Jaki kwas wybrać dla skóry suchej i wrażliwej? Poznaj odpowiedź ekspertki
Ten tekst przeczytasz w 7 minut.
Już niebawem sezon na kwasy rozpocznie się w pełni. Zastanawiasz się, jak wybrać najlepszy spośród tylu opcji? Jaki dobrać kwas dla skóry suchej, czy odwodnionej, aby zminimalizować potencjalne efekty uboczne i cieszyć się nieskazitelnie gładką skórą bez suchych skórek, podrażnienia i niedoskonałości? Poznaj odpowiedź ekspertki.
Jaki kwas będzie odpowiedni dla Twojej skóry?
Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z kwasami i nie do końca wiesz, jaka będzie reakcja Twojej skóry na peelingi chemiczne — zrezygnuj z wysokich stężeń kwasów o bardzo niskim pH (samo stężenie nie warunkuje ostatecznej mocy preparatu, im niższa wartość pH, tym mocniejsze jego działanie).
Warto postawić na kwasy o większych cząsteczkach oraz niskim potencjale drażniącym, zatem wybranie mieszanek opartych o 20% kwas glikolowy, który ma najmniejszą cząsteczkę spośród kwasów AHA — nie jest najlepszym rozwiązaniem. Bardzo mała cząsteczka i wysoki potencjał drażniący produktu, mogą Cię zniechęcić do stosowania tej formy złuszczania.
Jeśli masz skórę wrażliwą, cienką, naczyniową — bądź ostrożna także przy stosowaniu kwasu salicylowego (BHA). Choć jest doskonałym preparatem dla skór tłustych, mieszanych i zanieczyszczonych — może potęgować przekrwienie i nieco podrażniać skórę.
Suchym i odwodnionym skórom z pomocą przychodzi kwas mlekowy! Należy on do grupy alfa-hydroksykwasów (AHA) pochodzenia naturalnego. Pozyskiwany jest na drodze fermentacji cukrów z udziałem bakterii mlekowych. Z pewnością znasz jego dobroczynne działanie w kiszonkach, jogurtach, czy kefirze. Nie jest jednak obojętny dla naszej skóry!
Kwas mlekowy ma stosunkowo małą cząsteczkę, co zapewnia mu dobrą penetrację, a jednocześnie jest ona większa, niż kwas glikolowy, czy pirogronowy, co daje dużo większą kontrolę nad złuszczaniem, a tym samym nie powoduje ewentualnego podrażnienia. Jest to ważny aspekt dla skór suchych, wrażliwych, dojrzałych, które zazwyczaj są cienkie, reaktywne i mogą źle reagować na zbyt agresywne preparaty. Kwas mlekowy będzie luzował połączenia międzykomórkowe martwego naskórka, ułatwiając jego usuwanie z powierzchni skóry, a co za tym idzie…
- redukuje drobne niedoskonałości,
- wygładza strukturę skóry,
- pobudza procesy odnowy — napięcie skóry, wyrównanie kolorytu i zmniejszenie drobnych zmarszczek.
Kwas mlekowy złuszcza w łagodny i skuteczny sposób, co ważne jest w przypadku skór wrażliwych, suchych, odwodnionych i dojrzałych.
Po jego użyciu nie doświadczysz widocznego złuszczania w postaci płatków skóry, charakterystycznego dla silniejszych preparatów. Działa on miarowo, a już po pierwszych użyciach skóra staje się wyraźnie gładsza. Pozbycie się nadmiaru martwego naskórka pomaga również w absorpcji składników aktywnych i nawilżających. Kiedy usuwasz z powierzchni skóry warstwę hamującą wchłanianie — pielęgnacja od razu zaczyna przynosić lepsze efekty. To nie koniec!
Jakie zalety ma kwas mlekowy?
Kwas mlekowy należy do składników NMF (ang. Natural Moisturising Factor - Naturalny Czynnik Nawilżający), czyli mieszaniny rozpuszczalnych w wodzie substancji nawilżających obecnych w najbardziej powierzchownej, rogowej warstwie naskórka, które odpowiadają za utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia.
Ma silne właściwości wiązania wody w wierzchnich warstwach naskórka, jednocześnie pobudza produkcję ceramidów i glikozaminoglikanów, odbudowując naturalną barierę ochronną skóry oraz zapewnia długotrwałe nawodnienie głębszych warstw naskórka. Poprawa funkcji bariery lipidowej przyczynia się do zatrzymywania wody w skórze — tym samym zapobiega jej utracie, dbając o odpowiednie nawilżenie.
Kwas mlekowy zapewnia nawilżenie, które trwa — nie tylko do momentu zmycia produktu ze skóry. Jest niezastąpionym surowcem w tych sezonach, kiedy skóra narażona jest na ekstremalne temperatury (ogrzewanie lub klimatyzacja). Stosowany zgodnie z zaleceniami, sprawdzi się doskonale u osób, które mają problemy z barierą hydrolipidową.
W nawilżająco-rozświetlającym żelowym peelingu do twarzy z kwasem mlekowym 10%, traneksamowym 2,5% i ektoiną 1% GLASS SKIN POWER PEEL 10% kwasu mlekowego zachowuje silne właściwości nawilżające, natomiast obniżenie pH powoduje delikatne złuszczanie. To połączenie gwarantuje efektywne działanie — jednocześnie usuwa martwe komórki naskórka, dogłębnie nawilża i stymuluje skórę do produkcji glikozaminoglikanów i ceramidów.
Dzięki spektrum działania — delikatnemu złuszczaniu i dogłębnemu nawilżeniu — kwas mlekowy jest istnym pogromcą suchych skórek, z którymi borykają się skóry suche, odwodnione, a często również dojrzałe.
