Jak pielęgnować skórę w chorobie tarczycy i hashimoto?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut.
Hashimoto to przewlekłe, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Tarczyca, ulegając stopniowej degradacji, zaczyna produkować zmniejszoną ilości hormonów. W następstwie, przysadka próbuje pobudzić ją do pracy, co wiąże się ze zwiększoną produkcją hormonów TSH.
W momencie, gdy nasza tarczyca nie jest jeszcze mocno uszkodzona - przy podwyższonym TSH - motywuje się do produkcji hormonów. Podczas badań krwi, można zauważyć podwyższony poziom TSH, a jednocześnie prawidłowy poziom T3 i T4. Taki stan nazywamy subkliniczną niedoczynnością tarczycy.
Jednak kiedy tarczyca jest już znacznie wyniszczona - to mimo stymulacji ze strony przysadki - nie jest w stanie produkować odpowiedniej ilości hormonów. W wynikach badań obserwujemy wtedy wysokie stężenie TSH i obniżony poziom T3 i T4. Jest to kliniczna niedoczynność tarczycy.
Przy wątpliwościach w odczycie wyników badań krwi, zaleca się zbadanie anty-TPO i anty-TG. Diagnozę przy chorobie Hashimoto stawia endokrynolog na podstawie wyników badań krwi oraz USG tarczycy.
Jak leczyć choroby tarczycy?
Oczywiście zaczynając od gabinetu lekarskiego, gdzie przypisana zostanie odpowiednia dawka leków, jednocześnie, niesamowite znaczenie w tej kwestii ma dieta i styl życia. Olbrzymi wpływ na tę chorobę ma także stres. Ważne zatem, aby zminimalizować jego poziom, a tym samym zmniejszać nieprzyjemne objawy.
Jaka jest skóra osób z zaburzeniami pracy tarczycy?
- Skóra osób chorych jest zazwyczaj znacznie odwodniona, przesuszona, szorstka i chłodna w dotyku. Jest to bezpośredni wynik wpływu hormonów ukrwienie skóry.
- Spowolniony zostaje proces keratynizacji, sprzyjając tym samym zmniejszonej produkcji naturalnych lipidów, a jednocześnie brak naturalnego czynnika nawilżającego, sprawiają, że skóra nie może uzyskać odpowiedniego poziomu nawilżenia.
- Transepidermalna ucieczka wody przez naskórek nasila się, skóra jest odwodniona i sucha.
- Często można zaobserwować nadmierne rogowacenie, szczególnie w okolicy kolan i łokci, które może powodować zmianę odcienia skóry (tzw. objaw brudnych łokci).
- Mogą powstawać przebarwienia, które z czasem stają się trudne do usunięcia.
- Charakterystycznym objawem Hashimoto jest obrzęk, który jest następstwem nadmiernego gromadzenia się glikozaminoglikanów i kwasu hialuronowego w skórze.
- Stale toczący się stan zapalny i zaburzenia rogowacenia naskórka mogą także prowadzić do trądziku.
Skóra dotknięta zaburzeniami pracy tarczycy jest problematyczna, jak zatem radzić sobie z tymi objawami? Pamiętaj, że podstawą do uzyskania zdrowej i pięknej cery, jest ustalenie odpowiedniego planu leczenia. Jeśli ignorujesz objawy, jakie wysyła Ci organizm - nie będziesz w stanie uzyskać optymalnych efektów.
4 objawy skórne chorej tarczycy
ODWODNIENIE
Lekka formuła, bogaty skład, ceramidy, cholesterol, pod krem, bądź zamiast kremu - czyż nie brzmi idealnie? Nawilżenie bez obciążenia uzyskasz dzięki BUILD ME UP. Nie jest on jednak zwykłym tonikiem, a potraktować go możesz jako serum odbudowujące warstwę hydrolipidową. Nie musisz obawiać się o przetłuszczanie, ani powstawanie niedoskonałości, mleczny tonik ceramidowy idealnie wzmocni działanie Twojego ulubionego kremu nawilżającego.
