Chat with us, powered by LiveChat

Darmowa dostawa oraz próbki GRATIS/ PROMOCJA -20% do 29.01. Sprawdź!

Darmowa dostawa oraz próbki GRATIS

Darmowa dostawa próbki GRATIS

Strona główna Co kryje skład Twoich kosmetyków?
Co kryje skład Twoich kosmetyków? wpis na blogu Veoli Botanica

Co kryje skład Twoich kosmetyków?

Coraz baczniej przyglądamy się opakowaniom naszych kosmetyków, z uwagą studiując ich zawartość. To bardzo dobra praktyka, zwłaszcza jeżeli zależy nam, aby swoją skórę pielęgnować świadomie. Na początku mnogość obcobrzmiących nazw i brak znajomości ich działania może przytłoczyć. Dlatego razem z Tobą postawimy pierwsze kroki w procesie „rozszyfrowywania” produktów kosmetycznych.
Coraz baczniej przyglądamy się opakowaniom naszych kosmetyków, z uwagą studiując ich zawartość. To bardzo dobra praktyka, zwłaszcza jeżeli zależy nam, aby swoją skórę pielęgnować świadomie. Na początku mnogość obcobrzmiących nazw i brak znajomości ich działania może przytłoczyć. Dlatego razem z Tobą postawimy pierwsze kroki w procesie „rozszyfrowywania” produktów kosmetycznych.

Co to jest skład kosmetyków INCI?

Każdy kosmetyk musi posiadać listę wszystkich zawartych w nim składników umieszczoną na opakowaniu, dołączonej ulotce lub kartoniku, w którym go kupujesz. INCI (ang. International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) to system, który ujednolica nazwy składników kosmetycznych. Skład kosmetyków jest tam podzielony na nazwy związków chemicznych w języku angielskim oraz nazw roślin po łacinie. Jest to procedura obowiązująca m.in. na terenie Unii Europejskiej, w Chinach i Stanach Zjednoczonych. Dlatego skład INCI z pewnością znajdziesz na każdym zakupionym produkcie kosmetycznym.

Składniki wymieniane są na liście zawsze w kolejności od największej zawartości procentowej w składzie produktu. Wyjątek stanowią substancje, które zostały wykorzystane w stężeniu mniejszym lub równym 1%, te mogą zostać wymienione w dowolnej kolejności. Jednak nie zawsze to, co się znajduje na dalszych miejscach listy jest mniej istotne lub nie zapewnia realnego działania. Niektóre składniki po prostu działają lepiej w mniejszej ilości. Natomiast często na pierwszym miejscu znajduje się woda (Aqua), ponieważ jest ona bazą dla reszty składników aktywnych w wielu kosmetykach.

Symbole zamieszczone na opakowaniach

Na opakowaniach kosmetyków znajduje się też wiele graficznych symboli, które mają nas informować np. o sposobie ich wytwarzania bądź stosowania. Jednym z istotniejszych dla użytkownika jest rysunek półotwartego słoiczka, określający czas przydatności do spożycia (PAO – Period After Opening). Znajduje się przy nim litera M i liczba, np. 24M oznacza, że możesz używać produktu przez 24 miesiące od jego pierwszego otwarcia. W naszych produktach termin ten określany jest datą ważności, którą znajdziesz na spodzie opakowania. Logo ECOCERT COSMOS ORGANIC oznacza z kolei, że produkt otrzymał certyfikat potwierdzający, że jest organiczny lub naturalny. Natomiast rysunek króliczka daje Ci pewność, że produkt nie był testowany na zwierzętach. Dwie strzałki zamknięte w okręgu to zapewnienie, że producent wniósł wkład finansowy w budowę i funkcjonowanie systemu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych.
Na naszych opakowaniach znajdziesz także informację o naturalnym i wegańskim składzie oraz loga przyznanych naszym produktom certyfikatów. Naszą wiarygodność potwierdzają m.in. fundacje PETA oraz Viva! Chcesz wiedzieć więcej o filozofii Clean Beauty, w nurcie której tworzymy nasze kosmetyki? Przeczytaj artykuł „Co to jest Clean Beauty?”.

Dobre składniki w Twoich kosmetykach

Witamina C

Wyrównuje koloryt i zmniejsza przebarwienia, chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, poprawia elastyczność i opóźnienia proces starzenia się skóry. Odkrywamy jej tajemnice w artykule „Jak witamina C działa na skórę?”. Znajdziesz ją natomiast w intensywnie redukującym przebarwienia, zwężającym pory serum FOCUS PIGMENTATION ESSENCE.

Witamina  E

Źródło młodości – nawilża, zapewnia ochronę przed działaniem wolnych rodników, spowolnienia procesy starzenia się skóry. Ponadto wzmacnia włókna kolagenowe, dodaje elastyczności i wygładza. Znajduje się w niemal wszystkich naszych produktach do codziennej pielęgnacji! W kremach HAVE A NICE FACE i REPAIR BY NIGHT, maseczce FEED AND ROLL, peelingach ERASE THE PAST i MATCHA POWER PEEL. Również w olejku do ciała ENJOY THE CALMNESS i serum FOCUS PIGMENTATION ESSENCE. Umieściliśmy ją również w produktach dla cery z niedoskonałościami – OIL-FREE SEBUM CONTROL MOISTURIZER i OVERNIGHT BHA TREATMENT

Kwas hialuronowy

Jest znany ze swojego intensywnego działania nawilżającego. Dodatkowo ujędrnia i wzmacnia strukturę skóry. My zastosowaliśmy go w serach FOCUS LIFTING MILK, FOCUS HYDRATION GEL oraz serum pod oczy 20 SECONDS MAGIC EYE TREATMENT.

Skład kosmetyków – czarna lista

Niestety, w niektórych produktach kosmetycznych znajdują się substancje, które aplikowane na skórę przez dłuższy okres czasu mogą Ci zaszkodzić. Bardzo wielu producentów odchodzi od umieszczania ich w swoich kosmetykach. Jeżeli jednak nie jest to wyraźnie zaznaczone na etykiecie, lepiej sprawdź w składzie INCI czy nie sięgasz właśnie po produkt, który może być dla Ciebie niebezpieczny.

Parabeny: Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben

SLS-Y I SLES-Y: Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate

Trietanolamina: występuje pod skrótem TEA

PEG: Polietylen, Polyethylene Glycol, Polioksyetylen, Ceteareth

Poliakrylamidy: Polyacrylamide

Talk: Talc

Aluminium: Aluminium chlorohydrate

Brak produktów w koszyku.