💥 2+1 SALE: CO TRZECI PRODUKT ZA 1PLN. Tylko do czwartku 💥

Jak ustalić przydatność i trwałość Twoich kosmetyków? Klucz do zdrowej skóry i bezpiecznego użycia

2024-03-20
Jak ustalić przydatność i trwałość Twoich kosmetyków? Klucz do zdrowej skóry i bezpiecznego użycia

Jak często podczas codziennej rutyny pielęgnacyjnej zdarza Ci się zastanawiać nad tym, ile czasu Twoje kosmetyki zachowują ważność i skuteczność? A jeśli już przemknie Ci taka myśl, to czy wiesz, jakie kryteria wziąć pod uwagę, by oszacować ich przydatność? Ustalenie tego jest niezwykle ważne, jeśli chcesz uniknąć niepożądanych reakcji alergicznych i świadomie dbać o bezpieczeństwo swojej skóry.

Co w takim razie trzeba uwzględnić, żeby mieć pewność, że produkty nadają się do użytku? W pierwszej kolejności sprawdź datę ważności i PAO, a następnie — konsystencję, kolor, zapach i warunki przechowywania.

Czym jest tajemniczy skrót PAO?

To Period After Opening i odnosi się do czasu, jaki upływa od momentu otwarcia opakowania produktu do chwili, w którym należy go zużyć. Przestrzeganie tego terminu jest istotne, gdyż po otwarciu kosmetyki narażone są na kontakt z powietrzem, bakteriami oraz innymi czynnikami mogącymi negatywnie wpłynąć na skuteczność wrażliwych składników aktywnych i bezpieczeństwo.

Każdy produkt kosmetyczny, który ma określoną trwałość PAO, powinien zawierać na swoim opakowaniu symbol w postaci otwartego słoiczka z liczbą miesięcy. Na przykład "6M" oznacza, że kosmetyk jest zalecany do zużycia w ciągu 6 miesięcy od otwarcia.

W ofercie Veoli Botanica mamy 4 produkty z oznaczeniem PAO:

Wskazówka: Dobrą praktyką tuż po rozpakowaniu produktu jest zapisywanie na jego dnie — najlepiej markerem wodoodpornym — daty otwarcia. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego zastanawiania się nad terminem przydatności kosmetyku.

Co na opakowaniu oznacza EXP?

Kosmetyki posiadają także oznaczenie EXP (Expiration date), czyli datę ważności produktu, po której może on stracić swoje właściwości. Przykładowo, jeśli na opakowaniu widnieje Exp.: 05/25 oraz PAO: 18M, oznacza to, że kosmetyku nie wolno stosować dłużej niż do końca maja 2025 roku.

Warto zauważyć, że data ważności może być osiągnięta jako pierwsza, np. jeśli produkt ten otworzysz w lutym 2024 roku. Pomimo że PAO wynosi 18 miesięcy, to termin przydatności upływa z końcem maja 2025. Należy zatem zaprzestać stosowania takiego kosmetyku po osiągnięciu terminu daty przydatności.

Inną sytuacją jest osiągnięcie terminu PAO jako pierwszego. Na przykład jeśli otworzysz kosmetyk 11 lutego 2024 roku, a jego PAO wynosi 6M oraz Exp.: 05/25, oznacza to, że możesz używać kosmetyku wyłącznie jeszcze przez 6 miesięcy, do 11 sierpnia 2024 roku, pomimo że termin daty przydatności (Exp.) jeszcze nie upłynął.

Wiele produktów kosmetycznych posiada także konkretną datę ważności, ustaloną przez producenta. Jest to termin, po którym produkt może stracić swoje właściwości. Zazwyczaj znajduje się on na spodzie opakowania lub na zgrzewie tubki i często wprowadza go fraza: „najlepiej zużyć przed”.

Czy można używać kosmetyki po upływie daty ważności?

Korzystanie z produktów po upływie ich daty ważności nie jest zalecane. Chociaż czasem może wydawać się, że przeterminowane kosmetyki nadal wyglądają i pachną bez zarzutu, to nie jest to równoznaczne z faktem, że wciąż są bezpieczne i przydatne dla Twojej skóry.

Składniki zawarte w kosmetykach, takie jak substancje aktywne, konserwanty i emolienty, mają określony czas trwałości. Po upływie daty ważności mogą ulec degradacji, utracie stabilności lub reakcjom chemicznym, co wyklucza bądź osłabia skuteczność działania produktu.

Ryzyko związane z używaniem przeterminowanych kosmetyków jest znacznie większe niż tylko zmiany estetyczne. Takie produkty mogą wywołać również podrażnienia, uczulenia, a nawet infekcje skórne, zwłaszcza jeśli zostały zaatakowane przez bakterie lub grzyby.

Jak dbać o swoje kosmetyki?

Termin ważności to nie wszystko! Liczy się też przechowywanie i użytkowanie produktów. Przestrzegaj kilku prostych zasad:

 • trzymaj kosmetyki z dala od słońca, najlepiej w zamkniętej szafce lub na zacienionej półce
 • zamykaj dokładnie opakowania po każdym użyciu, aby zminimalizować kontakt z powietrzem
 • aplikuj produkty zawsze czystymi dłońmi
 • nie używaj kosmetyków po upływie PAO lub daty ważności
 • regularnie sprawdzaj trwałość swoich produktów kosmetycznych, biorąc pod uwagę ich daty, konsystencję i zapach

Jakim badaniom poddawane są produkty w celu ustalenia ich trwałości?

Zanim produkty trafią na rynek, przechodzą szereg badań, które pozwalają określić ich daty ważności oraz PAO. Badania stabilności fizykochemicznej pokazują, jak na kosmetyki działa m.in. temperatura, wilgotność i światło w określonym czasie. Natomiast w badaniach mikrobiologicznych testowane są pod kątem obecności bakterii, grzybów oraz innych mikroorganizmów. Ich celem jest zapewnienie, że kosmetyki są wolne od zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Dzięki tego typu procedurom zyskujemy pewność, że kosmetyki, używane zgodnie z zaleceniami producenta, są bezpieczne i skuteczne.

Charakterystyczne cechy zepsutego produktu:

 • zmiana zapachu na nieprzyjemny lub bardziej intensywny
 • zmiana konsystencji na grudkowatą, rozwarstwioną lub wodnistą
 • zmiana koloru na inny niż zwykle
 • obecność pleśni lub grzybów
 • jakiekolwiek nieprawidłowości na skórze po zastosowaniu produktu

Jak wykorzystywać kosmetyki z krótką datą?

Czasami zdarza się, że przypomnisz sobie o danym produkcie niedługo przed upłynięciem terminu ważności. W takim wypadku nie bój się używać go w inny sposób niż jego pierwotne zastosowanie. Odżywka do włosów to świetny zamiennik pianki do golenia, a kremami do twarzy możemy nawilżać także inne partie ciała. W ten sposób ratujemy nie tylko kosmetyki, ale także środowisko naturalne.

Piękna skóra to podstawa naszego zdrowia i samopoczucia, dlatego warto zadbać o nią w odpowiedni sposób, zaczynając od właściwej opieki nad naszymi kosmetykami.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 4713 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-22
Przebieg zamówienia przeszedł szybko i sprawnie. Przesylka została na drugi dzień wysłana, szybko dotarła. Produkty odpowiednio zabezpieczone w paczce.
2024-04-22
Szybka realizacja zamówienia jestem mega zadowolona
pixel