NIEDOSKONAŁOŚCI
Toniki kwasowe, to tak zwane toniki funkcyjne, płyny złuszczające - nie służą nam do codziennej pielęgnacji i tonizacji, a mają za zadanie regulować proces rogowacenia.
Dzięki TRIPLE ACID DERMOSOLUTION możesz działać wielokierunkowo.
To połączenie 3 rodzajów kwasów:
- Kwasy PHA - mają największe cząsteczki, przez co nie podrażniają, wręcz nawilżają i mogą ograniczyć rumień.
- AHA - małe cząsteczki, wspierają złuszczanie, najlepiej działają na zaskórniki zamknięte, świetnie sprawdzają się do odświeżenia poszarzałej skóry po zimie.
- BHA - to jeden z niewielu kwasów, które można nakładać na aktywne wykwity, a jednocześnie, ma on powinowactwo do tłuszczu, dzięki czemu łączy się z łojem w zaskórniku i go miarowo usuwa. Najlepiej sprawdza się na zaskórniki otwarte i aktywne wypryski
Stosowanie:
Wieczorem, umyj twarz i odczekaj 2-5 minut. Nałóż tonik, za pomocą płatków REMOVE & reLOVE, bądź bezpośrednio dłońmi. Aby zintensyfikować normalizujące działanie kwasu, odczekaj 10-15 minut zanim nałożysz krem nawilżający. Ten sposób pozwala na prawidłowe działanie kwasów, a krem nawilżający nie dopuszcza do podrażnienia i przesuszenia.
Pierwsze 3 tygodnie stosuj tonik 2-3x w tygodniu, po tym czasie możesz zdecydować, czy przyda Ci się więcej złuszczenia. Optymalne stosowanie to 3-5x w tyg.
Szerokie spektrum działania -redukuje niedoskonałości, odświeża, rozświetla, oczyszcza. Złuszczania potrzebuje każda skóra!
Jeśli zmagasz się z objawem brudnych kolan i łokci, nałóż tonik kwasowy również na ciało, kilka razy w tygodniu, po wieczornym prysznicu.
POSZARZAŁA CERA I PRZEBARWIENIA
Poza kwasami, Twoim sojusznikiem będzie witamina C. Nie zawsze najlepszym wyborem będzie czysty kwas askorbinowy, jego obniżone pH może podrażniać wrażliwe skóry, a te ze skłonnością do trądziku, mogą doświadczyć wysypu niedoskonałości, szczególnie w pierwszych 3 tygodniach stosowania.
GOOD TO C YOU - opiera się o dwie, aktualnie najbardziej stabilne i efektywne formy witaminy C, które jednocześnie są najlepiej tolerowane przez skórę.
Etylowany kwas askorbinowy i tetraizopalmitynian askorbylu nie powodują podrażnienia, wysypów, są stabilne i bardziej przewidywalne. Działają na rumień, przebarwienia pigmentacyjne, a etylowany kwas askorbinowy również na przebarwienia potrądzikowe (które fizycznie nie są przebarwieniem, nie zawierają pigmentu).
Dodatkowo - witamina C stymuluje syntezę kolagenu, więc wspomaga anti-aging. A jako antyoksydant, wzmacnia działanie filtrów przeciwsłonecznych.
OPUCHLIZNA I CIENIE POD OCZAMI
Jeżeli masz Hashimoto, a nie poznałaś jeszcze 20 SECONDS MAGIC EYE TREATMENT GLAM - najwyższa pora to zmienić! To rozświetlająco – liftingująco – naprawcze, serum pod oczy i na powieki z kofeiną, peptydami, kwasem hialuronowym, a także kompleksem Beautifeye. Poza dogłębnym i długofalowym działaniem, które unosi powiekę i zmniejsza obrzęk, zawarte w serum mikropigmenty sprawiają, że już w momencie aplikacji, cienie są mniej widoczne, a oko rozświetlone.
Autorka wpisu: Zuzanna Panuszewska
Kosmetolożka
Ekspertka ds. pielęgnacji
konsultacje@veolibotanica.pl