Chat with us, powered by LiveChat

Promocja! do końca dnia 05.02 do każdego zamówienia powyżej 199 zł dokładamy Tonik za 1 zł. Skorzystaj

Do każdego zamówienia powyżej 199 zł dokładamy Tonik za 1 zł.

Do każdego zamówienia powyżej 199 zł dokładamy Tonik za 1 zł

 

 

Strona główna Cera mieszana – jak ją pielęgnować? Podpowiadamy, o czym pamiętać i czego nie robić
Cera mieszana jak ją pielęgnować wpis na blogu

Cera mieszana – jak ją pielęgnować? Podpowiadamy, o czym pamiętać i czego nie robić

Cera mieszana to cera niełatwa w pielęgnacji ze względu na jej niejednorodny charakter. Jednak trzymając się kilku kluczowych zasad i sięgając po odpowiednie produkty, pielęgnacja cery mieszanej przyniesie oczekiwane, a wręcz przyjemnie zaskakujące efekty. Na co warto zwrócić uwagę, a czego lepiej unikać? Oto wszystko, co warto wiedzieć o cerze mieszanej i jej pielęgnacji.
Cera mieszana to cera niełatwa w pielęgnacji ze względu na jej niejednorodny charakter. Jednak trzymając się kilku kluczowych zasad i sięgając po odpowiednie produkty, pielęgnacja cery mieszanej przyniesie oczekiwane, a wręcz przyjemnie zaskakujące efekty. Na co warto zwrócić uwagę, a czego lepiej unikać? Oto wszystko, co warto wiedzieć o cerze mieszanej i jej pielęgnacji.
Cera mieszana łączy w sobie cechy charakterystyczne dwóch innych rodzajów skóry: tłustej i suchej. W tym przypadku mamy do czynienia z przetłuszczającą się strefą T (czoło, nos i broda), co typowe dla cery tłustej, a także z przesuszeniem skóry na policzkach i skroniach, czyli w tzw. strefie U – to z kolei występuje przy cerze suchej. Co więcej, cera mieszana jest skłonna do niedoskonałości, szczególnie w miejscach objętych strefą T. Zatkane pory, zaskórniki i krostki są niestety tym, z czym borykają się na co dzień posiadaczki cery mieszanej.
Dodatkowo, charakterystyczny dla cery mieszanej jest również jej koloryt. Z powodu niejednolitej natury, w strefie T jest ona mniej ukrwiona i może mieć odcień szaro-żółty, zaś w pozostałej części twarzy często bywa zaczerwieniona. Cera mieszana to statystycznie najczęściej występujący typ skóry. Warto pamiętać, że typowe dla niej cechy mogą mieć różne nasilenie. Co oznacza, że strefa T nie musi mocno się przetłuszczać, a policzki mogą być umiarkowanie przesuszone.

Cera mieszana – pielęgnacja

Demakijaż i mycie

W pierwszym kroku pielęgnacji cery mieszanej najlepiej stosować delikatne produkty oczyszczające, np. mleczko lub żel bez silnych środków myjących i alkoholu w składzie, aby przeciwdziałać odwodnieniu, które powoduje obszarowe przesuszenie oraz nadprodukcję sebum.

Tonizowanie

Składniki myjące najczęściej podwyższają pH skóry, dlatego po oczyszczeniu cery mieszanej zawsze należy stosować łagodny bezalkoholowy tonik, aby wyrównywać jego poziom. Pomoże to składnikom aktywnym w dalszych krokach pielęgnacji lepiej oddziaływać ze skórą. W strefach przetłuszczających się, warto użyć toniku z kwasem BHA, który skutecznie oczyszcza pory. 

Peelingowanie

Najlepsze peelingi do cery mieszanej to te enzymatyczne, kwasowe, jak i łagodne peelingi mechaniczne. Regularne złuszczanie zapobiega gromadzeniu się martwego naskórka, który zatyka pory i powoduje powstawanie niedoskonałości. Warto pamiętać, że przy zaognionych niedoskonałościach cery mieszanej zalecane jest używanie peelingów enzymatycznych zamiast mechanicznych. Po produkt ten sięgamy maksymalnie 2 razy w tygodniu. 

Jaki krem do cery mieszanej wybrać?

Krem na dzień do cery mieszanej powinien być lekki, nawilżający i kojący suche policzki, ze składnikami ograniczającymi wydzielanie sebum. Z kolei krem na noc może być nieco cięższy i bardziej tłusty, aby skutecznie odżywiać skórę w trakcie snu, zwłaszcza jej suche partie. Wśród natłuszczaczy (emolientów) skuteczne będą takie składniki, jak olej z malin, olej arganowy czy skwalan, które są niekomedogenne, co oznacza, że nie powinny powodować niedoskonałości.
Może być tak, że będzie Ci ciężko znaleźć jeden krem do cery mieszanej, więc nie ma przeciwwskazań, aby stosować dwa – jeden do strefy T, a inny na przesuszone partie twarzy.

O czym jeszcze warto pamiętać przy cerze mieszanej?

Właściwa pielęgnacja to klucz do sukcesu, czyli zdrowej i pięknej skóry. Ale oprócz doboru odpowiednich produktów, niezwykle ważna jest również obserwacja. Zwracaj uwagę na to, kiedy Twoja cera jest bardziej przesuszona, czy nadprodukcja sebum występuje cyklicznie, czy skóra reaguje na stres lub czynniki zewnętrzne, które również znacząco wpływają na jej stan. W ten sposób będziesz mogła odpowiednio zareagować, zmienić pewne nawyki i wprowadzić nowe – lepsze!

Brak produktów w koszyku.