Chat with us, powered by LiveChat
Bezpłatna dostawa dla zamówień od 159 zł | Mamy bardzo dużo zamówień i ich wysyłka może się wydłużyć!
Bezpłatna dostawa dla zamówień od 159 zł
Bezpłatna dostawa od 159 zł
Strona główna Cera mieszana – jak ją pielęgnować? Podpowiadamy, o czym pamiętać i czego nie robić

Cera mieszana – jak ją pielęgnować? Podpowiadamy, o czym pamiętać i czego nie robić

Cera mieszana to cera niełatwa w pielęgnacji ze względu na jej niejednorodny charakter. Jednak trzymając się kilku kluczowych zasad i sięgając po odpowiednie produkty, pielęgnacja cery mieszanej przyniesie oczekiwane, a wręcz przyjemnie zaskakujące efekty. Na co warto zwrócić uwagę, a czego lepiej unikać? Oto wszystko, co warto wiedzieć o cerze mieszanej i jej pielęgnacji.
Cera mieszana to cera niełatwa w pielęgnacji ze względu na jej niejednorodny charakter. Jednak trzymając się kilku kluczowych zasad i sięgając po odpowiednie produkty, pielęgnacja cery mieszanej przyniesie oczekiwane, a wręcz przyjemnie zaskakujące efekty. Na co warto zwrócić uwagę, a czego lepiej unikać? Oto wszystko, co warto wiedzieć o cerze mieszanej i jej pielęgnacji.
Cera mieszana to taki typ cery, który łączy w sobie cechy charakterystyczne dwóch innych rodzajów skóry: tłustej i suchej. W przypadku cery mieszanej mamy do czynienia z przetłuszczającą się strefą T (czoło, nos i broda), co typowe dla cery tłustej, a także z przesuszeniem skóry na policzkach i skroniach, czyli w tzw. strefie U – to z kolei występuje przy cerze suchej. Co więcej, cera mieszana przyciąga niedoskonałości, szczególnie w miejscach objętych strefą T. Zatkane pory, zaskórniki i krostki są niestety tym, z czym borykają się na co dzień posiadaczki cery mieszanej.
To, co jeszcze charakterystyczne dla cery mieszanej, to także jej koloryt. Z powodu niejednolitej natury, cera mieszana w strefie T, która jest mniej ukrwiona, może mieć odcień szaro-żółty, zaś w pozostałej części twarzy cera bywa zaczerwieniona. Cera mieszana to statystycznie najczęściej występujący typ skóry. I warto wziąć pod uwagę fakt, że typowe dla niej cechy mogą mieć różne nasilenie. Co oznacza, że strefa T nie musi mocno się przetłuszczać, a policzki mogą być umiarkowanie przesuszone.

Cera mieszana – pielęgnacja

Demakijaż i mycie cery mieszanej

W pierwszym kroku pielęgnacji cery mieszanej najlepiej stosować delikatne produkty oczyszczające, np. mleczko lub żel bez silnych środków myjących i alkoholu w składzie, aby przeciwdziałać odwodnieniu, które powoduje obszarowe przesuszenie oraz nadprodukcję sebum.

Tonizowanie cery mieszanej

Składniki myjące najczęściej podwyższają pH skóry, dlatego po oczyszczeniu cery mieszanej zawsze należy stosować łagodny bezalkoholowy tonik, aby wyrównywać pH skóry. Pomoże to składnikom aktywnym w dalszych krokach pielęgnacji lepiej oddziaływać ze skórą. W strefach przetłuszczających się, warto użyć toniku z kwasem BHA, który skutecznie oczyszcza pory. 

Peelingowanie cery mieszanej

Najlepsze peelingi do cery mieszanej to te enzymatyczne, kwasowe, jak i łagodne peelingi mechaniczne. Regularny peeling skóry mieszanej zapobiega nagromadzeniu się martwego naskórka, który zatyka pory i powoduje powstawanie niedoskonałości. Warto pamiętać, że przy zaognionych niedoskonałościach cery mieszanej zalecane jest używanie peelingów enzymatycznych zamiast mechanicznych. Peeling należy stosować maksymalnie 2 razy w tygodniu. 

Jaki krem do cery mieszanej wybrać?

Krem na dzień do cery mieszanej powinien być lekki, nawilżający i kojący suche policzki, ze składnikami ograniczającymi wydzielanie sebum. Z kolei krem na noc mogą być nieco cięższy i bardziej tłusty, aby skutecznie odżywiać skórę w trakcie snu, zwłaszcza te suche partie. Wśród natłuszczaczy (emolientów) skuteczne będą takie składniki, jak olej z malin, olej arganowy czy skwalan, które są niekomedogenne, więc nie powinny powodować niedoskonałości.
Może być tak, że będzie Ci ciężko znaleźć jeden krem do cery mieszanej, więc nie ma przeciwwskazań, aby stosować dwa – jeden do strefy T, a inny na przesuszone partie twarzy.

O czym jeszcze warto pamiętać przy cerze mieszanej?

Właściwa pielęgnacja to klucz do sukcesu, czyli zdrowej i pięknej skóry. Ale oprócz doboru odpowiednich produktów, niezwykle ważna jest również obserwacja. Zwracaj uwagę na to, kiedy Twoja mieszana cera jest bardziej przesuszona, czy nadprodukcja sebum występuje cyklicznie, czy skóra reaguje na stres lub czynniki zewnętrzne, które również znacząco wpływają na stan cery. W ten sposób będziesz mogła odpowiednio zareagować, zmienić pewne nawyki i wprowadzić nowe – lepsze!

Brak produktów w koszyku.