5 zasad zdrowej relacji z retinoidami

2023-09-21
5 zasad zdrowej relacji z retinoidami

Ten tekst przeczytasz w 10 minut.

Retinoidy stymulują skórę do szybszej odnowy - powodują złuszczanie, co pobudza skórę do tworzenia nowych komórek. Skraca to czas wymiany naskórka, który normalnie u osoby młodej trwa około 28 dni, lecz znacznie spowalnia z wiekiem. Ponadto, stymulują produkcję włókien kolagenowych i elastynowych w skórze właściwej, rozjaśniają przebarwienia i regulują pracę gruczołów łojowych.

Jeden z retinoidów - retinal, znany również jako retinaldehyd, jest formą pośrednią między retinolem a kwasem retinowym. Retinal potrzebuje tylko 1 przemiany w skórze do kwasu retinowego - co oznacza szybsze działanie i mniejsze
podrażnienie w porównaniu z innymi retinoidami. Jest niezwykle skuteczny jako składnik o działaniu przeciwstarzeniowym i rozjaśniającym, ale także świetnie sprawdzi się w kuracji przeciwtrądzikowej. Retinal jest idealną alternatywą dla osób, których skóra źle reaguje na retinol. Ponadto, działania niepożądane podczas budowania tolerancji, występują rzadziej, dlatego polecany jest dla osób ze skórą wrażliwą, a także w przypadku trądziku różowatego.

Mimo, iż ryzyko podrażnienia jest mniejsze, ze względu na jego niezwykłą siłę działania należy odpowiednio przygotować skórę. Aby móc cieszyć się zjawiskowymi rezultatami należy trzymać się również kilku istotnych wskazówek, które odnoszą się do stosowania retinoidów.

ZASADA 1 - PRZYGOTOWANIE SKÓRY - ZADBAJ O BARIERĘ HYDROLIPIDOWĄ

Odpowiednie podejście do BHL jest fundamentem pielęgnacji, zwłaszcza, gdy zamierzamy wprowadzić do niej aktywne składniki, w tym retinoidy.

Bariera hydrolipidowa (w skrócie BHL), określana także mianem warstwy lub płaszcza hydrolipidowego składa się głównie z wody i tłuszczu, a jej główną funkcją jest ochrona przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych oraz TEWL (transepidermalną utratą wody z naskórka). Jeżeli pozostaje nienaruszona gwarantuje skórze odpowiednie nawilżenie, chroni ją przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, zmniejsza wrażliwość na promieniowanie UV i niweluje wolne rodniki odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek, a także przyczyniające się do powstawania zmian zapalnych.

Często spotykamy też określenie “zaburzona bariera hydrolipidowa”, oznacza to, że równowaga naszej skóry została zachwiana i przestaje poprawnie funkcjonować. Przejawia się to m. in.

 • podrażnieniem i zaczerwienieniem
 • wzmożoną wrażliwością i reaktywnością skóry
 • nieprzyjemnym uczuciem ściągnięcia
 • odwodnieniem i jednocześnie nadprodukcją sebum

Jeżeli zauważasz u siebie wymienione wyżej objawy, wprowadź do swojej pielęgnacji produkty wzmacniające i regenerujące, najlepiej wzbogacone o ceramidy oraz na pewien czas zrezygnuj ze składników złuszczających. Gdy zauważysz wyciszenie skóry, możliwe będzie wprowadzenie składników, które działają przeciwzmarszczkowo, rozjaśniająco lub złuszczająco, w tym retinalu.

ZASADA 2 - PROCES RETYNIZACJI - OKRES BUDOWANIA TOLERANCJI

Ze względu na działanie mikrozłuszczające retinalu nasza skóra musi się do niego przyzwyczaić. Produkt wprowadzamy stopniowo i trzymamy się kilku zasad. Chociaż przynosi on rewelacyjne efekty, na początku kuracji mogą wystąpić skutki uboczne. Jest to normalna reakcja skóry, którą trzeba przeczekać i nie należy się nią zniechęcić. Średni okres retynizacji to od 6 do 12 tygodni.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas budowania tolerancji na retinoidy?

 • zaczerwienienie i podrażnienie skóry
 • pieczenie i swędzenie
 • łuszczenie się naskórka
 • suchość skóry

Stosowanie retinalu rozpoczynamy od wprowadzania go stopniowo do pielęgnacji, zarówno gdy przeprowadzamy kurację po raz pierwszy, jak i wznawiając ją po dłuższej przerwie. Przez pierwsze 2 tygodnie stosujemy go jedynie raz na 4-5 dni. W tym czasie bacznie obserwujemy skórę. Jeśli w dniu kolejnej planowanej aplikacji retinalu zauważasz zaognienie cery, w tym zaczerwienienie i pieczenie, należy zrezygnować z aplikacji do czasu, aż skóra się uspokoi. Jeśli jednak z każdym kolejnym zastosowaniem zauważasz wyraźne przyzwyczajenie się skóry do działania składnika, po każdych skończonych 2 tygodniach kuracji możesz zmniejszyć odstęp pomiędzy aplikacjami o 1 dzień, maksymalnie do 4-5 razy w tygodniu. Należy mieć również na uwadze, że nie każda z Was dojdzie do takiego etapu i nie jest to koniecznością. Istotne jest jednak, aby dążyć do możliwości długofalowego stosowania retinalu bez skutków ubocznych, nawet jeśli oznacza to tylko 1-3 razy w tygodniu.

