Prebiotyki w kosmetykach, a mikrobiom skóry

2022-08-24
Prebiotyki w kosmetykach, a mikrobiom skóry

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.

Mikrobiom – charakterystyka

Skóra to największy organ człowieka, którego zadaniem jest ochrona organizmu przed działaniem szkodliwych patogenów. W ochronie tej pomagają mikroorganizmy, które żyjąc w równowadze, chronią ją przed pojawieniem się objawów wywołujących dyskomfort oraz przed chorobami skóry. Te mikroorganizmy to właśnie mikrobiom skóry.

Drobnoustroje (bakterie, wirusy, grzyby), które zasiedlają naszą skórę mają olbrzymi wpływ na jej wygląd i zdrowie. Wiemy, jak to brzmi, ale spokojnie – one naprawdę są dla Ciebie dobre. Odpowiadają za: 

  • ochronę przed patogenami (które mogą prowadzić do powstawania niedoskonałości), alergenami i czynnikami drażniącymi
  • zachowanie równowagi hydrolipidowej
  • utrzymanie prawidłowego poziomu pH
  • opóźnienie fotostarzenia

Całkiem nieźle, prawda?

Prebiotyki a mikrobiom

Bakterie jelitowe wytwarzają metabolity, które mają ogromny wpływ na skórę. Zachwiana równowaga w jelitach może prowadzić do różnych dolegliwości skórnych, takich jak trądzik, łuszczyca czy egzema. Dlatego należy wspierać dobroczynne bakterie mieszczące się na skórze – przez żołądek lub bezpośrednio na powierzchni skóry. Ponadto ważna jest dieta bogata w składniki mineralne, witaminy i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Mikrobiom skóry mogą zaburzyć leki, stres, palenie papierosów, zanieczyszczenia powietrza czy nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne. 

Na skład mikrobiomu skóry wpływa nie tylko to, co jemy na co dzień, ale także to, jak wygląda codzienna pielęgnacja naszej skóry. Stosowanie prebiotyków (błonnik, który pełni funkcję pożywienia dla dobroczynnych bakterii), probiotyków (żywe dobroczynne mikroorganizmy) oraz postbiotyków (substancje wydzielanie przez bakterie) wzbogaca mikrobiom. W kosmetykach do pielęgnacji najczęściej wykorzystuje się prebiotyki pod postacią inuliny, glukomannanu i oligosacharydów. Równoważą i wzbogacają mikrobiom skóry oraz poprawiają jej wygląd. Zbyt agresywne detergenty lub kosmetyki pielęgnacyjne niedopasowane do indywidualnych potrzeb mogą doprowadzić do zniszczenia warstwy ochronnej skóry i zaburzyć jej najważniejsze funkcje. Aby odpowiednio dbać o mikrobiom skóry, należy stosować w pielęgnacji kosmetyki bez konserwantów, alkoholu, sztucznych barwników i zapachów. Należy również unikać agresywnych substancji myjących (SLS, SLES) oraz z głową używać kwasów i retinoidów.

Prebiotyki w naszej linii trądzikowej

  1. Inulina z cykorii i agawy

Nawilżający prebiotyk, swoim działaniem porównywalny do działania kwasu hialuronowego. Odżywia skórę i wspiera jej barierę ochronną.

Znajdziesz go w głęboko oczyszczającym żelu do mycia twarzy DEEPLY PORE CLEANSING GEL

Żel natychmiast oczyszcza i wygładza skórę, zmniejsza widoczność porów bez uczucia ściągnięcia.

  1. ALPAFLOR® ALP®-SEBUM 

Prebiotyk z wierzbownicy alpejskiej wpływający nie tylko na normalizację wydzielania sebum, ale również pozytywnie oddziałujący na mikrobiom skóry. Ogranicza nadprodukcję sebum, zapobiega powstawaniu zaskórników oraz zmniejsza widoczność porów.

Znajdziesz go w niemal wszystkich produktach naszej linii trądzikowej!

W stężeniu 1% jest obecny w żelu DEEPLY PORE CLEANSING GEL oraz multikwasowym toniku TRIPLE ACID DERMOSOLUTION. Tonik ten nie tylko wyrównuje poziom pH, ale również delikatnie złuszcza, kojąc jednocześnie skórę.

Natomiast w stężeniu 2% prebiotyk znajduje się w kremie na noc OVERNIGHT BHA TREATMENT. Krem zawiera również kwas salicylowy (BHA) 1,5%, który redukuje problematyczne zmiany na skórze, pozostawia ją zmatowioną oraz zmniejsza zaczerwienienia.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 9713 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-25
Szybko i profesjonalnie. Jak zwykle
2024-12-25
Wysyłka pakowana ekspresowo! Jak zwykle najwyższa jakość obsługi.
pixel