💥 2+1 SALE: CO TRZECI PRODUKT ZA 1PLN. Tylko do jutra 💥

Co daje peeling skóry głowy? Korzyści, efekty regularnego peelingu skalpu.

2023-11-14
Co daje peeling skóry głowy? Korzyści, efekty regularnego peelingu skalpu.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Pewnie każdy z nas zna ten moment, gdy po umyciu włosów, chwilę później skóra głowy wydaje się być nieświeża. Dlaczego to się dzieje?

Przetłuszczanie skóry głowy to nic innego jak nadprodukcja sebum, czyli naturalnych tłuszczów skóry. To zjawisko może mieć różne przyczyny, zarówno wewnętrzne, związane z kondycją organizmu, jak i zewnętrzne.

Czynniki wewnętrzne powodujące przetłuszczanie się skóry głowy

 1. Dziedziczność. Jeśli ktoś w rodzinie borykał się z problemem nadmiernego przetłuszczania skóry głowy, istnieje większe ryzyko, że i Ty odziedziczysz tę skłonność. To tylko jeden z aspektów, który może wpływać na kondycję naszej skóry głowy.
 2. Hormony. Odgrywają kluczową rolę w regulacji produkcji sebum, a stres może zakłócać ten delikatny balans hormonalny, prowadząc do nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy.

Czynniki zewnętrzne powodujące przetłuszczanie się skóry głowy

 1. Nadmiar tłuszczów nasyconych i niezdrowych posiłków.
 2. Stosowanie produktów do pielęgnacji włosów zawierających silne substancje myjące lub obciążające włosy może przyczynić się do problemów. Również źle dobrane produkty do pielęgnacji skóry głowy mogą sprawić, że skóra będzie reagować nadmierną produkcją sebum. Dlatego wybierając kosmetyki, zawsze warto zwrócić uwagę na ich skład i dostosować je do indywidualnych potrzeb włosów i skóry głowy.

Co to jest peeling skóry głowy?

Peeling skóry głowy to nic innego jak rytuał oczyszczania, który usuwa wszelkie zanieczyszczenia, nadmiar sebum oraz pozostałości po produktach do pielęgnacji czy stylizacji włosów. To jak detoks dla skóry głowy, który nie tylko utrzymuje jej zdrową kondycję, ale także poprawia teksturę, stymuluje wzrost włosów i działa jak tarcza przeciwko problemom skórnym, takim jak uciążliwy łupież, łuszczyca, nadmierny łojotok czy dokuczliwy świąd.

Istnieje kilka rodzajów peelingów skóry głowy: 

 1. Peeling mechaniczny. W tym przypadku używa się specjalnych produktów z delikatnymi drobinkami, na przykład glinki czy scruby cukrowe. Działanie polega na delikatnym masażu skóry, usuwając martwy naskórek i oczyszczając pory. Warto jednak unikać peelingów cukrowych, zwłaszcza przy skórach głowy podatnych na problemy, ponieważ mogą sprzyjać rozwojowi drożdżaków i nasilać problemy grzybicze. Nadmierne pocieranie również nie jest zalecane w kontekście stymulacji wzrostu włosów, ponieważ może uszkadzać łodygę włosa.
 2. Peeling chemiczny, korzystający z niskich stężeń kwasów. Jest to skuteczny sposób na usunięcie martwego naskórka i regulację poziomu przetłuszczania. I co ważne, taki peeling nie stanowi problemu nawet dla skóry suchej.
 3. Peeling enzymatyczny, oparty na enzymach jak bromelaina czy papaina. To rozpuszcza martwe komórki naskórka w sposób bardziej łagodny, co sprawia, że jest doskonałą opcją dla osób o wrażliwej skórze.

Jakie są korzyści stosowania peelingu do skóry głowy?

W równym stopniu, co w przypadku innych obszarów skóry, również na skórze głowy gromadzą się martwe komórki naskórka. Regularny peeling efektywnie eliminuje te komórki, skutecznie przeciwdziałając ich nadmiernemu nagromadzeniu się oraz zapychaniu mieszków włosowych.

Zabiegi złuszczające skórę głowy są kluczowe dla utrzymania jej oczyszczenia i zdrowego stanu. Usuwają one nadmiar sebum, pozostałości po produktach do pielęgnacji włosów oraz inne zanieczyszczenia, skutecznie zapobiegając potencjalnym problemom dermatologicznym.
Peeling trychologiczny stymuluje mikrokrążenie krwi, co z kolei sprzyja zwiększeniu dostarczania składników odżywczych do mieszków włosowych. Ten proces może skutkować przyspieszeniem wzrostu włosów.
W przypadku problemów z łupieżem, peeling skóry głowy może odgrywać istotną rolę w procesie regresji tego schorzenia. Usuwa on martwe komórki skóry, jednocześnie przeciwdziałając nadmiernej keratynizacji naskórka, będącej jednym z czynników sprzyjających powstawaniu łupieżu.
Swędzenie skóry głowy, będące uciążliwym dolegliwością, może wynikać z zanieczyszczeń i podrażnień. Systematyczne stosowanie peelingu skóry głowy wspomaga utrzymanie optymalnego stanu higieny skóry, redukując tym samym podrażnienia.
Peeling skóry głowy przyczynia się również do poprawy absorpcji preparatów przeciwłupieżowych, stymulujących wzrost włosów, kontrolujących wydzielanie sebum oraz łagodzących objawy AZS. Usuwanie martwych komórek naskórka skutecznie eliminuje barierę, umożliwiając składnikom aktywnym swobodne przenikanie.
Dodatkowo, zastosowanie peelingu przyczynia się do zwiększenia objętości włosów poprzez eliminację nagromadzonych zanieczyszczeń i sebum. Skutkiem tego jest natychmiastowe uniesienie włosów i zwiększenie ich objętości, co dodatkowo podkreśla świeżość fryzury.

