Jak zwalczyć zaskórniki?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut.
Czym są zaskórniki?
To zablokowane ujście gruczołów łojowych w skórze (tzw. “pory”), w którym gromadzi się łój (sebum) oraz martwe komórki naskórka.
Możemy podzielić je na dwa podstawowe rodzaje:
- zaskórniki otwarte - tzw. “wągry” są widoczne na skórze jako małe, czarne kropki, zazwyczaj na nosie, czole i brodzie, gdzie gruczoły łojowe są bardziej aktywne. Gdy ujście gruczołu jest otwarte, treść zaskórnika utlenia się i stąd charakterystyczny, ciemny kolor
- zaskórniki zamknięte - to białe lub cieliste kropki, które znajdują się głębiej pod powierzchnią skóry i nie mają otworu, który pozwalałby na kontakt z powietrzem.
Jak powstają zaskórniki?
Na ich powstawanie składa się nadmierna produkcja łoju, a także nieprawidłowy proces rogowacenia, czyli złuszczania się naskórka. Ten proces jest często stymulowany przez zmiany hormonalne, takie jak dojrzewanie, ciąża lub okres wzmożonego stresu.
Poza tym, sami możemy przyczyniać się do tego procesu, nieodpowiednią pielęgnacją:
- Nieprawidłowe złuszczanie skóry - brak złuszczania, bądź stosowanie zbyt wielu środków złuszczających jednocześnie, a także zbyt częste złuszczanie. Kiedy sięgamy po peelingi zbyt często, nasza skóra zaczyna się bronić, wytwarza więcej łoju i martwego naskórka, a co za tym idzie, więcej zaskórników.
- Nieprawidłowe oczyszczanie twarzy - brak oczyszczania dwuetapowego.
- Niezmywanie płynu micelarnego, niepoprawny demakijaż, stosowanie zbyt silnych detergentów.
- Źle dobrane kosmetyki nawilżające, bądź regenerujące - ciężkie i zapychające oleje, bądź brak nawilżania. Tak jak w przypadku nadmiernego złuszczania, jeśli nie nawilżamy odpowiednio skóry, zacznie ona rekompensować to zwiększoną ilością sebum.
Jakie składniki kosmetyczne mogą przyczyniać się do powstawania zaskórników?
Będą to oleje komedogenne (zaskórnikotwórcze, sprzyjające tworzeniu się zaskórników), takie jak: olej kokosowy, olej z kiełków pszenicy, niewskazany jest także olej sojowy.
Przy bardzo dużej skłonności do powstawania zaskórników, warto przyjrzeć się także olejowi migdałowemu, nie należy go jednak z góry przekreślać, jego poziom komedogenności jest stosunkowo niski, jest to kwestia indywidualna. Stopień komedogenności określa się w przypadku czystych olejów, gdy umieszczone zostają w formulacjach kosmetycznych, zyskują na lekkości, a to ryzyko się zmniejsza, w dodatku proces zapychania jest bardzo indywidualny, więc wskazane oleje nie muszą wyrządzić skórze krzywdy.
Oleje, które sprawdzą się skórom, z tą skłonnością, to tzw. oleje schnące, a należy do nich: skwalan, olej konopny, oleje z pestek malin, śliwek, moreli, arbuza oraz olej z ogórecznika.
Czy produkt może “zapchać skórę” po jednym użyciu?
Nie. Proces tworzenia się zaskórników to około 28 dni. Jeśli po takim czasie, od wprowadzenia nowego produktu, widzisz na swojej skórze zwiększoną ilość zaskórników, to warto przyjrzeć się swojej pielęgnacji. Proces ten nie może zajść w 1-2 noce, jednak nie oznacza to, że kosmetyk w 100% służy. Jeśli doszło do niepożądanej reakcji po kilku użyciach, podejrzewać można alergię, bądź działanie aknegenne (wzmagające trądzik), wtedy do czynienia mamy z wysypką, pokrzywką, wykwitami alergicznymi, bądź wypryskami i nasileniem trądziku.
Czy humektanty zapychają?