Uwaga! Jeżeli po pierwszej aplikacji retinalu nie widzisz żadnych skutków ubocznych możliwe jest, że nie pojawią się one w ogóle lub pojawią się z opóźnieniem. Skutki uboczne podczas retynizacji mogą pojawić się nawet do 72 godzin po nałożeniu produktu, dlatego w okresie początkowym należy przestrzegać odstępu 4-5 dni pomiędzy aplikacjami.

ZASADA 3 - PRAWIDŁOWA APLIKACJA RETINALU

Po pierwsze, retinal nakładamy na twarz maksymalnie raz dziennie, zawsze podczas wieczornej pielęgnacji. Po demakijażu i oczyszczeniu skóry należy ją osuszyć - delikatnie odcisnąć nadmiar wody ręcznikiem papierowym lub ręcznikiem przeznaczonym do twarzy. Okolice oczu oraz ust warto zabezpieczyć, ponieważ skóra w tych obszarach jest cieńsza i podatna na przesuszanie. Pod oczy i na powieki warto zaaplikować ulubiony krem lub serum, natomiast na usta należy nałożyć pomadkę lub krem.
Przechodząc do samej aplikacji, nie przesadzamy z ilością nałożonego produktu. W przypadku retinoidów mniej znaczy lepiej. Ich skuteczne działanie osiągniemy już niewielką ilością produktu - w przypadku naszego kremu, jak i pozostałych produktów emulsyjnych przyjmuje się ilość produktu wielkości ziarenka grochu (1 pompka POWER OF RETINAL).

W trakcie pierwszych dwóch tygodni budowania tolerancji warto stosować retinal samodzielnie tylko na oczyszczoną i osuszoną twarz, aby reakcja skóry pozostała niezakłócona innymi produktami. Jednak już po upływie ok. 30-40 min po aplikacji retinalu warto zastosować krem odżywczy, np. regenerujący krem CERAMIDE SKIN BARRIER lub ochronny krem REPAIR BY NIGHT. Taki sposób nakładania produktów określany jest metodą klasyczną nakładania reinalu i pozwala na ukojenie cery, a także pozytywnie wpływa na procesy regeneracyjne skóry.

W przypadku cery wrażliwej, która również chciałaby cieszyć się cudownymi efektami stosowania POWER OF RETINAL polecamy zastosowanie metody kanapkowej. Polega ona na zastosowaniu trzech warstw produktów, zarówno przed jak i po produkcie z retinalem.

 1. Oczyść skórę twarzy (najlepiej dwuetapowo) i na lekko wilgotną skórę nałóż lekki krem lub serum, np Serum nawilżające z kwasem hialuronowym FOCUS HYDRATION GEL.
 2. Poczekaj około 5-10 minut aż kosmetyk się wchłonie.
 3. Nałóż niewielką ilość aktywnego kremu z retinalem POWER OF RETINAL i rozprowadź po całej twarzy, omijając okolicę oczu i ust.
 4. Odczekaj 30-40 minut.
 5. Nałóż produkt o właściwościach regenerujących i nawilżających, np. regenerujący krem CERAMIDE SKIN BARRIER lub ochronny krem REPAIR BY NIGHT

W przypadku skóry ultrawrażliwej krem z retinalem można potraktować jako produkt zmywalny. Po 30-40 minutach od nałożenia dokładnie zmywamy go ze skóry i nakładamy krem na noc.

ZASADA 4 - KTO NIE POWINIEN STOSOWAĆ RETINALU I JAKICH POŁĄCZEŃ NALEŻY UNIKAĆ

Retinoidy są bezwzględnie zakazane w ciąży. Natomiast według strony https://e-lactancia.org retinal jest bezpieczny i można go stosować podczas karmienia piersią. Jednak ze względu na wahania hormonalne występujące u kobiet ciężarnych, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak może zareagować skóra. Dlatego rekomendujemy konsultację z lekarzem, który określi czy można wprowadzić retinal do pielęgnacji. Do przeciwwskazań kuracji retinoidami należą również zakażenia czy rany skóry. Dodatkowo, jeśli jesteś pod opieką lekarza lub dermatologa, w tym w szczególności przy stosowaniu innych retinoidów, miejscowo lub doustnie, zalecamy konsultację przed wprowadzeniem retinoidów do pielęgnacji.


