Chat with us, powered by LiveChat
Bezpłatna dostawa dla zamówień od 159 zł | Mamy bardzo dużo zamówień i ich wysyłka może się wydłużyć!
Bezpłatna dostawa dla zamówień od 159 zł
Bezpłatna dostawa od 159 zł
Strona główna Cera sucha – charakterystyka i pielęgnacja. Jak o nią dbać?

Cera sucha – charakterystyka i pielęgnacja. Jak o nią dbać?

Cera sucha to bardzo wymagający typ skóry. Ale odpowiednie nawyki oraz dobór właściwych kosmetyków pozwalają na wypracowanie właściwej pielęgnacji. Zapomnij o uczuciu dyskomfortu, wiecznie ściągniętej i szorstkiej skórze. Sprawdź, jakimi zasadami należy kierować się, mają suchą skórę, o czym nie można zapominać oraz czego lepiej nie robić.
Cera sucha to bardzo wymagający typ skóry. Ale odpowiednie nawyki oraz dobór właściwych kosmetyków pozwalają na wypracowanie właściwej pielęgnacji. Zapomnij o uczuciu dyskomfortu, wiecznie ściągniętej i szorstkiej skórze. Sprawdź, jakimi zasadami należy kierować się, mają suchą skórę, o czym nie można zapominać oraz czego lepiej nie robić.
Cera sucha charakteryzuje się przede wszystkim tym, że z natury jest wysuszona, ściągnięta, matowa i szorstka w dotyku. Dzieje się tak z powodu niskiej aktywności gruczołów łojowych (dla porównania – u osób z cerą tłustą ta aktywność jest z kolei bardzo wysoka). W związku z tym, że ta produkcja sebum jest niska, skóra mierzy się z niedoborem lipidów. A to właśnie one, tworząc płaszcz lipidowy, odpowiadają za prawidłowe nawilżenie skóry i chronią naskórek przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Cera sucha negatywnie reaguje na czynniki zewnętrzne, takie jak słońce, wiatr, mróz oraz mała wilgotność powietrza. Ze względu na cienką i wyjątkowo delikatną strukturę, w przypadku suchej naczynia krwionośne są bardziej widoczne. Z kolei fakt, że tkanka łączna przy tym typie cery jest słaba, zmarszczki mimiczne pojawiają się szybciej, zwłaszcza tzw. kurze łapki w okolicy wokół oczu.Przy cerze suchej może również występować zjawisko łuszczenia, co łączy się z naruszeniem płaszcza hydrolipidowego skóry, czyli jej bariery ochronnej. Nieprzyjemne suche skórki to więc zmora posiadaczek cery suchej.

Skóra sucha a skóra odwodniona – czy to oznacza to samo?

Wiedząc już, czym charakteryzuje się cera sucha, można słusznie wywnioskować, że ma tendencje do odwodnienia. Nie oznacza to jednak, że skóra sucha i skóra odwodniona oznacza to samo. Skóra odwodniona charakteryzuje się uszkodzeniem płaszcza lipidowego, przez co następuje ucieczka cząsteczek wody z głębszych warstw skóry. Może pojawić się przy każdym rodzaju skóry, także tej tłustej, mieszanej czy normalnej. Typowe dla skóry odwodnionej brak elastyczności i blasku skóry oraz mniejsze bądź większe uczucie ściągnięcia występują choćby po kąpieli, więc jest to zjawisko przejściowe i odwracalne.

Cera sucha – pielęgnacja. Jak powinna wyglądać?

Pierwszy krok w pielęgnacji skóry suchej to demakijaż. Na tym etapie najlepsze będą delikatne olejki i mleczka do demakijażu, które rozpuszczają makijaż i inne zanieczyszczenia, przygotowując od ich dokładnego usunięcia w kolejnym etapie. A jest nim mycie suchej skóry. W przypadku tego typu cery należy stosować emulsje i delikatne żele bez alkoholu i silnych środków myjących w składzie, które dodatkowo mogą wysuszyć i podrażnić fizjologiczną barierę ochronną. Należy też pamiętać, aby mocno nie pocierać i wycierać skóry.
Po oczyszczeniu skóry suchej zawsze należy stosować łagodny bezalkoholowy tonik, aby wyrównywać pH skóry, ukoić ją po demakijażu i oczyszczeniu oraz przygotować na działanie składników aktywnych w dalszych krokach pielęgnacji.

Cera sucha również wymaga usuwania martwych komórek naskórka, dlatego w jej pielęgnacji nie obejdzie się bez regularnego peelingowania. Do tego typu cery najbardziej skuteczne będą peelingi enzymatyczne i gommage. Peelingi ziarniste nie są wskazane, gdyż ich działanie może okazać się dla suchej skóry zbyt mocne. Po zafundowaniu sobie peelingu, dobrym rozwiązaniem jest maseczka nawilżająca albo odżywcza. 

Jaki krem do cery suchej wybrać?

Krem do cery suchej powinien posiadać w składzie jak najwięcej substancji, które będą dostarczać skórze wilgoci i wiązać ją w naskórku. Co niezwykle istotne, krem do skóry suchej na dzień powinien posiadać wysoką ochronę SPF. Jeżeli chodzi o krem na noc, to jego głównym zadaniem w przypadku cery suchej jest jej odpowiednie natłuszczenie, odżywienie i regeneracji. Dlatego powinien być bardziej treściwy zarówno w składzie, jak i w konsystencji.  

Ze względu na wyjątkowo delikatną strukturę skóry suchej, podstawą w pielęgnacji tego typu cery jest również zadbanie o okolice oczu. Krem pod oczy powinien skutecznie nawilżać i odżywiać, a także działać na oznaki starzenia – prewencyjnie jak i na te, które już się pojawiły.

Cera sucha – czego unikać i o czym pamiętać?

Odpowiednia pielęgnacja i sięganie po składniki, które wiążą wodę w skórze, to nie wszystko, o czym należy pamiętać, mając cerę suchą. Trzeba również stwarzać dla swojej wymagającej cery możliwie najbardziej komfortowe warunki, a zatem unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, gorących kąpieli, suchych pomieszczeń – a jeśli to niemożliwe, dobrze je nawilżać.

Nie bez znaczenia przy cerze suchej jest dieta. Tego typu cera potrzebuje ciągłego nawadniania także od wewnątrz oraz dostarczania jej minerałów i witamin – zwłaszcza witaminy A wspomagającej odbudowę naskórka oraz B6 – tonizującej skórę i opóźniającej jej starzenie.

Brak produktów w koszyku.