PREMIERA!: KREM POD OCZY by Sandra Kubicka + Co 2 PRODUKT ZA POŁOWĘ CENY!

Jak wybrać odpowiedni krem z filtrem SPF?

2024-02-20
Jak wybrać odpowiedni krem z filtrem SPF?

Ten tekst przeczytasz w 5 minut.

Czym jest promieniowanie UVA i UVB?

Zarówno promieniowanie UVA, jak i UVB, wytwarzane przez słońce, ma negatywne skutki dla naszej skóry, jednak oba znacząco różnią się od siebie.

UVA (ang. ultraviolet aging) odpowiada za fotostarzenie skóry i jest obecne przez cały rok. Do ziemi dociera aż 95% promieni UVA, z czego 50% przenika do skóry właściwej. Filtr, który przed nim zabezpiecza, powinien mieć oznaczenie ochrony PA lub PPD.

Za sprawą promieniowania UVB zyskujemy opaleniznę, ale powoduje ono również negatywne skutki, jakimi są oparzenia. Ten rodzaj promieniowania jest obecny w Polsce od kwietnia do września. W porównaniu do UVA większość promieniowania UVB nie przebija się przez ozon w atmosferze, a w skórze, choć znaczna ilość pochłaniana jest przez naskórek, dociera także do warstwy właściwej skóry. Mimo tego UVB zaburza pracę melanocytów, tym samym zwiększa ryzyko powstawania plam pigmentacyjnych, takich jak przebarwienia.

Czym jest SPF i przed czym chroni?

Powszechnie znany SPF (ang. sun protection factor) to współczynnik określający czas, w jakim będzie chroniona nasza skóra przed szkodliwymi czynnikami promieniowania słonecznego UVB (ang. ultraviolet burning), odpowiadającego za opaleniznę i poparzenia słoneczne. Wartość SPF pokazuje, ile razy dłużej możemy wystawiać skórę na słońce przed momentem oparzenia w porównaniu ze skórą niechronioną.

Czas działania SPF można wyliczyć poprzez pomnożenie wartości SPF oraz czasu, w którym Twoja skóra rumieni się bez użycia kremu z filtrem np. SPF 10 x 10 min = 100 minut. W praktyce jednak czas działania jest zdecydowanie krótszy ze względu na wysoką potliwość w okresie letnim oraz zbyt małą ilość produktu, który nakładamy na skórę. Według zaleceń powinny być to 2 mg na 2 cm² ciała. W przypadku twarzy jest to ilość około 1,25 ml kremu z filtrem, czyli ¼ łyżeczki od herbaty. Dla ułatwienia, możesz zaaplikować dwie strużki kremu długości palca wskazującego, na samą twarz. Podczas aplikacji kremu z filtrem na ciało, jest to około 5 ml (łyżeczka) na każdą partię, zatem łyżeczka na jedną rękę, łyżeczka na plecy, czy łyżeczka na tułów z przodu. Aby uzyskać pełną ochronę przeciwsłoneczną, deklarowaną przez producenta, na ciało powinno się zaaplikować około 30 ml kremu ochronnego. Pamiętaj, o reaplikacji kremu z filtrem co 2-3 h, szczególnie po kąpieli lub osuszeniu ręcznikiem.

Czym jest PPD?

Wskaźnik PPD (ang. peristent pigment darkening) pokazuje, ile razy mniejsza ilość promieniowania UVA dostaje się do naszej skóry po zastosowaniu produktu. Im większa jest wartość PPD, tym wyższa jest ochrona. W Unii Europejskiej nie ma wymogu umieszczania informacji o tym wskaźniku na produktach, dlatego kosmetyki, które ją zawierają, cieszą się większym zaufaniem co do jakości ochrony przeciwstarzeniowej. W kremach produkowanych poza UE odpowiednikiem PPD jest wskaźnik PA oznaczany plusami.

Porównanie wartości PA i PPD:

  • PA+ = PPD między 2 a 4
  • PA++ = PPD między 4 a 8
  • PA+++ = PPD między 8 a 16
  • PA ++++ = PPD 16 i wzwyż

Światło niebieskie i czerwone - jaki mają wpływ na skórę?

Światło niebieskie, określane również jako HEV (ang. High Energy Visible Light), to światło widzialne o wysokiej energii. Jego naturalnym źródłem są promienie słoneczne, ale także wytwarzane jest przez ekrany telefonów i komputerów oraz żarówki LED. Mamy z nim coraz większą styczność w codzienności, co oddziałuje na nasz wygląd zewnętrzny. Skutki działania tego światła są widoczne po dłuższym czasie. Powoduje ono spadek zawartości kolagenu, a tym samym zmniejsza elastyczność skóry i prowadzi do powstawania zmarszczek. Z czasem cera staje się coraz bardziej przesuszona i szara. Starzenie się na skutek światła niebieskiego nazywane jest potocznie digital aging.

