💥 2+1 SALE: CO TRZECI PRODUKT ZA 1PLN. Tylko do czwartku 💥

Próba uczuleniowa - czym jest i jak ją wykonać?

2024-02-22
Próba uczuleniowa - czym jest i jak ją wykonać?

Próba uczuleniowa - czy trzeba ją wykonywać?

Podrażnienia i uczulenia wywołane kontaktem z danym składnikiem lub kosmetykiem to kwestia indywidualna. Każdy organizm może zareagować w inny sposób. Jeśli Twoją koleżankę uczulił dany produkt, nie jest powiedziane, że u Ciebie również wystąpi reakcja alergiczna.

Próbę uczuleniową możesz wykonać samodzielnie w domu. Powtarzaj ją za każdym razem, kiedy wprowadzasz nowy produkt do swojej pielęgnacji. Nawet jeśli nie jesteś alergikiem, warto sprawdzić, czy na pewno nie wystąpi niepożądana reakcja.

Pozytywnie ukończony test nie daje całkowitej gwarancji, że na twarzy nie wystąpi uczulenie lub podrażnienie. Wszystko zależy od tego, z jakich produktów składa się Twoja pielęgnacja i jak nowy produkt się z nią połączy. Dlatego pamiętaj, wprowadzaj nowe kosmetyki pojedynczo, nigdy kilka na raz. W razie niepożądanej reakcji będzie wiadomo, który produkt to spowodował. Zwracaj również uwagę na to, jakie składniki łączysz ze sobą w jednym rytuale pielęgnacyjnym. Są takie, które razem dają niepożądaną reakcję krzyżową, a samodzielnie będą działać bez zarzutów.

Jak wykonać próbę uczuleniową?

Na czystą i suchą skórę, najlepiej w mało widocznym miejscu (np. na obojczyku czy ramieniu) nałóż niewielką ilość produktu i pozostaw na 24h. Postaraj się, aby nie obcierać tego fragmentu ciała. Obserwuj swoją skórę - nie wszystkie objawy ukazują się niezwłocznie po aplikacji kosmetyku. Czasami reakcja może się pojawić dopiero po 72h.

Jak rozróżnić podrażnienie od alergii?

Jeśli po użyciu kosmetyku Twoja skóra jest ściągnięta, zaczerwieniona, sucha - wystąpiło podrażnienie.

Natomiast dla reakcji alergicznej charakterystyczne są takie objawy jak wysypki, opuchlizna lub świąd. Symptomy uczulenia mogą się pojawiać nawet poza obszarem kontaktu z kosmetykiem. Natomiast przy podrażnieniu reakcja będzie tylko w miejscu nałożenia produktu.

Warto wziąć pod uwagę stan, w jakim aktualnie jest Twoja skóra. Jeśli masz zaburzoną barierę hydrolipidową, niektóre składniki mogą wywoływać pieczenie i zaczerwienienie, co nie zawsze jest równoznaczne z wystąpieniem uczulenia. Dlatego zwracaj uwagę na to, czy używasz składników odpowiednio dobranych do potrzeb Twojej skóry. Bądź ostrożna przy stosowaniu kwasów i retinoidów, które nieodpowiednio użyte, mogą powodować podrażnienie i pogorszenie Twojej cery.

Jeśli masz wątpliwości, które kosmetyki się ze sobą dobrze komponują, a które wykluczają lub po prostu chciałabyś stworzyć idealny plan pielęgnacyjny dla siebie, umów się z naszą kosmetolożką na bezpłatną konsultację.

 

Zapisz się do newslettera Veoli Botanica

Autorka wpisu: Martyna Radke 
Ekspertka ds. pielęgnacji
konsultacje@veolibotanica.pl

tel. +48 782 801 259

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 4713 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-22
Zamówienie doszło bez problemów. Wszystkie produkty były zabezpieczone i doszłu w stanie nienaruszonym.
2024-04-22
Szybka realizacja zamówienia jestem mega zadowolona
pixel