskórek, usuwa zaskórniki i niweluje niedoskonałości
  • skutecznie radzi sobie z rogowaceniem okołomieszkowym
  • wspomaga skóry borykające się z zapaleniem mieszków włosowych
  • zmniejsza ilość wydzielanego sebum

Dlaczego ceramidy są tak istotne w pielęgnacji skóry ciała?

Pełnią szczególnie istotną rolę i są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry. Ściśle do siebie przylegają, dzięki czemu tworzą barierę i chronią naskórek przed utratą wody. Tak jak cement, są spoiwem i uzupełniają przestrzenie między komórkami, a poprzez uszczelnianie stanowią barierę, która wzmacnia skórę. Niedobór ceramidów oznacza „rozluźnienie” bariery ochronnej, co skutkuje zwiększeniem TEWL (transepidermalnej ucieczki wody z naskórka). W efekcie powoduje to przesuszenie i odwodnienie skóry, podrażnienie, pogorszenie jej kondycji i wyglądu.

Badania laboratoryjne wykazały, że już trzytygodniowe stosowanie preparatów z ceramidami poprawia stan nawilżenia o ponad 60%.

Ceramidy dodatkowo: 

  • wzmacniają barierę ochronną skóry
  • ograniczają ucieczkę wody z naskórka i dogłębnie nawilżają
  • intensywnie regenerują skórę i przywracają jej równowagę
  • łagodzą podrażnienia

Pamiętaj, że kluczem do sukcesu w walce z rogowaceniem okołomieszkowym jest systematyczność. Kilka prostych kroków pozwoli Ci na podkreślenie naturalnego piękna Twojego ciała.

Jeżeli masz pytania dotyczące produktów, składników, bądź twojej pielęgnacji - zapraszamy na bezpłatną konsultację kosmetologiczną online. Napisz maila, zadzwoń lub umów się na konsultację video - rozwiejemy wszystkie twoje wątpliwości.

Darmowe konsultacje kosmetologiczne z VEOLI BOTANICA

Autorka wpisu: Zuzanna Panuszewska 
Kosmetolożka
Ekspertka ds. pielęgnacji
konsultacje@veolibotanica.pl

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 8373 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-17
Wszystko sprawnie :) produkt porządnie zapakowany . Polecam
2024-11-17
Super
pixel