Jednak działanie tego kwasu nie jest zarezerwowane wyłącznie dla tych rodzajów skóry. Cieszyć się nim mogą również skóry mieszane i tłuste, z tendencją do zapychania, czy powstawania drobnych niedoskonałości. Ten alfa-hydroksykwas wykazuje działanie antybakteryjne i poprawia proces rogowacenia skóry — jednocześnie obniżone pH nie sprzyja rozwojowi bakterii przyczyniających się do powstawania wyprysków.
Nie można również pominąć wyjątkowego działania w przypadku skór z oznakami starzenia.
Kwas mlekowy można jednocześnie poznać po spłyceniu powierzchniowych, drobnych zmarszczek oraz bruzd. Co więcej, wpływa na pobudzenie produkcji kolagenu, a co za tym idzie, poprawę elastyczności i jędrności skóry. Doskonale radzi sobie ze zmarszczkami z odwodnienia, które natychmiast wypełnia i napina.
Ze stosowania peelingów na bazie kwasu mlekowego nie będą wykluczone również świeżo upieczone mamy, karmiące piersią oraz te, które dopiero spodziewają się narodzin maluszka. W stężeniu do 10% jest on bezpieczny — jego działanie jest powierzchowne, nie przenika zatem do krwiobiegu, ani mleka matki.
Efekty stosowania nawilżająco-rozświetlającego żelowego peelingu do twarzy z kwasem mlekowym 10%, traneksamowym 2,5% i ektoiną 1% GLASS SKIN POWER PEEL
- NATYCHMIAST: nawilżenie, rozświetlenie, wygładzenie, zdrowo napięta skóra
- 2 TYDZIEŃ: zwiększenie poziomu nawilżenia skóry, redukcja drobnych zaczerwienień
- 4 TYGODNIE: trwale poprawiony poziom nawilżenia, redukcja drobnych zmarszczek, wyrównanie tekstury skóry
Najważniejsze składniki aktywne
Kwas mlekowy 10% — kwas z grupy AHA o małej cząsteczce. Łagodnie złuszcza wierzchnie warstwy martwego naskórka, dzięki czemu skutecznie wygładza strukturę skóry oraz zwiększa skuteczność działania innych preparatów kosmetycznych, ułatwiając im penetrację naskórka. Pobudza produkcję ceramidów i glikozaminoglikanów w skórze, wspierając proces odbudowy naturalnej bariery ochronnej skóry.
Kwas traneksamowy 2,5% — innowacyjny składnik zmniejszający aktywność tyrozynazy biorącej udział w procesie powstawania przebarwień. Efektem jest zdrowo wyglądająca, wypoczęta cera.
Ektoina 1% — multifunkcyjny składnik o działaniu nawilżającym. Skutecznie zwiększa poziom nawilżenia skóry, zmniejsza podrażnienia i zaczerwienia, wspiera procesy przeciwstarzeniowe.
Trehaloza — naturalnie występujący sacharyd, wykazuje właściwości nawilżające i przeciwstarzeniowe.
Pantenol — prowitamina B5, wspiera proces regeneracji naskórka, łagodzi podrażnienia. Działa kojąco i łagodząco na skórę.
Co wyróżnia GLASS SKIN POWER PEEL?
- Połączenie 10% kwasu mlekowego z 2,5% stężeniem kwasu traneksamowego oraz 1% ektoiny.
- Optymalne stężenie kwasu mlekowego pozwala na uzyskanie wysokiego poziomu nawilżenia, a dzięki obniżonemu pH wykazuje działanie złuszczające.
- Dogłębne nawilżenie, które trwa nie tylko do następnego mycia.
- Delikatne złuszczenie czyni go prawdziwym pogromcą suchych skórek.
- Bankietowe rozświetlenie, wyrównanie kolorytu, rozjaśnienie przebarwień, zmniejszenie zaczerwienienia oraz redukcja drobnych niedoskonałości.
Wskazówki ekspertki
Aby zminimalizować potencjalne skutki uboczne, a jednocześnie zmaksymalizować działanie nawilżające kwasu mlekowego, zastosuj się do kilku wskazówek.
- Oczyszczaj skórę dwuetapowo za pomocą olejku do demakijażu z emulgatorem. Czy sprawdzałaś już nasz Olejek do zmywania makijażu i SPF SQUEEZE AN ORANGE na własnej skórze? Skup się na miejscach zanieczyszczonych oraz tych, które są szczególnie trudne do oczyszczenia (płatki i grzbiet nosa, linia włosów, podbródek) — nie chcesz przecież, aby kwas zawarty w produkcie przegrał w starciu z niedomytym makijażem.
- Następnie użyj ulubionego żelu lub emulsji. Skórę dokładnie osusz, np. ręcznikiem papierowym lub odczekaj chwilę, aż z Twojej skóry odparuje wilgoć. Pozostałości wody mogą zaburzyć działanie kwasu.
- Przytrzymaj kwas przez czas wskazany przez producenta na opakowaniu, następnie dokładnie zmyj produkt, zwracając szczególną uwagę na miejsca, które mogą być trudniejsze do oczyszczenia, podobnie jak przy demakijażu.
- Zaaplikuj ulubione produkty nawilżające. Idealną pielęgnacją po peelingu, będą produkty z ceramidami, kwasem hialuronowym lub bogaty, okluzyjny krem. Nie stosuj tego wieczoru produktów zawierających retinoidy lub inne kwasy.
- Pamiętaj o codziennym stosowaniu kremu z filtrem — minimum SPF 30. Kwas jest całoroczny przy zachowaniu ochrony przeciwsłonecznej i może być stosowany także latem.
Redakcja merytoryczna: Zuzanna Panuszewska
Kosmetolożka
Ekspertka ds. pielęgnacji
konsultacje@veolibotanica.pl