Chat with us, powered by LiveChat

Darmowa dostawa od 99 zł oraz próbki GRATIS

Darmowa dostawa oraz próbki GRATIS

Darmowa dostawa od 99 zł oraz próbki GRATIS

Strona główna Wolne rodniki i stres oksydacyjny – jak się przed nimi chronić?
Wolne rodniki i stres oksydacyjny jak się przed nimi chronić wpis na blogu Veoli Botanica

Wolne rodniki i stres oksydacyjny – jak się przed nimi chronić?

Wolne rodniki to zjawisko, któremu poświęca się w pielęgnacji wiele uwagi. Wiemy, że należy się przed nimi chronić, ale co to dokładnie oznacza? Nie lekceważ tego tematu, ponieważ jest bardzo prawdopodobne, że dotyczy on również Ciebie. Poznaj odpowiedzi na pytania czym są wolne rodniki, jakie zagrożenia powodują i jak z nimi walczyć.
Wolne rodniki to zjawisko, któremu poświęca się w pielęgnacji wiele uwagi. Wiemy, że należy się przed nimi chronić, ale co to dokładnie oznacza? Nie lekceważ tego tematu, ponieważ jest bardzo prawdopodobne, że dotyczy on również Ciebie. Poznaj odpowiedzi na pytania czym są wolne rodniki, jakie zagrożenia powodują i jak z nimi walczyć.

Jak powstają wolne rodniki?

Każdy atom tlenowy w ludzkim ciele powinien posiadać parzystą liczbę elektronów. Wolne rodniki to atomy, które takiej pary nie mają. Dążą one zatem do odzyskania równowagi i odbierają elektrony innym atomom tlenowym, tworząc kolejne niekompletne pary. Organizm potrzebuje wolnych rodników, między innymi, do walki z wirusami. Jednak w dużej ilości są one bardzo niebezpieczne i mogą powodować choroby serca, miażdżycę czy powstawanie nowotworów.
Ich działanie może wpływać również na stan naszej skóry, przyspieszając proces starzenia się i powstawania zmarszczek.

Czynniki sprzyjające gromadzeniu się wolnych rodników


 • zanieczyszczone powietrze, smog
 • długotrwały stres
 • niezdrowa dieta (wysoko przetworzona)
 • ekspozycja słoneczna
 • palenie papierosów
 • zbyt duże ilości alkoholu
 • zbyt intensywny wysiłek fizyczny

 • Wszystkie te czynniki zaburzają równowagę i prowadzą do nadprodukcji wolnych rodników, czyli stresu oksydacyjnego. Stres oksydacyjny jest zatem stanem zaburzenia równowagi między antyoksydantami a utleniaczami.

  Skutki stresu oksydacyjnego dla skóry:


 • spadek nawilżenia spowodowany uszkodzeniem cząsteczek lipidów
 • zmniejszająca się ilość fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu, elastyny oraz glikozaminoglikanów, powodująca utratę jędrności i elastyczności
 • zaburzenie syntezy kolagenu
 • powstawanie i pogłębianie się zmarszczek
 • osłabienie procesów regeneracji skóry
 • Jak się chronić?

  W procesie neutralizacji i zwalczania wolnych rodników ogromną rolę odgrywają antyoksydanty. Powinniśmy dostarczać je do organizmu wraz z pożywieniem oraz w produktach do pielęgnacji. Ważne jest wprowadzenie zbilansowanej diety, bogatej w produkty pochodzenia roślinnego: zielone warzywa i jagody. Równie istotne jest odejście od niezdrowych nawyków, czyli rzucenie palenia i umiarkowane spożywanie alkoholu. Kolejnym krokiem jest ograniczenie stresu i możliwie częste przebywanie na świeżym (nie miejskim) powietrzu. Jak już zostało wspomniane, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację – całoroczne używanie kremu z filtrem SPF to must have!

  Pielęgnacja skóry, a wolne rodniki 

  Najważniejsze w pielęgnacji chroniącej skórę przed wolnymi rodnikami są produkty bogate w antyoksydanty:

  Witamina C

  To bardzo silny przeciwutleniacz wymiatający ze skóry wolne rodniki, usprawniający też syntezę kolagenu i elastyny. Znajdziesz ją pod postacią ekstraktu z aceroli w serum FOCUS PIGMENTATION ESSENCE oraz w olejku do demakijażu SQUEEZE AN ORANGE.

  Witamina E

  Nazywana witaminą młodości, ponieważ hamuje procesy starzenia się organizmu. Jej naturalna forma – tokoferol, znajduje się w niemal wszystkich naszych produktach do codziennej pielęgnacji! W tym w kremach HAVE A NICE FACE i REPAIR BY NIGHT, maseczce FEED AND ROLL, peelingu ERASE THE PAST czy olejku do ciała ENJOY THE CALMNESS. Jeśli masz cerę z niedoskonałościami, wybierz bogate w tokoferol kremy OIL-FREE SEBUM CONTROL MOISTURIZER i OVERNIGHT BHA TREATMENT. Sięgnij również po multikwasowy peeling MATCHA POWER PEEL, zawierający olej z pestek winogron.

  Polifenole

  To największa grupa związków o działaniu antyoksydacyjnym. Dzielą się na: flawonoidy, kwasy fenolowe oraz związki fenolowe. Naturalnie występują w owocach i roślinach, a w naszych produktach, pod postacią ekstraktu z żurawiny, w żelu DEEPLY PORE CLEANSING GEL i toniku TRIPLE ACID DERMOSOLUTION. Znajdziesz je też w serum FOCUS LIFTING MILK, dzięki komórkom macierzystym gardenii, które zwiększają produkcję kolagenu.

  Kartenoidy

  Naturalne barwniki roślin. Zaliczają się do nich: beta-karoten – źródło witaminy A oraz likopen. Szukając tych składników wybierz krem BB DROP OF PERFECTION, emulsję MAKE IT CLEAR lub serum do ciała AROMA BODY THERAPY. Składniki te również znajdziesz w wielu produktach z linii do codziennej pielęgnacji. 

  Koenzym Q10

  Jeden z najsilniejszych antyoksydantów. Hamuje reakcje utleniania, chroniąc lipidy skóry, dodatkowo eliminuje nadmiar szkodliwych wolnych rodników.

  Brak produktów w koszyku.