Podobnie negatywny wpływ na kolagen i elastynę ma promieniowanie podczerwone, inaczej IR (infrared radiation), które ociepla cząsteczki wody zawarte w naskórku i tym samym przyspiesza procesy starzenia. Ten rodzaj promieniowania jest szczególnie szkodliwy w przypadku skór naczyniowych oraz trądziku różowatego, gdyż potęguje rumień. Jeśli zmagasz się z problemem rozszerzonych naczynek, zawsze zwracaj uwagę, czy Twój krem ochronny chroni Cię przed IR. W przypadku każdego rodzaju skóry, warto włączyć do swojej pielęgnacji kosmetyki bogate w antyoksydanty, które uchronią Twoja skórę przed IR i HEV.

Aby maksymalnie zabezpieczyć swoją skórę przed wszelkimi promieniami, zwracaj uwagę na wskaźnik PPD oraz pamiętaj o całorocznym stosowania kremu z filtrem. Chroni Cię on nie tylko przed poparzeniami słonecznymi, ale także opóźnia procesy fotostarzenia. Jeśli nie używasz ochrony przeciwsłonecznej na co dzień, włącz ją do swojej pielęgnacji jak najszybciej, by dłużej cieszyć się jędrną skórą bez przebarwień.

Jak wybrać odpowiedni krem z filtrem?

Aby wybrać odpowiedni produkt z filtrem należy najpierw poznać swój fototyp. Osoby z ciemniejszą karnacją mają naturalnie większą ochronę niż osoby blade, w związku tym ich potrzeby co do wysokości filtra SPF są różne, dlatego warto dowiedzieć się jakiej ochrony wymaga twoja skóra, aby dobrać odpowiednią wartość SPF do Twoich potrzeb.

Fototyp skóry określamy w następujący sposób

Fototyp 1-3

Cechuje się dość bladą karnacją i jasnymi włosami, na skórze mogą występować piegi. Osoby z tymi cechami są bardziej narażone na skutki promieniowania słonecznego. Jeśli jesteś posiadaczką któregoś z tych fototypów koniecznie pilnuj, aby regularnie reaplikować krem z wysoką ochroną taką jak SPF 50, a nawet wyższą, w ten sposób unikniesz poparzenia, zaczerwienienia i podrażnienia skóry.

Fototyp 4-6

Osoby z ciemniejsza karnacją i czarnymi bądź ciemnobrązowymi włosami cechują się mniejszą lub prawie znikomą zdolnością do poparzeń. Ich skóra poprzez jej odcień jest naturalnie bardziej chroniona niż u osób bladych. Istnieje małe ryzyko wystąpienia poparzeń, a używanie kremu z najwyższą ochroną nie jest konieczne. Możesz zaaplikować produkt z SPF 30 lub 20. Pamiętaj jednak, że słońce odpowiada nie tylko za opaleniznę, ale również fotostarzenie skóry, stosuj więc ochronę przeciwsłoneczną przez cały rok.

Doskonałą odpowiedzią na wymienione wcześniej potrzeby jest nasz szerokopasmowy lekki krem ochronny przeciw fotostarzeniu BUT FIRST, SUNSCREEN o działaniu nawilżająco-łagodzącym SPF 50+ UVA, UVB, PA++++, HEV/IR. 

Produkt posiada wysokie filtry ochronne, o czym świadczą współczynniki SPF 50+ oraz PPD 28.9, zapewniając szerokie spektrum ochrony zarówno przed promieniowaniem UVA i UVB, jak i przed podczerwienią (IR) oraz światłem niebieskim (HEV) emitowanym przez słońce i monitory. Zawarte w nim takie składniki jak: trehaloza i witamina E znakomicie przeciwdziałają fotostarzeniu skóry. Podobnie jak wyciąg z rdestu ptasiego, który chroni włókna skóry przed globalnymi uszkodzeniami słonecznymi (UV, HEV, IR). Dzięki naturalnemu kompleksowi z bazylii azjatyckiej (tulsi), ostropestu plamistego i zielonej algi produkt doskonale nawilża i łagodzi skórę. Już po 4 tygodniach stosowania aż 95% osób zauważyło widoczną poprawę nawilżenia, a 90% odnotowało gładkość skóry. Świetnie sprawdza się również pod makijażem, nie pozostawiając efektu bielenia, co potwierdza 100% badanych, a 95% probantów deklaruje, że nie pozostawia na skórze tłustej warstwy. Regularnie stosowany wyrównuje koloryt skóry — z czym zgodziło się 90% osób biorących udział w badaniach.

Korzystaj z kremu fotoprotekcyjnego przez cały rok, bez wyjątku, a Twoja skóra odwdzięczy Ci się młodym, zdrowym i pięknym wyglądem. 

Autorka wpisu: Martyna Radke 
Ekspertka ds. pielęgnacji
konsultacje@veolibotanica.pl

tel. +48 782 801 259

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 9622 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-21
Szybka wysyłka, produkty dobrze zabezpieczone.
2024-12-21
Obsługa zamówienia jak zawsze na najwyższym poziomice.
pixel