Składniki nawilżające, na bazie wody, nie są w stanie wytworzyć zaskórnika, proces ten tyczy się wyłącznie składników tłuszczowych. Gliceryna, kwas hialuronowy, czy inne surowce wiążące wodę, nie zapychają. Jeśli pojawiła się u Ciebie niepożądana reakcja i podejrzewasz nawilżacze - warto szerzej przyjrzeć się swojej pielęgnacji.
O TYM MUSISZ PAMIĘTAĆ
Niezastąpionym etapem, przy walce z zaskórnikami, z pewnością jest oczyszczanie dwuetapowe, wybierz olej z emulgatorem, który sprawi, że produkt z łatwością połączy się z wodą, doskonale się z niej zmyje i zminimalizuje ryzyko zapychania. Podczas wieczornego oczyszczania, nałóż olej na suche ręce i delikatnie przemasuj skórę, skupiając się na obszarach z tendencją do zanieczyszczeń. Rozgrzane złogi łoju w zaskórniku będą łatwiejsze do usunięcia. Doskonale w tym celu sprawdzi się SQUEEZE AN ORANGE, który opiera się o lekką mieszankę olejów, skutecznie rozpuści zanieczyszczenia i z łatwością zmyje się ze skóry, bez pozostawiania tłustego filmu. Ten krok konieczny jest nie tylko u osób nakładających makijaż, olejek rozpuszcza sebum, zanieczyszczenia i krem z filtrem.
Jak usunąć zaskórniki otwarte?
Najlepszym składnikiem do walki z zaskórnikami otwartymi jest kwas salicylowy. Ma on powinowactwo do tłuszczy i jako jedyny jest w stanie penetrować zaskórnik, a tym samym miarowo go usuwać. Jest to jednocześnie jeden z niewielu kwasów, które można nakładać na aktywne stany zapalne, więc doskonale sprawdzi się do wyciszenia zmian trądzikowych, można aplikować go również punktowo. Aby uporać się z czarnymi kropkami, wybierz BHA OVERNIGHT TREATMENT, który zawiera aż 1,5% kwasu salicylowego. Doskonale radzi sobie z zaskórnikami otwartymi, a jednocześnie rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe, normalizuje wydzielanie sebum i redukuje niedoskonałości.
Jak pozbyć się zaskórników zamkniętych?
W tym przypadku najlepiej sprawdzą się kwasy z grupy AHA, które miarowo złuszczą skórę i odblokują zatkane ujścia gruczołów łojowych. FOCUS PIGMENTATION ESSENCE zawiera kwasy z grupy AHA, a także niacynamid, który odpowiedzialny jest za regulację wydzielania sebum. Zapewnia dogłębne oczyszczenie, zwężenie porów i wyrównanie kolorytu.
Mieszanki kwasów
Aby działać wielotorowo, możesz wybrać też mieszanki kwasów, zawierające połączenie AHA i BHA, bądź dodatek PHA. Takie połączenie znajdziesz w kultowej masce MATCHA POWER PEEL, natychmiastowo złuszcza, wygładza i rewitalizuje skórę twarzy oraz skutecznie usuwa martwe komórki naskórka, wyrównując koloryt i zmniejszając widoczność porów.
Wyciskanie
To walka z wiatrakami! Wyciskanie niedoskonałości i zaskórników niestety przynosi więcej szkody, niż pożytku. Choć pokusa jest duża, wyciskanie może trwale uszkodzić mieszki włosowe, które wraz z upływem lat będą się coraz bardziej rozszerzały. Jest to jednocześnie błędne koło, jeśli usuniesz zaskórniki mechanicznie, a Twoja pielęgnacja wciąż będzie sprawiała, że powstawanie zaskórników jest wzmożone - wrócisz do punktu wyjścia, a skóra zapcha się od nowa. Zadbaj o skórę od podstaw, a już nie będziesz macerować skóry.
Aby skutecznie walczyć z zaskórnikami, zacznij od podstaw, zacznij od oczyszczania dwuetapowego stosując olej z emulgatorem, odpowiednio nawilżaj skórę, aby nie wytwarzała nadmiernej ilości sebum. Dostosuj grupę kwasów do swojego problemu, następnie wprowadzaj produkt stopniowo, przyzwyczajając się do danej formy złuszczania.
Autorka wpisu: Zuzanna Panuszewska
Kosmetolożka
Ekspertka ds. pielęgnacji
konsultacje@veolibotanica.pl