Chat with us, powered by LiveChat
Bezpłatna dostawa dla zamówień od 159 zł | Mamy bardzo dużo zamówień i ich wysyłka może się wydłużyć!
Bezpłatna dostawa dla zamówień od 159 zł
Bezpłatna dostawa od 159 zł
Strona główna Rozszerzone pory – przyczyny. Jak pielęgnować skórę z tym problemem? Oto, co musisz wiedzieć!

Rozszerzone pory – przyczyny. Jak pielęgnować skórę z tym problemem? Oto, co musisz wiedzieć!

Rozszerzone pory to problem, który stanowi ogromne wyzwanie w ramach codziennej pielęgnacji. Czym właściwie są, skąd się biorą i jak można sobie z nimi radzić, aby były mniej uporczywe? Podpowiadamy!
Rozszerzone pory to problem, który stanowi ogromne wyzwanie w ramach codziennej pielęgnacji. Czym właściwie są, skąd się biorą i jak można sobie z nimi radzić, aby były mniej uporczywe? Podpowiadamy!
Pory na twarzy to jeden z elementów budowy skóry. Są to niewielkie otwory umieszczone na powierzchni skóry, które pozwalają na jej prawidłowe funkcjonowanie i oddychanie. Stanowią ujście dla potu, łoju, łuszczących się komórek naskórka oraz umożliwiają wydzielanie substancji toksycznych.
W porach może zalegać nadmierna ilość sebum, złuszczonego naskórka oraz zanieczyszczeń. Substancje te tworzą zaskórnik, który blokuje ujścia porów i rozciąga kanalik gruczołu łojowego. Efektem są okrągłe wgłębienia w skórze, które są widoczne nawet gołym okiem, czyli właśnie rozszerzone pory.

Rozszerzone pory – przyczyny powstawania

Rozszerzone pory, czyli rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, są najbardziej widoczne w tzw. strefie T – na czole, nosie, brodzie i policzkach w okolicy nosa, gdyż aktywność gruczołów łojowych jest najbardziej wzmożona właśnie w tej strefie. Dlatego też z problemem rozszerzonych porów najczęściej mierzy się skóra tłusta i mieszana. 

Rozszerzone pory mogą być również wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji cery i doborem nieodpowiednich kosmetyków, które posiadają substancje komedogenne, czyli zapychające skórę.  Występują także z powodu nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, które prowadzi do utraty elastyny i kolagenu. To przyczynia się do rozciągania się skóry, a w efekcie – wydłużania się porów i ich zwiększonej widoczności. 

Negatywny wpływ na skórę i powodem rozszerzonych porów są też używki, szczególnie palenie papierosów. Warto pamiętać, że na rozszerzone pory wpływ ma również wiek, bowiem z wiekiem pory powiększają się, a jędrność skóry spada. 

Rozszerzone pory – jak się ich pozbyć? Oto właściwa pielęgnacja

Rozszerzone pory i skóra z takim problemem wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Niezwykle ważny jest dobór właściwych kosmetyków, które pomogą uporać się z nadmiernie rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych i nie pogłębią tego problemu. 

Wieczorem pielęgnację zawsze należy zaczynać od porządnego demakijażu i oczyszczenia skóry. Ważne, aby robić to przy użyciu delikatnych produktów, które nie zawierają w składzie silnych detergentów, mogących podrażnić i przesuszyć skórę. Wówczas skóra będzie się bronić, a tym samym produkować zwiększoną ilość sebum i pory będą się powiększać.
Pamiętaj o regularnym peelingu. Pomaga to w pozbyciu się martwego naskórka powodującego zatykanie porów i ich rozszerzenie. Peeling należy wykonywać przynajmniej raz w tygodniu, ale też nie przesadzać z jego stosowaniem, gdyż zbyt częste peelingowanie skóry z rozszerzonymi porami może prowadzić do podrażnień.
Jeśli chodzi o tonizowanie, koniecznie pamiętaj o używaniu toniku bez alkoholu w składzie, który wyrówna pH skóry i przywróci jej równowagę. Wybierając tonik do cery z rozszerzonymi porami, trzeba zwrócić uwagę na składniki – powinny one domykać rozszerzone pory.
W doborze kremu do pielęgnacji cery z rozszerzonymi porami najlepiej wybierać te produkty, które nawilżą skórę i uregulują pracę gruczołów łojowych. A także nie posiadają w składzie składników komedogennych oraz mają lekką, łatwo wchłaniającą się konsystencję, która po nałożeniu nie będzie pozostawiała tłustej warstwy na skórze.

Rozszerzone pory – o czym musisz pamiętać i czego nie robić?

Cera borykająca się z rozszerzonymi porami wymaga nie tylko doboru odpowiednich produktów, ale również zwrócenia uwagi na nasze przyzwyczajenia i pewne zachowania. Przy rozszerzonych porach należy unikać długiej ekspozycji skóry na słońce, solarium oraz sauny, gdyż zwiększa to widoczność porów. Jeśli już jednak decydujesz się na wystawienie swojej skóry na słońce, koniecznie pamiętaj o zastosowaniu ochrony w postaci filtra SPF. 

Unikaj eksperymentowania z dużą ilością kosmetyków, gdyż może to prowadzić do nadmiernego przesuszenia skóry, a w efekcie – produkcji większej ilości łoju i pogorszenia problemu, który chcemy rozwiązać.

Przy cerze z rozszerzonymi porami trzeba także uważać z przesadną ilością makijażu. Gruba warstwa podkładu, zwłaszcza takiego, który swoim składem może obciążyć i zapchać skórę, nie jest mile widziana. Dlatego, zamiast ciężkiego podkładu, postaw na krem BB.

Niewskazane jest też nakładanie rozświetlacza na te strefy twarzy, które mają problem z rozszerzonymi porami. A jeśli już nie możesz się powstrzymać, aplikuj go na szczyty kości policzkowych – tam pory nie są aż tak widoczne. 

Brak produktów w koszyku.