💥 3 + 1 = prezent 💥 Co czwarty produkt za 1 PLN!

Nasilony łojotok skóry głowy. Jak sobie z nim radzić?

2023-12-11
Nasilony łojotok skóry głowy. Jak sobie z nim radzić?

Ten tekst przeczytasz w 5 minut.

Nasilony łojotok - źródła i mechanizmy

Jest to stan, w którym gruczoły łojowe nadmiernie wytwarzają sebum, co prowadzi do wielu nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak łuszczenie skóry, świąd i podrażnienia. Nasilony łojotok często wynika z nadmiernego działania hormonów, genetyki oraz wpływu środowiska. Bez wątpienia, odpowiedni dobór pielęgnacji pozwoli uchronić przed przykrymi konsekwencjami nadmiernej pracy gruczołów łojowych.

Łuszczyca skóry głowy - patogeneza i czynniki ryzyka

Łuszczyca skóry głowy to schorzenie autoimmunologiczne, które objawia się nadmiernym łuszczeniem skóry, zaczerwienieniem i często silnym świądem. Czynniki genetyczne, stres, infekcje oraz nadwrażliwość skóry mogą przyczynić się do rozwoju tej choroby. Ze względu na autoimmunologiczny przebieg choroby jej całkowite wyleczenie nie jest na ten moment możliwe. Choroba może nawracać, dlatego tak istotne jest rozpoznanie pierwszych symptomów i reagowanie zanim nasili się stan zapalny.

Warto zaznaczyć, że na co dzień na skórze głowy znajduje się także kurz, pot, brud, smog i inne zanieczyszczenia, których regularnie należy się pozbywać. Ich długie zaleganie na skórze może prowadzić do świądu i przyczyniać się do pogorszenia stanu skóry głowy.

Składniki aktywne pomocne w walce z nasilonym łojotokiem i łuszczycą:

  • Kompleks kwasów AHA/BHA- alfahydroksylowych i betahydroksylowych ( jak np. kwas glikolowy, kwas szikimowy, kwas mlekowy, kwas cytrynowy, kwas jabłkowy i kwas salicylowy) skutecznie złuszczają martwe komórki naskórka, pomagają w regulowaniu produkcji sebum i przyczyniają się do zmniejszania stanu zapalnego.
  • Sok z aloesu to naturalny składnik o działaniu łagodzącym i nawilżającym. Jego właściwości przeciwzapalne mogą pomóc w redukcji podrażnień skóry.
  • Inulina to wspaniały prebiotyk, który wspomaga mikroflorę skórną, poprawiając jej kondycję i wspierając zdrową równowagę mikrobiomu na skórze głowy.
  • Betaina działa nawilżająco i łagodząco, przeciwdziałając suchości skóry, jednocześnie - regulując wydzielanie sebum.
  • Ekstrakt z szałwii posiada właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, wspomagając walkę z infekcjami skórnymi.
  • Alantoina, Cynk PCA i Pantenol to składniki, które wzmacniają barierę ochronną skóry, redukując podrażnienia i przyspieszając regenerację.

Działanie składników aktywnych - jak to działa?

Kompleks kwasów AHA/BHA usuwa martwe komórki naskórka, otwierając drogę dla innych składników. Sok z aloesu nawilża i łagodzi, inulina wspomaga równowagę mikroflory, betaina reguluje wydzielanie sebum, ekstrakt z szałwii oczyszcza i tonizuje, a alantoina, cynk PCA i pantenol przyspieszają regenerację skóry. To bardzo istotne by łączyć ze sobą, zarówno działanie złuszczające jak i nawilżające. Zbyt intensywne oczyszczanie skóry głowy zaburza naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry, który pomaga utrzymać odpowiednie warunki do wzrostu włosa. Peelingi i szampony antyłojotokowe i przeciwłupieżowe często prowadzą paradoksalnie do nasilenia problemu, właśnie ze względu na brakujący element nawilżenia w formulacji produktu.

W przypadku nasilonego łojotoku czy chorób skóry głowy przebiegających z nadmierną keratynizacją zaleca się regularne stosowanie preparatów zawierających zarówno składniki złuszczające jak i nawilżające. To idealne połączenie znajdziesz w nowym produkcie z linii trychologicznej peelingu FEEL THE PEEL od Veoli Botanica.

Peeling daje natychmiastowe uczucie świeżości i dokładnego oczyszczenia na skórze głowy bez uczucia dyskomfortu czy podrażnienia. Skutecznie usuwa nadmiernie zrogowaciały naskórek jednocześnie wspierając mikrobiom i nawilżenie skóry.

Należy pamiętać o przeprowadzeniu testu alergicznego przed pełnym zastosowaniem, zwłaszcza jeśli występuje skłonność do uczuleń.

Podsumowując, walka z nasilonym łojotokiem i nadmierną keratynizacją skóry głowy to skomplikowany proces, wymagający zrozumienia mechanizmów tych schorzeń i skutecznych działań. Składniki aktywne, takie jak kompleks kwasów AHA/BHA, sok z aloesu, inulina, betaina, ekstrakt z szałwii, alantoina, cynk PCA i pantenol, będą stanowić ogromne wsparcie w chorobach skóry głowy, oferując kompleksowe działanie na różnych płaszczyznach. Odpowiednio dobrana pielęgnacja skóry głowy może przynieść nie tylko ulgę i komfort, ale także zapobiegać nawrotom dermatoz w przyszłości.

Autorka wpisu: Justyna Grzelak

Trycholog

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 7248 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-16
Szybko i sprawnie
2024-09-16
Szybka realizacja i wysyłka, wszystko ok
pixel