Skutki nieregularnego peelingowania skóry głowy

Zaniedbywanie regularnego peelingowania skóry głowy, czyli procesu usuwania martwych komórek naskórka, może skutkować różnorodnymi niekorzystnymi konsekwencjami. Oto niektóre z potencjalnych problemów:

 • Łupież: Niedostateczne złuszczanie skóry głowy może prowadzić do nagromadzenia martwych komórek naskórka, zwiększając ryzyko wystąpienia łupieżu. Charakteryzuje się on obecnością białych płatków lub łusek na skórze głowy, towarzyszącym swędzeniem i nieestetycznym wyglądem włosów.
 • Suchość: Brak regularnego złuszczania skóry głowy sprzyja gromadzeniu się zanieczyszczeń i produktów do pielęgnacji włosów, utrudniając prawidłowe dotlenienie komórek, co może prowadzić do suchości skóry.
 • Stany zapalne: Niekontrolowany wzrost martwych komórek naskórka wokół mieszków włosowych może prowadzić do zatkania porów, tworząc podłoże dla stanów zapalnych i zwiększając ryzyko powstawania ropnych zmian.
 • Przerost flory bakteryjnej i grzybiczej: Martwe komórki naskórka stanowią pożywkę dla bakterii i grzybów, co sprzyja ich rozwojowi na skórze głowy. To z kolei zwiększa ryzyko infekcji skórnych.
 • Wypadanie włosów: Niekontrolowany stan skóry głowy, wynikający z braku regularnego złuszczania, może wpływać negatywnie na ogólny stan włosów, prowadząc do ich osłabienia i wypadania.

Zapewnienie regularnego peelingowania skóry głowy jest zatem kluczowe dla utrzymania jej zdrowia, prewencji różnych schorzeń skórnych oraz zachowania integralności włosów.

Kiedy powinnaś wykonać peeling skalpu? 

Problemy z łupieżem

Jeśli borykasz się z problemem łupieżu, regularny peeling skóry głowy może skutecznie kontrolować tę dolegliwość. Rekomenduje się przeprowadzanie peelingu dwa razy w tygodniu, co eliminuje martwe komórki naskórka oraz reguluje produkcję sebum.


Intensywne zabiegi pielęgnacyjne

Przed zastosowaniem intensywnych zabiegów, takich jak kuracje przeciwłupieżowe czy odżywianie włosów, warto poddać skórę głowy peelingu. Usunięcie martwych komórek skóry sprzyja lepszej absorpcji tych produktów, potęgując ich skuteczność.

Zmienne warunki pogodowe:

W zależności od zmieniających się warunków atmosferycznych, skóra głowy może wymagać dostosowanej pielęgnacji. Peeling skóry głowy może być szczególnie korzystny w okresach, gdy skóra staje się bardziej podatna na problemy, takie jak przesuszenie czy nadmierna produkcja sebum.

Zaczopowane mieszki włosowe

Problemy z zaczopowaniem mieszków włosowych, które mogą prowadzić do stanów zapalnych, można skutecznie redukować poprzez regularne przeprowadzanie peelingu. Ten proces pomaga odblokować mieszki włosowe i minimalizować stany zapalne.

Przygotowania do ważnej okazji

Przemyślane wykonanie peelingu skóry głowy przed ważną okazją może nadać włosom objętość i przygotować je do stylizacji, podkreślając świeżość fryzury.

Domowy peeling skóry głowy - TAK czy NIE? 

Choć domowe peelingi często opierają się na mechanicznym złuszczaniu naskórka, ich skuteczność ogranicza się do powierzchniowej warstwy skóry. Szczególnie dla skóry wrażliwej z problemami zapalnymi, samodzielne przeprowadzanie peelingu może prowadzić do niepożądanych podrażnień.
Peeling domowy nie jest w stanie skutecznie rozwiązać problemów skórnych głębiej, jak to robi peeling trychologiczny. W przypadku poważniejszych schorzeń, takich jak łupież czy atopowe zapalenie skóry, zaleca się konsultację z trychologiem dla profesjonalnej oceny i leczenia.
Podsumowując, choć domowy peeling może być stosowany umiarkowanie z odpowiednimi składnikami, w przypadku poważniejszych problemów zawsze warto skonsultować się z ekspertem, który pomoże dobrać właściwą metodę i produkty do pielęgnacji skóry głowy.

Jak wykonać peeling skóry głowy?

Peeling trychologiczny należy nałożyć przed umyciem włosów. Zgodnie z zaleceniami producenta, może być stosowany zarówno na suche jaki i wilgotne włosy. Po nałożeniu peelingu na skórę głowy należy przeprowadzić delikatny masaż opuszkami palców.
Następnie, skórę głowy dwukrotnie myje się szamponem dostosowanym do jej potrzeb, starannie usuwając wszelkie pozostałości po peelingu.
Zapewnienie profesjonalnego peelingu skóry głowy jest kluczowe dla utrzymania jej zdrowego stanu oraz efektywnego rozwiązania różnych problemów skórnych.

 

Autorka wpisu: Julia Radziwonka 
Ekspertka ds. pielęgnacji
konsultacje@veolibotanica.pl

tel. +48 782 200 653

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 4729 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-23
szybka wysyłka, produkt dobrze zapakowany
2024-04-23
Wszystko super, gwiazdkę odejmuję za brak próbek.
pixel