Dlaczego po ciąży wypadają włosy?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Przyczyny wypadania włosów po porodzie
Wypadanie włosów w okresie poprenatalnym, zwane również łysieniem telogenowym, to zjawisko, które dotyka znaczną liczbę osób. W trakcie 9 miesięcy, kiedy w organizmie rozwija się nowe życie, kobieta doświadcza znacznego wzrostu poziomu hormonów, takich jak progesteron i estrogen.
Ten ostatni, zwany potocznie hormonem piękna, sprawia, że włosy stają się grubsze, mocniejsze i lśniące. Niestety po porodzie, gdy jego poziom gwałtownie spada, włosy przechodzą w fazę spoczynku, a następnie wypadają. Dla niektórych jest to przejściowy problemem, a u innych może utrzymywać się dłużej i wymagać specjalistycznej opieki.
Jak zadbać o włosy po ciąży?
By powstrzymać wypadaniem włosów w okresie poprenatalnym, warto skupić się nie tylko na wzmocnieniu tych, które już są, ale przede wszystkim stymulować i pobudzać do wzrostu nowe. Oto kilka wskazówek, jak pomóc swoim włosom odzyskać witalność.
Wcierki
Jednym z bardzo skutecznych środków są wcierki do skóry głowy np. stymulująco — wzmacniająca GROW ME FASTER z 3% Baicapil™ i 2% Sangmodanem. Dzięki zawartym składnikom aktywnym świetnie mobilizuje włosy do wzrostu, wzmacnia cebulki i zmniejsz ich wypadanie. Rekomendowana jest do codziennego stosowania, bo dzięki swojej wodnej formule nie obciąża włosów.
Warto również rozważyć kosmetyki, które zadbają o równowagę pH skóry głowy. Jest ono często rozregulowane przez zmiany hormonalne, co przejawia się albo nadprodukcją sebum, albo przesuszeniem skalpu i w konsekwencji prowadzi do osłabienia kondycji skóry głowy i włosów. Wodna wcierka HAIR THE BALANCE skutecznie złagodzi wspomniane objawy oraz zadziała normalizująco na skalp. To zasługa zawartych w niej naturalnych postbiotyków — ProRenew Complex CLR™ 3,0% oraz kompleksu roślinnych ekstraktów Polyplant Hair 3,0%.
Z kolei dla wielbicielek olejowych produktów dobrym wyborem będzie wcierka HAIRLY EVER AFTER. Dzięki m.in. olejkowi Sapote i ekstraktowi z nasion selera zwiększy gęstość włosów i wyreguluje gospodarkę hydrolipidową.
Peeling
Regularne stosowanie peelingu nie tylko dokładnie oczyszcza skórę głowy, zmniejsza nadmierne wydzielanie sebum i odblokowuje mieszki włosowe, ale też idealnie przygotowuje skórę do przyjęcia składników aktywnych z wcierki. W tej roli idealnie sprawdzi się nawilżająco - złuszczający peeling FEEL THE PEEL z 3,2% kompleksem kwasów AHA/BHA i 1% sokiem z aloesu. Jest całkowicie bezpieczny do stosowania w trakcie ciąży, jak i podczas karmienia piersią.
Masaż
Każda młoda mama potrzebuje chwili relaksu i warto tutaj pomyśleć o masażu skalpu. Nie tylko przyniesie odrobinę przyjemności, ale także pobudzi krążenie krwi, a tym samym przyspieszy wzrost włosów. Sprawi też, że aplikacja wcierki stanie się bardziej efektywna, dostarczając mieszkom włosowym niezbędnych składników odżywczych.
Pielęgnacja
Warto zwrócić uwagę na skład używanych kosmetyków do pielęgnacji włosów. Unikaj produktów zawierających agresywne substancje chemiczne, które mogą dodatkowo obciążać włosy i skórę głowy. Zamiast tego wybieraj delikatne kosmetyki o dobrym składzie!
Dieta
Postaw na zdrową dietę, bogatą w witaminy i minerały. Wybieraj składniki wysokobiałkowe i węglowodany z produktów pełnoziarnistych. Dla pięknych włosów ważne są owoce, warzywa, strączki, orzechy, kasze i ryby morskie. Koniecznie włącz do jadłospisu żywność, która jest źródłem wapnia, żelaza, magnezu, cynku i witamin z grupy B.
Cierpliwość
Pamiętaj, że regeneracja i odnowa włosów jest długotrwałym procesem i na jej efekty trzeba poczekać parę tygodni, a nawet miesięcy. Daj swojemu organizmowi czas na powrót do równowagi hormonalnej, a kosmetykom regularnie stosowanym — pozwól działać. Jednocześnie postaraj się zadbać o swój dobrostan psychiczny. Odpoczynek i redukcja stresu mają pozytywny wpływ na kondycję włosów.
Wypadanie włosów po ciąży to jedno z wielu wyzwań, z jakimi mierzą się młode mamy. Dbanie o dietę i wypoczynek oraz stosowanie odpowiednich produktów może skutecznie pomóc w wyeliminowaniu tego problemu. Nie zapominaj jednak, że każdy organizm jest inny, dlatego warto skontaktować się ze specjalistą, jeśli nic się nie zmienia przez dłuższy czas stosowania powyższy zaleceń. Może okazać się, że konieczna jest pogłębiona diagnostyka, by Twoim włosom przywrócić witalność.
Autorka wpisu: Katarzyna Leoniak
Kosmetolożka
Ekspertka ds. pielęgnacji
konsultacje@veolibotanica.pl
tel. +48 782 200 653