Pora przejść do pielęgnacyjnych połączeń - które ze składników powinny pozostać w pielęgnacji, a które należy odstawić na korzyść działania retinalu? Oto pary, o które najczęściej pojawiają się pytania:

RETINAL I WITAMINA C

To dwa cudowne składniki, które tworzą przeciwstarzeniowy duet, pod warunkiem, że wiemy jaka forma witaminy C znajduje się w produkcie. Do zalecanych połączeń należy Etylowana witamina C (3-O-Ethyl Ascorbic Acid) oraz Tetraizopalmitynian askorbylu (Ascorbyl tetraisopalmitate). Jakiej formy należy unikać? Kwasu askorbinowego (Ascorbic Acid) - ze względu na potrzebę niskiego pH produktu oraz możliwe podrażnienie skóry.

Jak je łączyć? Sugerujemy stosowanie ich wymiennie - produkt z witaminą C, np. GOOD TO C YOU rano - dodatkowo wzmocni działanie kremu z SPF, natomiast krem z retinalem w wybrane wieczory. Takie warunki stosowania produktów zagwarantują nam zauważalne efekty, bez ryzyka podrażnienia.

RETINAL I KWASY

Kolejna doskonała kombinacja anti-aging, przeznaczona jednak tylko dla zaawansowanych. Jeżeli chciałabyś je łączyć należy przestrzegać dwóch zasad: po pierwsze nigdy nie stosuj produktów z kwasami i retinalem w jednej pielęgnacji, po drugie wprowadzenie kwasów jest możliwe tylko, gdy całkowicie zbudujesz tolerancję na retinal. Natomiast, jeżeli kwasy są obecne w Twojej pielęgnacji, a chciałabyś, aby retinal również się w niej znalazł, warto ograniczyć stosowanie produktu z kwasami do jednorazowej aplikacji w tygodniu.

RETINAL I SŁOŃCE

Temu połączeniu mówimy kategoryczne nie! Retinoidy w początkowym stadium uwrażliwiają skórę nie tylko na działanie kosmetyków, ale też czynników zewnętrznych, w tym na słońce. Z tego względu retinal stosujemy tylko w pielęgnacji wieczornej, natomiast codziennie rano aplikujemy wysokie filtry przeciwsłoneczne, najlepiej SPF 50+ i reaplikujemy je w ciągu dnia. Aby ograniczyć ryzyko niepożądanych skutków promieniowania, w trakcie kuracji retinoidami zalecamy unikania ekspozycji na słońce, a rozpoczęcie kuracji warto rozpocząć w okolicach września, a zakończyć ją w okolicach marca-kwietnia, w zależności od natężenia słońca.

Całoroczne stosowanie retinalu jest dopuszczalne przy całkowicie zbudowanej tolerancji. Jeżeli zdecydujesz się na przedłużenie kuracji na okres wiosenno-letni pamiętaj, aby unikać ekspozycji na słońce oraz stosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną SPF 50+. Jeżeli natomiast planujesz wakacje w miejscu, gdzie natężenie słoneczne jest wyższe, należy odstawić retinal całkowicie już ok. 4 tygodnie przed planowanym wyjazdem.

ZASADA 5 - CZAS DZIAŁA NA TWOJĄ KORZYŚĆ

Często zastanawiacie się, wprowadzając do pielęgnacji POWER OF RETINAL, po jakim czasie efekty stosowania będą widoczne. Ma na to wpływ kilka czynników, m.in. częstotliwość stosowania oraz cechy osobnicze każdego organizmu. Chociaż aktywność retinalu w skórze już po kilku dniach została udowodniona naukowo, np. w zakresie hamowania degradacji włókien kolagenowych, to na efekty widoczne gołym okiem należy poczekać kilka tygodni.

Redukcję przebarwień i niedoskonałości, a także poprawę wyglądu cery możesz zauważyć już po 4 tygodniach stosowania, natomiast efekty w postaci redukcji drobnych linii zmarszczek oraz zdecydowanej poprawy nawilżenia należy poczekać nieco dłużej - ok. 12 tygodni stosowania. Po ok. 24 tygodniach (6 miesiącach) kuracji zauważysz już widoczne wygładzenie struktury skóry i ujednolicenie jej kolorytu. W związku z tym rekomendujemy zachować cierpliwość i oceniać skuteczność produktu po min. 12 tygodniach stosowania. Co istotne, należy pamiętać, że po całkowitym zaprzestaniu stosowania retinalu w pielęgnacji skóry, efekty widoczne na skórze mogą z czasem cofać się, dlatego też zachęcamy, aby wprowadzić produkt do pielęgnacji na stałe lub robić przerwy tylko na okres wiosenno-letni.


Pamiętaj, że wyżej wymienione zasady zdrowej relacji z retinalem odnoszą się do każdego produktu z retinoidami i należy ich bezwzględnie przestrzegać, aby zauważyć pożądane efekty.

Jeżeli chcesz wprowadzić retinal do swojej pielęgnacji, zapraszamy na bezpłatną konsultację online z naszymi kosmetolożkami, które w sposób indywidualny stworzą Twój rytuał piękna. 

Bezpłatne konsultacje kosmetologiczne z Veoli Botanica

Autorka wpisu: Karolina Kowalczyk 
Ekspertka ds. pielęgnacji
konsultacje@veolibotanica.pl

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 5223 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-26
Obsługa bez zarzutu
2024-05-26
Szybka i bezproblemowa realizacja.
pixel