Chat with us, powered by LiveChat

Darmowa dostawa dla wszystkich zamówień | CYBER MONDAY! Skorzystaj teraz z wyjątkowych rabatów!

Darmowa dostawa dla wszystkich zamówień | CYBER MONDAY! Skorzystaj teraz z wyjątkowych rabatów!

Darmowa dostawa dla wszystkich zamówień | CYBER MONDAY! Skorzystaj teraz z wyjątkowych rabatów!

Strona główna Trądzik – co to jest i jakie są jego przyczyny?
Trądzik przyczyny i pielęgnacja

Trądzik – co to jest i jakie są jego przyczyny?

Trądzik to problem, z którym zmaga się prawie 10% populacji, z czego aż 80% w wieku dojrzewania. Nic dziwnego więc, że zwykło się nazywać go chorobą XXI wieku. Wśród osób, a zwłaszcza kobiet powyżej 20. i 30. roku życia, przyczyn trądziku może być wiele. Znasz to? Dowiedz się, gdzie szukać źródła choroby i co może nasilać jej objawy.
Trądzik to problem, z którym zmaga się prawie 10% populacji, z czego aż 80% w wieku dojrzewania. Nic dziwnego więc, że zwykło się nazywać go chorobą XXI wieku. Wśród osób, a zwłaszcza kobiet powyżej 20. i 30. roku życia, przyczyn trądziku może być wiele. Znasz to? Dowiedz się, gdzie szukać źródła choroby i co może nasilać jej objawy.

Trądzik – co to jest?

Aby wiedzieć, jak radzić sobie z tak mocnym przeciwnikiem jak trądzik, należy poznać wszystkie jego mocne strony i źródło pochodzenia. Trądzik to choroba dermatologiczna, która charakteryzuje się pojawiającymi na skórze wykwitami zapalnymi (krosty, torbiele, grudki) i niezapalnymi (zaskórniki otwarte i zamknięte) o różnym natężeniu. Trądzik jest, niestety, chorobą przewlekłą i nawracającą. Istnieje więc spora szansa, że jeśli mamy z nim do czynienia w wieku nastoletnim, może on powrócić również po dwudziestce, a nawet trzydziestce. 

Trądzik – jak powstaje?

Trądzik może zaatakować z wielu stron z uwagi na różnorodność jego przyczyn. Jednak samo jego wystąpienie zaczyna się generalnie w jednym miejscu i jest nim ujście gruczołu łojowego. Tam swoje ujście ma także meszek włosowy. Kiedy dochodzi do nadmiernego rogowacenia, czyli nadmiernego wytwarzania korneocytów (komórek warstwy rogowej naskórka) i ich szybszego obumierania, zrogowaciałe komórki nie złuszczają się, lecz gromadzą i blokują ujścia mieszków włosowych. To otwarta droga powiększenia się meszku pod nadmiarem sebum i mas rogowych, a w rezultacie wzrostu w gruczołach łojowych żywiących się sebum bakterii Propionibacterium acnes i wywołania stanu zapalnego.

Trądzik i jego przyczyny

Przyczyny trądziku: niewłaściwa dieta nie pomaga

Wiesz już, wskutek czego pojawiają się na skórze zmiany trądzikowe. Warto także mieć świadomość czynników sprzyjających pojawianiu się tej choroby. Oprócz wspomnianych już szalejących hormonów, czynnikiem wywołującym trądzik jest nieodpowiednia dieta, w której dominują produkty przetworzone o wysokim indeksie glikemicznym. Trądzik nasilać mogą także nabiał i produkty mleczne (wzrost hormonu IGF-1, który powoduje nadmierne wydzielanie sebum) oraz używki (alkohol i papierosy). Bywa, że zmiany skórne mogą być zaostrzone po zjedzeniu czekolady, cytrusów lub ostrej potrawy. Dlatego w przypadku osób z trądzikiem niezwykle ważna jest wnikliwa obserwacja zachowań skóry, która pozwoli wyeliminować lub ograniczyć te potrawy czy przekąski, które nie mają korzystnego wpływu na organizm. 

Stres Twoim wrogiem

Powodem powracającego trądziku może być również stres. I tutaj ponownie nie bez znaczenia są hormony. Gdy się stresujemy, dochodzi do wyrzutu kortyzolu, czyli wzrostu sekrecji hormonów androgenowych, co wiąże się ze zwiększoną ilością wydzielanego sebum, a tym samym stanem zapalnym. 

Na pewno spotkałaś się także ze zjawiskiem, jakim jest stres antyoksydacyjny. Jego głównym prowodyrem są tzw. wolne rodniki, które wytwarza nasz organizm. Ich nadmiar usuwany jest za pomocą antyoksydantów, którymi są m.in. witaminy A, C i E,  a także polifenole i karotenoidy. Jeśli jednak dochodzi do zaburzenia równowagi między poziomem przeciwutleniaczy a wolnymi rodnikami, dochodzi do uszkodzenia komórek. Generatorem wolnych rodników jest np. smog, a toksyny, które osadzają się w ujściach mieszków włosowych i wpływają na nadmierne wydzielanie sebum, powodują nadmierne namnażanie się znanych Ci już bakterii Propionibacterium acne.

Zaburzenia rytmu okołodobowego mają znaczenie

Nieodpowiednia ilość oraz jakość snu to także powód problemów z trądzikiem. Jeśli się nie wysypiasz, sypiasz nieregularnie albo masz nieodpowiednie warunki do snu (niewygodny materac i niewłaściwa poduszka), na Twojej twarzy będą pojawiać się nieproszeni goście. Jak możesz się domyślać, za wszystko odpowiedzialny jest nasz układ hormonalny, a dokładnie niedobór melatoniny nazywanej hormonem snu. 

Nieprawidłowa pielęgnacja też szkodzi

I tak dobrnęliśmy do końca. Co nie oznacza, że ostatnia przyczyna, jaką wymieniamy w kontekście trądziku, jest najmniej istotna. Pielęgnacja skóry trądzikowej jest kluczowa w dbaniu o cerę z niedoskonałościami.
Sięgając po nieodpowiednie produkty, mając często dobre intencje, niestety pogarszamy sytuację. Dlaczego tak się dzieje? Bo kosmetyki mają drażniące skórę składniki, np. alkohol lub substancje komedogenne, powszechnie nazywane “zapychaczami” skóry. Mając cerę trądzikową nie można też przesadzić z nadmiernym złuszczaniem oraz z odwodnieniem skóry, co przyczynia się do uszkodzenia bariery hydrolipidowej. Poznaj zasady, którymi warto się kierować, aby uchronić się przed błędami w pielęgnowaniu skóry trądzikowej.

Trądzik – produkty do pielęgnacji skóry z niedoskonałościami Veoli Botanica. Co warto wypróbować?

Z myślą o cerze z niedoskonałościami rozbudowaliśmy naszą linię roślinnych dermokosmetyków, którą uzupełniły cztery produkty: żel do mycia twarzy DEEPLY PORE CLEANSING GEL, multikwasowy tonik TRIPLE ACID DERMOSOLUTION oraz kremy: OIL-FREE SEBUM CONTROL MOISTURIZER na dzień i OVERNIGHT BHA TREATMENT na noc. Jeśli włączysz je do swojej codziennej pielęgnacji, możesz mieć pewność, że nadprodukcja sebum będzie pod kontrolą, wypryski i zaskórniki zredukowane, a blizny po trądziku rozjaśnione.  

Brak produktów w koszyku.